Tržby 100 největších zbrojovek na světě v loňském roce poprvé od roku 2010 vzrostly, oproti roku 2015 se zvýšily o 1,9 % na 374,8 miliard dolarů. Nejvyšší nárůst zaznamenaly zbrojovky v Jižní Koreji, hegemonem zbrojního průmysl ovšem zůstává USA, které svůj náskok navýšily. Vyplývá to z analýzy švédské organizace SIPRI.
Navýšení prodejů zbraní přichází v době nárůstu napětí v regionech východní Asie a Blízkého východu. Podle norského institutu Prio počet konfliktů za loňský rok celosvětově klesl, počet obětí byl však pátý nejvyšší od konce studené války.
Oproti roku 2002, kdy se statistika začala sledovat, prodaly minulý rok největší světové zbrojovky zbraně v hodnotě o 38 % vyšší. "Růst prodeje zbraní se očekával a je tažen zavedením nových velkých národních zbrojních programů, pokračujícími vojenskými operacemi v několika zemích a přetrvávajícím regionálním napětím, které vede k růstu poptávky po zbraních," uvádí se ve zprávě. Zbrojní programy zahrnují výrazné investice do námořní a letecké kapacity, včetně ponorek v USA a Británii, a nové generace bojových letounů, jako F-35 od firmy .
Právě zůstává největší zbrojovkou na světě. Svůj náskok před dvojkou na trhu, Boeingem, dokonce navýšil. Prodeje Lockheedu narostly o 10,7 % a to především díky navýšení dodávek bojového letounu páté generace F-35. Zároveň přispěla i koupě firmy Sikorsky, která vyrábí bojové helikoptéry. tak nejvíce přispěl k růstu amerických společností o 4 procenta, celkově americké firmy prodaly zbraně za 217,2 mld. USD, což je 57,9% podíl na celosvětových hodnotách.
Úspěch amerických zbrojařských firem lze sledovat in na jejich letošním výkonu na akciových trzích. Čtyři američtí členové globálního TOP 5 od začátku roku vynesly okolo 30 %, pak dokonce přes 80 %. V jeho případě ale tvoří prodeje zbraní pouze okolo 45 % příjmů společnosti. Jediný evropský konkurent o podobné velikosti BAE Systems, který doplňuje TOP 5, naopak od začátku roku ztrácí.
TOP 5 zbrojovek
Lockheed
Martin |
25,51% |
|
85,10% |
|
-6,00% |
Raytheon
Company |
31,30% |
Northrop
|
32,70% |
Obavy ze severokorejských raketových a nukleárních programů pak ženou prodeje jihokorejských zbrojovek do rekordních výšin. Ve sledovaném období jejich meziroční prodeje poskočily o 20,6 % na 8,4 miliardy dolarů. Tento trend s nejvyšší pravděpodobností pokračuje i nyní, jihokorejská vláda navýšila v rozpočtu pro rok 2018 výdaje na obranu o dalších 7 %, což je nejvyšší nárůst od roku 2009. Prezident země Moon Jae-in k tomu řekl, že Jižní Korea musí dosáhnout jednoznačné vojenské převahy nad Severem, pokud si chce zachovat svůj mír a bezpečí.
„Pokračující pocit nebezpečí nutí Jižní Koreu k akvizicím dalšího vojenského vybavení, zároveň JK stále více spoléhá na svůj zbraňový průmysl. To jí umožňuje realizovat svůj cíl stát se globálním hráčem na trhu se zbraněmi“, říká k tomu Siemon Wezeman, jeden z autorů analýzy SIPRI.
V evropském regionu zůstaly prodeje stabilní, výpadek prodejů francouzských a italských společností zastoupily německé. Ty rostly z regionu rostou nejrychleji a to o 6,6 %. Ruské společnosti pak přidaly 3,8 % na celkových 26,6 mld. USD a navýšily svůj podíl na globálním trhu na 7,1 %.
Zpráva sice nezahrnuje čínské společnosti kvůli nedostatku údajů o jejich prodejích, SIPRI nicméně odhaduje, že trojnásobný nárůst čínských výdajů na zbrojení mezi lety 2002 a 2016 vynesl okolo 10 čínských společností mezi světovou stovku.
(Zdroje: ČTK, Bloomberg, FT, SIPRI)