Uhlí v Německu pořád kraluje. Tamní větrné turbíny sice letos poprvé vyrobí více elektřiny než uhelné elektrárny, jenomže je to pořád uhlí, které stanovuje cenu elektrické energie pro německé továrny. Ta je na nejvyšší úrovni od roku 2013, což znamená vyšší ceny elektrické energie. Poprvé po šesti letech.
Elektřina z větru a slunce má ze zákona v Německu zvýhodnění a dostává se do rozvodné sítě jako první. Naopak uhelné elektrárny bývají poslední. Tím ale stanovují cenu příští jednotky energie potřebné k uspokojení poptávky. Kráčejí tak ve stopě evropských cen uhlí - a jejich růstu o zhruba 28 procent.
Průměrná cena elektřiny v Německu obchodované na denním trhu by tak letos mohla stoupnout, což by se stalo poprvé od roku 2011. Odtud také vyšší ceny pro německé továrny, protože ceny elektrické energie pro průmyslové odběratele jsou do velké míry navázány právě na velkoobchodní ceny.
Hnědé uhlí rovněž zůstává největším jednotlivým zdrojem elektrické energie v německu, navzdory strategii "Energiewende", v jejímž rámci Berlín prosazuje obnovitelné zdroje. Ty od začátku tohoto roku k dnešku obstarávaly rekordních zhruba 38 procent německé poptávky po elektřině, tvrdí analytické středisko Fraunhofer ISE. Pokud jde o fosilní paliva jako taková, ta tvoří až téměř polovinu celku. Naopak podíl energie z jádra tvoří zhruba 10 procent – polovinu toho co v roce 2011, kdy německá kancléřka Angela Merkelová po jaderné havárii v japonské Fukušimě rozhodla, že Německo se v budoucnu bez jádra obejde.
Výroba elektrické energie v Německu v roce 2017:

Tohle rozhodnutí má ale háček. Zbývajícím jaderným reaktorům zbývá zhruba pět let, než budou postaveny mimo provoz. Emisní regule se však musejí dodržovat, a na Německo tak roste tlak, aby uzavřelo další elektrárny na konvenční zdroje elektrické energie.
Merkelová po vítězství v podzimních parlamentních volbách už třetím měsícem jedná o složení nové vlády. S potenciálními partnery se ale shoduje na jediném: Elektřinu z uhlí je nutné omezit.
Výroba elektrické energie v Německu v roce 2017 (po měsících):

Zdroje: BBG, www.energy-charts.de