Přebytek zásob ropy ve světě by mohl již brzy zmizet, přestože těžba ve Spojených státech se dál zvyšuje. Přispívá k tomu zdravá poptávka a snížení těžby ropy ze strany některých předních světových producentů. Ve své pravidelné zprávě to uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ropný kartel však současně zvýšil odhad těžby ropy u konkurentů, kteří využívají oživení cen ropy k dalšímu růstu produkce.
Zásoby ropy se v rozvinutém světě přestaly zvyšovat a v únoru klesly o 17,4 milionu barelů na 2,854 miliardy barelů. To je zhruba 43 milionů barelů nad pětiletým průměrem. Zásoby jsou nyní 207 milionů barelů pod úrovní z února 2017.
Za poslední rok, kdy OPEC spolu s Ruskem a některými dalšími zeměmi omezil těžbu, aby podpořil ceny ropy, se těžba ropy z břidlic v USA prudce zvyšuje. Kolaps těžby ve Venezuele a problémy v zemích jako je Libye a Angola, které jsou všechny členy kartelu, způsobují, že OPEC stále těží pod svým plánovaným limitem. Svět proto musí sahat do zásob, aby uspokojil rostoucí poptávku.
OPEC v nejbližší době očekává růst poptávky po benzinu a destilátech. Důvodem je zdravý výhled globálního ekonomického růstu na letošní rok, pozitivní údaje o prodeji aut za poslední měsíce nebo vyšší spotřeba v USA. Stabilitu na trhu také dále posílí pokračování dohody o omezení těžby mezi členy OPEC a dalšími zeměmi.
OPEC uvedl, že těžba kartelu v březnu klesla proti únoru o 201.000 barelů na 31,96 milionu barelů denně, hlavně díky poklesu v Angole, Alžírsku, Venezuele, Saúdské Arábii a Libyi. OPEC očekává, že poptávka po jeho ropě v letošním roce dosáhne 32,6 milionu barelů denně, takže jeho těžba je nyní pod očekávanou poptávkou.
Kartel v dnešní zprávě zvýšil odhad růstu letošní těžby konkurenčních zemí, které nejsou jeho členem, o dalších 80.000 barelů na 1,71 milionu barelů denně. Důvodem je hlavně vyšší růst těžby v prvním čtvrtletí v USA a v bývalých zemích Sovětského svazu, než se čekalo.
OPEC, Rusko a několik dalších těžebních zemí, které nejsou členy kartelu, snížily od loňského ledna těžbu ropy. Dohoda je platná do konce letošního roku. OPEC na svém červnovém zasedání ve Vídni pak bude rozhodovat o dalších krocích. Saúdská Arábie, která je největším těžařem v rámci kartelu, by ráda prodloužila platnost dohody do roku 2019, uvedla agentura Reuters.