Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě

Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě

14.12.2017 8:23
Autor: David Jestřabík, Patria Finance

Tržby 100 největších zbrojovek na světě v loňském roce poprvé od roku 2010 vzrostly, oproti roku 2015 se zvýšily o 1,9 % na 374,8 miliard dolarů. Nejvyšší nárůst zaznamenaly zbrojovky v Jižní Koreji, hegemonem zbrojního průmysl ovšem zůstává USA, které svůj náskok navýšily. Vyplývá to z analýzy švédské organizace SIPRI.

Navýšení prodejů zbraní přichází v době nárůstu napětí v regionech východní Asie a Blízkého východu. Podle norského institutu Prio počet konfliktů za loňský rok celosvětově klesl, počet obětí byl však pátý nejvyšší od konce studené války. 

Oproti roku 2002, kdy se statistika začala sledovat, prodaly minulý rok největší světové zbrojovky zbraně v hodnotě o 38 % vyšší. "Růst prodeje zbraní se očekával a je tažen zavedením nových velkých národních zbrojních programů, pokračujícími vojenskými operacemi v několika zemích a přetrvávajícím regionálním napětím, které vede k růstu poptávky po zbraních," uvádí se ve zprávě. Zbrojní programy zahrnují výrazné investice do námořní a letecké kapacity, včetně ponorek v USA a Británii, a nové generace bojových letounů, jako F-35 od firmy Lockheed Martin.

001

Právě Lockheed Martin zůstává největší zbrojovkou na světě. Svůj náskok před dvojkou na trhu, Boeingem, dokonce navýšil. Prodeje Lockheedu narostly o 10,7 % a to především díky navýšení dodávek bojového letounu páté generace F-35. Zároveň přispěla i koupě firmy Sikorsky, která vyrábí bojové helikoptéry. Lockheed Martin tak nejvíce přispěl k růstu amerických společností o 4 procenta, celkově americké firmy prodaly zbraně za 217,2 mld. USD, což je 57,9% podíl na celosvětových hodnotách.

Úspěch amerických zbrojařských firem lze sledovat in na jejich letošním výkonu na akciových trzích. Čtyři američtí členové globálního TOP 5 od začátku roku vynesly okolo 30 %, Boeing pak dokonce přes 80 %. V jeho případě ale tvoří prodeje zbraní pouze okolo 45 % příjmů společnosti. Jediný evropský konkurent o podobné velikosti BAE Systems, který doplňuje TOP 5, naopak od začátku roku ztrácí.

TOP 5 zbrojovek
Společnost Výnos
Lockheed Martin 25,51%
Boeing 85,10%
BAE Systems -6,00%
Raytheon Company 31,30%
Northrop Grumman 32,70%

Obavy ze severokorejských raketových a nukleárních programů pak ženou prodeje jihokorejských zbrojovek do rekordních výšin. Ve sledovaném období jejich meziroční prodeje poskočily o 20,6 % na 8,4 miliardy dolarů. Tento trend s nejvyšší pravděpodobností pokračuje i nyní, jihokorejská vláda navýšila v rozpočtu pro rok 2018 výdaje na obranu o dalších 7 %, což je nejvyšší nárůst od roku 2009. Prezident země Moon Jae-in k tomu řekl, že Jižní Korea musí dosáhnout jednoznačné vojenské převahy nad Severem, pokud si chce zachovat svůj mír a bezpečí.

„Pokračující pocit nebezpečí nutí Jižní Koreu k akvizicím dalšího vojenského vybavení, zároveň JK stále více spoléhá na svůj zbraňový průmysl. To jí umožňuje realizovat svůj cíl stát se globálním hráčem na trhu se zbraněmi“, říká k tomu Siemon Wezeman, jeden z autorů analýzy SIPRI.

001

V evropském regionu zůstaly prodeje stabilní, výpadek prodejů francouzských a italských společností zastoupily německé. Ty rostly z regionu rostou nejrychleji a to o 6,6 %. Ruské společnosti pak přidaly 3,8 % na celkových 26,6 mld. USD a navýšily svůj podíl na globálním trhu na 7,1 %.

Zpráva sice nezahrnuje čínské společnosti kvůli nedostatku údajů o jejich prodejích, SIPRI nicméně odhaduje, že trojnásobný nárůst čínských výdajů na zbrojení mezi lety 2002 a 2016 vynesl okolo 10 čínských společností mezi světovou stovku. 

(Zdroje: ČTK, Bloomberg, FT, SIPRI)

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
13.12.2017 11:47
Norský vládní investiční fond má alespoň na papíře mimořádnou míru svo...
Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
12.12.2017 11:32
Aktivita v oblasti fúzí a akvizic (M&A) se v USA v letošním roce prudc...
Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
12.12.2017 18:18
Chris Bryant na Bloomberg Gadfly poukazuje na to, že podle převažující...
Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
12.12.2017 12:26
Téměř všechny možné obchodní vztahy mezi Británií a Evropskou unií po ...
Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
12.12.2017 15:30
Společnost PepsiCo si od amerického výrobce elektromobilů Tesla objedn...

Váš názor
  • Nejsem zbrojovka ....
    14.12.2017 12:55

    Ale mnu si ruce taky. NOC - RTN - BA - LMT.
    ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data