Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investice do ETF: Fyzická, syntetická, výhody a rizika, atraktivita i rozdíly

Investice do ETF: Fyzická, syntetická, výhody a rizika, atraktivita i rozdíly

21.08.2018 16:10
Autor: Ondřej Tollinger, Patria Finance

ETF (Exchange Traded Funds) jsou známy jako finanční instrument, díky kterému je možné rychle, jednoduše a levně diverzifikovat své portfolio. Investor tak může investovat do celého balíčku instrumentů, například akciových indexů. ETF jsou vysoce likvidní, takže mohou být kdykoliv nakoupeny či prodány podobně, jako je tomu přímo s akciemi. V zásadě existují dva typy ETF: fyzická a syntetická. Pojďme se společně podívat na oba tyto světy. Jaké výhody má každá z variant? Existují také nějaké nevýhody? Ve světě investic nic není pouze černé a bílé… 

Začněme u bezpečnosti. Správce ETF striktně drží finanční prostředky investora odděleně od jeho vlastních, ať už vede fyzická, anebo syntetická ETF. Investor tak ani v jednom případě nenese kreditní riziko emitenta. Oba typy ETF také musí kopírovat vybraný index a není možné, aby se správce ETF výrazněji odchyloval od výkonu indexu, který sleduje.

Základním rozdílem mezi fyzickými a syntetickými ETF je ten, že fyzická ETF skutečně nakupují akcie v poměru, ve kterém jsou v daném indexu zastoupeny. Proto zpravidla právě fyzická ETF věrně kopírují sledovaný index. Existují také ETF s částečnou fyzickou replikací. Ty vynechávají z indexu především nelikvidní společnosti. 

Fyzická ETF pracují dobře zejména na těch trzích, kde je velká likvidita v podkladových akciích nebo dluhopisech. Tedy u takových akciích, které jsou snadno obchodovatelné. U méně likvidních finančních instrumentů naopak mohou mít fyzická ETF drobné problémy. 

Syntetická ETF nemusí investovat přímo do akcií daného indexu, ale mohou vytvářet různé koše akcií a využívat swapového obchodování – tj. obchodování s finančními deriváty. Správce syntetického fondu uzavře s protistranou - například s bankou - swapový kontrakt. V rámci něj v případě, že se koši akcií daří lépe než indexu, vzniká správci ETF pohledávka vůči protistraně. A naopak. 

Syntetické fondy mají přední výhodu v tom, že mohou využívat derivátových operací a získávat tak příjmy za půjčování, které mohou zase investovat a zvýšit tak výkonnost daných ETF a třeba i mírně překonat výkonnost sledovaného indexu. 

Syntetická ETF indexy zpravidla mnohem lépe kopírují. Je ale třeba brát v potaz, že pokud ETF obhospodařuje malá investiční společnost, významně roste riziko spojené s držením konkrétního fondu. 

Správci se syntetickou replikací mají pak často mnoho pravidel, kterými se brání proti případnému neúspěchu swapových obchodů. A rizika spojená s tímto obchodováním jsou nižší, než se na první pohled může zdát. 

Fyzická replikace je oproti tomu jednoduchá a z pohledu bezpečnosti investic dává investorům sice nižší výkonnost, ale větší klid. 

 

ETF aneb Indexové akcie ještě jednou a v bodech

Indexové akcie (Exchange Traded Funds – ETF) jsou moderní finanční instrumenty, umožňující nákup celé báze zvoleného akciového indexu jedním obchodem.

Investor si může vybrat skupinové třídění například podle: indexů (DAX, index vládních dluhopisů atd.), sektorů (energetika, finance atd.), geografických oblastí * (Evropa, Emerging markets, atd.), komodit (zlato, ropa, pšenice atd.)...

Výhody obchodování s ETF
• Diverzifikace – pokud investor drží ETF kopírující vývoj indexu, zároveň vlastní každý titul obsažený v tomto indexu. Jestliže se jeden titul začne propadat, sníží se cena indexu a také investorova ETF pouze o procentuální váhu, kterou v indexu zastupuje.
• Jednoduchost – pokud investor spekuluje na vzestup určitého segmentu ekonomiky, ale neví, kterou společnost si vybrat, stačí koupit ETF kopírující vývoj indexu, jenž zastupuje zvolený segment.
• Široké spektrum podkladových aktiv – ETF mohou být emitovány na nejrůznější druhy podkladových aktiv.
• Vysoká likvidita – ETF mohou být kdykoliv koupeny/prodány jako např. akcie. Kurz ETF se kontinuálně mění, investor může nakupovat/prodávat kdykoliv během obchodní seance.
• Nízké náklady – poplatky jsou ve stejné výši jako pro akcie. Jsou účtovány dle obchodovaného trhu.
• Úzké spready – úzké rozpětí mezi poptávkovou a nabídkovou cenou. Obecně lze říci, že čím likvidnější ETF, tím je rozpětí užší.
• Dividendy – některé ETF mohou vyplácet dividendy.
• Dostupnost – stejně jako akcie, je možné nakupovat ETF i od jednoho kusu.

Rizika obchodování s ETF
• Tržní riziko – jedná se o riziko ztráty ze změny tržních cen.
• Měnové riziko – podléhají mu všechny akcie, se kterými se obchoduje v cizí měně. Při poklesu cizí měny vůči měně domácí mohou investoři utrpět ztrátu i při neměnné tržní hodnotě akcie.
• Inflační riziko – spočívá v trvalém znehodnocení peněz, kterému v různé míře podléhá každá měna.

Bezpečnost
ETF mají výhodu v tom, že například na rozdíl od investičních certifikátů mají striktně oddělený majetek od investiční společnosti, která ji emitovala. V případě úpadku emitenta ETF se tak klient o svůj majetek vložený do ETF bát nemusí.

TIP: S Patria Finance můžete jednoduše pravidelně investovat skrze ETF: více informací naleznete zde 

TIP: Více nejen o ETF naleznete ve Škole investora na stránkách Patria.cz!

 

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Správci fondů se cpou do rizika a sázejí na
14.11.2017 17:25
Řada investorů má už nějaký čas oči na stopkách, aby zachytila jakýkol...
Hedge fondy dostaly loni pár velkých lekcí
09.01.2018 14:54
Hedge fondy začínají zveřejňovat návratnost, kterou dosáhly v minulém ...
Jak lze investovat do blockchain technologie skrze ETF?
25.01.2018 13:23
Americká komise pro cenné papíry (SEC) minulý týden neformálně schváli...
Investiční tip: V Londýně obchodovaný tabák s atraktivní dividendou i technickou analýzou
05.02.2018 17:47
Jde o jeden z titulů, který je obsažen v seznamu dlouhodobých investič...
Jak začít investovat a mít jistotu, že hned neprodělám?
12.03.2018 10:55
Stále více začínajících investorů se zajímá o akcie, ETF a další přím...
Analytik Patrie Soták: Atraktivní investiční tipy mezi evropskými bankami (video)
14.02.2018 16:23
Na evropský bankovní sektor se ve své analýze, zaměřené na dlouhodobé ...
Jan Kovalovský: Začněte obchodovat s JISTOTOU. Patria teď bere na sebe přešlapy začínajících investorů
16.02.2018 19:49
Prodělám kalhoty, poplatky mne sežerou dřív, než dosáhnu zajímavého ne...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst