Globální zásoby ropy klesají na úrovně požadované Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC). Jejich další omezování by ale podle dnes zveřejněné pravidelné měsíční zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) mohlo způsobit napětí na trhu.
Podle IEA, která koordinuje energetickou politiku, by se celosvětové zásoby ropy v rozvinutých zemích mohly již v květnu snížit na pětiletý průměr. Tento ukazatel je důležitý pro OPEC, který jej používá pro vyhodnocení své politiky omezování těžby.
"Není na nás abychom namísto zemí sdružených vídeňskou dohodou vyhlašovali, že je 'mise splněna', ale pokud je náš výhled správný, vypadá to tak," napsala IEA ve zprávě.
OPEC se v lednu 2017 ve Vídni dohodl s Ruskem a dalšími těžařskými státy, že se společně pokusí dosáhnout zvýšení ceny ropy prostřednictvím omezování jejich dodávek na trh. Cena ropy se tento měsíc přehoupla přes 70 dolarů (1437 Kč) za barel. Je nejvýše za poslední tři roky, a dala tak další impuls americkým těžařům ropy z břidlic.
Vídeňská dohoda vyprší koncem tohoto roku. Zástupci OPECu budou jednat o další strategii v červnu. Neoficiální vůdce kartelu Saúdská Arábie již uvedla, že by smlouvu ráda prodloužila i na rok 2019.
Vzhledem k tomu, že se produkce ropy zhroutila v členské zemi OPECu Venezuele a kvůli problémům dalších členů Libye a Angoly, dodává kartel na trh dokonce méně suroviny, než si určil za cíl. Pro svět to znamená, že musí sahat do zásob, aby mohla být uspokojena rostoucí poptávka, připomněla agentura Reuters.
IEA uvedla, že přestože produkce mimo OPEC by letos díky americké těžbě měla stoupat, nestačí to na růst globální poptávky. Ta by se podle očekávání měla zvýšit o 1,5 milionu barelů denně, tedy o 1,5 procenta.