Řada investorů má už nějaký čas oči na stopkách, aby zachytila jakýkoli náznak možných hlubších otřesů na trzích. Pozorně sledovaný listopadový průzkum Meryll Lynch mezi správci fondů teď ukazuje, že ti, kdo nakupují, možná nakupují se zavřenýma očima.
- Rekordní podíl investorů říká, že při investování přijímá vyšší než běžnou úroveň rizika
- A rekordně vysoký podíl investorů (48 procent) říká, že akcie jsou nadhodnocené
- Investoři v průměru drží méně hotovosti. Průměrné hotovostní zůstatky mezi 178 manažery fondů s aktivy za 610 miliardy dolarů ve správě klesly na 4,4 procenta ze 4,7 procenta. Je to nejnižší úroveň za více než 4 roky a nižší hodnota, než je desetiletý průměr na úrovni 4,5 procenta.

- Největšími riziky jsou chyba v politice Fedu nebo ECB, propad na světových dluhopisových trzích nebo „flash crash“, kde by viníkem byla „struktura trhu“.
- Konsensuální pohled na světovou ekonomiku by se dal nyní označit jako ekonomika Zlatovlásky. Stejně jako hrdinka z pohádky o tří medvědech (v tuzemsku se vypráví jako pohádka o Mášence) nakonec našla kaši „tak akorát“, která nebyla horká, ani moc studená, stejně tak je „akorát“ i Zlatovlásčina ekonomika: hospodářský růst je mírný, nezaměstnanost nízká a inflace pomalá, což nechává prostor pro měnovou politiku vstřícnou trhům. Pro investování je to ideální stav. Firmy rostou, akciím se daří a dluhopisy vzhledem k nízké inflaci drží svoji hodnotu. Jenomže ekonomika se pohybuje v cyklech: Pokud HDP roste moc rychle a rychle vystřelí vzhůru i inflace, je pohádka u konce. Na pomíjivou situaci odpovídající Zlatovlásčině ekonomice nicméně v průzkumu spoléhalo rekordních 56 procent investorů.
Americké akciové trhy i světové akcie se už nějakou dobu obchodují na rekordních maximech nebo v jejich blízkosti. Pomohly jim tam měnové stimuly některých velkých světových centrálních bank a relativně vlídné hospodářské podmínky. Několik prominentních investorů se sice nechalo slyšet, že zisky zašly už moc daleko, jiní ale tvrdí, že korporace jsou ve vynikající kondici. Na příklad ve Spojených státech vykázaly technologické společnosti za třetí čtvrtletí úhrnem 22procentní růst zisků na akcii, dvojnásobek toho, s čím se na trhu počítalo.
Zdroje: Bloomberg, FT