Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: ECB se bojí silného eura… možná zbytečně?

Rozbřesk: ECB se bojí silného eura… možná zbytečně?

23.02.2018 9:14, aktualizováno: 23.2. 9:47
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Strach centrálních bankéřů v ECB ze silného eura je do očí bijící. Včera to jenom potvrdil zápis z posledního zasedání ECB, kde síla eura byla jedním z hlavních témat debat. Poslední prognóza ECB totiž počítala pro tento rok s kurzem 1,17 dolaru za euro. Realita je však úplně jiná a měnový pár se v posledních týdnech pohybuje mezi 1,23 a 1,25 EUR/USD - tj. euro je o 5-7 % silnější.

ECB má podezření, že na vině je částečně americký ministr financí, který v Davosu trochu “nešťastně” vychvaloval slabý dolar. Mario Draghi již na tiskové konferenci v lednu řekl, že takovéto výroky do slovníku centrálních bankéřů nepatří. Fenomén posilujícího eura a slábnoucího dolaru ale rozhodně nelze připsat na vrub jenom výrokům centrálních bankéřů. A je vůbec otázkou, zda pro eurozónu silné euro musí být takovou hrozbou, jak se ho centrální bankéři snaží vykreslit.

a

Eurozóna se nachází v pokročilejší fázi hospodářského cyklu, ve které by přirozeně měla zrychlovat domácí poptávka. Té by silné euro nemělo vadit. Eurozóna má mamutí přebytky běžného účtu (zhruba 400 miliard eur ročně) - to znamená, že výrazně více spoří a investuje v zahraničí, než vydělá. Spojené státy jsou na tom přesně opačně a kvůli výrazné rozpočtové expanzi Donalda Trumpa se bude deficit běžného účtu (z dnešních zhruba 500 miliard USD) ještě rozšiřovat. Eurozóna si zaslouží podpořit spotřebu a investice skrze levnější dovozy, a to speciálně v místech jako Itálie nebo Španělsko, kde domácí poptávka v posledních letech zůstávala slabá a vedla k výraznému vylepšení běžných účtů. Silnější domácí poptávka, především investice, mohou ve finále vést k dalšímu vylepšení situace na pracovním trhu a pomoci vybudovat silnější domácí inflační tlaky. Silné euro tedy nemusí být jednoduše hrozbou pro plnění inflačního cíle, tak jak by se mohlo na první pohled zdát… 

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna dál zůstává velice klidná v okolí 25,35, a to nehledě na výroky guvernéra Rusnoka, který nevidí podle svých včerejších výroků žádný důvod ke spěchu s dalším růstem sazeb.

I tak podle nás zůstane česká koruna naladěna spíše lehce pozitivně. Globální klima (lehce klesající VIX) hraje patrně v tuto chvíli do karet emerging markets. 


Zahraniční forex

Eurodolar povylezl zpět nad hranici 1,23, když dolaru již nedokázaly dále pomoci americké úrokové sazby, a naopak euro lehce vstřebalo jak výsledek německého indexu podnikatelské nálady Ifo, tak podrobný zápis z lednového jednání ECB.

Konec pracovního týdne se obejde bez důležitějších událostí, byť dolar budou jistě zajímat další komentáře přicházející z vedení Fedu (promluvit má Mesterová a Dudley).

Jinak se zdá, že na forint a částečně i zlotý začíná zvolna negativně doléhat fakt, že úrokové sazby na hlavních trzích (především v USA) směřují vzhůru, což snižuje úrokový diferenciál u obou měn a činí je tak méně atraktivní. Tento trend bude zřejmě v průběhu roku 2018 dále pokračovat.


Ropa

Cena ropy Brent během včerejška vystoupala až nad 66 USD/barel, přičemž z těchto výšin ji nesesadila ani nejnovější čísla, která zveřejnila EIA. Ta totiž překvapivě poukázala na pokles zásob surové ropy (-1,6 mil. barelů), což je největší snížení za posledních 5 týdnů. Přímo v Cushingu pak zásoby propadly na nejnižší úroveň od roku 2014, což je zapříčiněno nárůstem exportů ropy ze Spojených států (celkem na 2 mil. barelů denně, nejvíce od října). Díky tomu propadly rovněž čisté importy, a to na historické minimum pod 5 mil. barelů denně. Celková americká produkce se v minulém týdnu zvýšila jen nepatrně, nicméně s ohledem na její „podstřelování“ v posledních týdenních reportech EIA nelze vyloučit tuto možnost ani nyní. Z tohoto důvodu bude zajímavé sledovat revidovaná měsíční data, která přijdou na řadu příští středu. 


 

Čtěte více:

Zápis ze zasedání Fedu potvrzuje odhodlání dál zvyšovat úroky
21.02.2018 20:57
Zápis z lednového zasedání měnového výboru americké centrální banky (F...
Ztratíme peníze z EU?
23.02.2018 6:45
Země východní Evropy již z EU obdržely miliardy eur, budoucnost ale v...
Paralelní realita: Podle Němců mohou za krizi všichni ostatní, podle Italů a Francouzů Němci
22.02.2018 11:59
Politický komentátor Bloombergu Leonid Bershidsky tvrdí, že evropské z...
Euro i japonský jen dnes rostou, téma amerických sazeb ztratilo na síle
22.02.2018 16:56
Ze včerejšího zápisu z jednání měnového výboru Fedu a optimismu na výv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů