Čínská investiční skupina CEFC se spojila s investiční skupinou Penta Investments a společně se zajímají o koupi mediální skupiny Central European Media Enterprises (CETV). Pro agenturu Reuters to uvedly tři zdroje obeznámené se situací. Akcie CETV na pražské burze reagují růstem o více jak 5 procent nad 98 korun za akcii.
CETV provozuje televizní stanice v šesti zemích střední a východní Evropy, nejvíce se jí daří v České republice a Rumunsku. Time vlastní podíl ve výši 46,5 % na hlasovacích právech, po započtení warrantů splatných v květnu 2018 pak ovládá 75 procent CETV.
O možném prodeji mediální skupiny se začalo uvažovat poté, co se společnost loni v říjnu dohodla na koupi akcií mediálního koncernu Time . Americké ministerstvo spravedlnosti ovšem tento týden zažalovalo AT&T a snaží se akvizici za 85,4 miliardy dolarů zablokovat , neboť podle něj může způsobit zvýšení cen pro uživatele předplacených televizí. Více ZDE.
Vývoj akcií CETV na pražské burze (online):
Penta odmítla informace komentovat. Investiční skupina již vlastní tištěná a internetová média v České republice a na Slovensku, včetně sítě regionálních listů Deník.
Mluvčí CEFC nebyla k zastižení, aby zprávu komentovala. Neodpověděla ani dříve na zaslaný dotaz Reuters. Také mluvčí Time odmítl informaci komentovat.
Jeden ze zdrojů Reuters uvedl, že konsorcium zajímající se o CETV vede čínská CEFC a očekává se, že poskytne většinu finančních prostředků potřebných k transakci v odhadované výši zhruba 500 milionů eur (587,6 milionu dolarů). Tržní kapitalizace CETV činí 623 milionů dolarů.
Avšak CEFC, která rychle rozšiřuje svůj ropný a finanční konglomerát po celém světě, může mít s uzavřením takové dohody problém. Peking totiž nedávno omezil odliv kapitálu do neklíčových odvětví, jako jsou média.
Český tisk již dříve uvedl, že se o CME zajímá také finanční skupina PPF Petra Kellnera. PPF vlastní telekomunikační skupinu O2 Czech Republic, provozovatele digitální televize O2 TV. PPF odmítla informaci komentovat.
CME narazila také v Chorvatsku, kde jí tamní regulátor nepovolil prodej tamní dceřiné společnosti Nova TV.
Případnou akvizicí CME do rukou českého spoluvlastníka by mohl pokračovat odchod zahraničních firem z českého mediálního trhu. Deník Blesk a časopis Reflex již nevlastní Ringier, nýbrž Czech News Center Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Německá vydavatelství prodala MF Dnes a regionální deníky a švédská odešla z TV Prima.
CME působí v šesti zemích střední a východní Evropy. Tahounem jejího zisku jsou aktivity v Česku a Rumunsku. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.
Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Působí ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu či na realitním trhu a také v tištěných a internetových médiích v Česku a na Slovensku. Mimo jiné vlastní druhé největší české vydavatelství Vltava Labe Media.
Čínská CEFC loni koupila od Penty pražskou kancelářskou budou Florentinum za 7,6 miliardy Kč a další majetek. V minulosti investovala do mediálních skupin Médea Group a Empresa Media, spolupráci s nimi však již ukončila.
(Zdroj: Reuters)