Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Majitel Zentivy kupuje lídra na trhu s léky na hemofilii

Majitel Zentivy kupuje lídra na trhu s léky na hemofilii

22.01.2018 8:34
Autor: ČTK

Francouzská farmaceutická skupina Sanofi se dohodla na koupi americké společnosti Bioverativ za 11,6 miliardy USD. Akvizice má podpořit zisk skupiny a posílit její pozici v oblasti léků na vzácná onemocnění. Uvedla to v dnešním prohlášení firma Sanofi, která mimo jiné ovládá českého výrobce léků Zentiva.

Sanofi za jednu akcii firmy Bioverativ zaplatí 105 dolarů v hotovosti. Ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií to představuje zisk 64 procent.

Firma Bioverativ se na počátku loňského roku oddělila od společnosti Biogen a má vedoucí postavení na trhu s léky na hemofilii. Sanofi tak posílí svoji pozici v oblasti speciální péče a vedoucí postavení na trhu s léky pro vzácná onemocnění, což je v souladu s jejím plánem, upozornil v prohlášení generální ředitel Sanofi Olivier Brandicourt.

Sanofi je předním hráčem na trhu s léky pro vzácná onemocnění od převzetí firmy Genzyme za více než 20 miliard dolarů v roce 2011. Léky na vzácná onemocnění jsou rostoucí částí podnikání firmy. Za devět měsíců loňského roku tržby z prodeje těchto léků stouply o více než pět procent na 2,2 miliardy eur (55,9 miliardy Kč).V posledních letech Sanofi přišla o několik obchodů. V roce 2016 prohrála boj o americkou biotechnologickou firmu Medivation. Loni se neúspěšně ucházela o švýcarskou biotechnologickou společnost Actelion Pharmaceuticals, upozornila agentura Reuters.

Sanofi se snaží rozšíří nabídku svých léků, protože jí skončí patentová ochrana na insulin Lantus, který patří mezi její nejprodávanější produkty. Za devět měsíců loňského roku tržby z prodeje Lantusu činily 3,5 miliardy eur, celkové tržby pak 26,4 miliardy eur. Ukončení patentové ochrany znamená, že na trhu se objeví levnější kopie tohoto léku. V roce 2009 Sanofi koupila českého výrobce generických léků Zentiva. Na konci předloňského roku však Sanofi oznámila, že prodá své podnikání v oblasti generických léků v Evropě. Očekává se, že k převodu evropského generického podnikání Sanofi na potenciálního nového vlastníka dojde letos. Zentiva působí ve více než 50 zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky.


Čtěte více:

Summary: Constellation Brands, výrobci Corony, pomohlo dražší pivo. Farmaceutika Celgene v obležení
05.10.2017 16:37
Constellation Brands Výrobce alkoholických nápojů nám dnes naservírov...
Farmaceutikám Merck i Shire se dařilo nejen v jádrovém, ale i novém byznysu
27.10.2017 13:40
Farmaceutické společnosti Merck a Shire zveřejnily výsledky hospodařen...
Farmaceutické firmy jsou jako těžaři zlata, čekají je velké změny a nás také
08.01.2018 13:15
Po celá desetiletí byla výroba léků spolehlivým generátorem peněz. Far...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu
12:26Akcie zpomalují pokles, ale zůstávají pod tlakem i dnes  
11:20AMD překonala očekávání, výhled na čtvrtý kvartál posílil díky AI a serverům  
10:47Výsledky Novo Nordisk zaostaly za očekáváním, výhled po zbytek roku opět snížen. Akcie i tak rostou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.