Vývoj ceny černého zlata za poslední týden připomínal horskou dráhu. Volatilita, která se na ropě zabydlela byla opravdu jen pro silnější povahy. Na začátku týdne ceny padaly o 6 procent, aby po včerejším reportu americké vládní agentury EIA o šest procent zase letěly vzhůru. Včerejší růst šel na vrub nižšímu než očekávaném růstu zásob, který ale šel ruku v ruce s větší produkcí amerických těžařů. Ti dnes těží více než samotná Saúdská Arábie. Růst cen byl včera podpořen také energetickým ministrem SA Al-Falihem, který trh ujišťoval, že bude dál se svými partnery pokračovat v omezení produkce i v případě, že by jejich jednání mělo za následek přílišné utažení trhu. Tyto slova jsou vodou na mlýn současným cenám, ale zároveň i americkým producentům.
USOil: Obchodování v uplynulého týdnu bylo opravdu pro otrlé. Cena černého zlata doslova lítala v rozpětí téměř šesti procent nahoru a dolů. Ztráty, které v závěru minulého týdne ropa nabrala, začátkem tohoto rychle mazala, aby se do nich opět ponořila. To platilo do včerejška, kdy ropa skokově vyrostla o pět a půl procenta. Zatím se ceny úspěšně opírají o fibonacciho retrecement, nicméně krátkodobý trend zatím stále směřují jižním směrem.

Preferovaný scénář: Long pozice. Pokud se ropě podaří protnout klesající sekundární trend, který se tam během posledních dnů zformoval, mohla by si ropa myslet na návrat ke ztraceným maximům na úrovních 64 resp. 66 dolarů za barel. Tak jednoduché to zas být nemusí, protože na cestě vzhůru bude cenám stát silná rezistence na ceně 63 dolarů za barel.
Alternativní scénář: Short pozice. Fibonacciho úrovně zatím spolehlivě zafungovaly jako brzda ve větších propadech, ale nic zatím není vyhráno. Sekundární trend směřuje dolů a pokud se cenám podaří opět protnout podporu na úrovni 60,6 USD, může se cena sesunout opět dolů na hodnoty 58,8 resp. 54,6 dolarů za barel.