Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je stále Itálie, která sice zrychlila tempo růstu, ale rychlé tempo v případě Itálie znamená maximálně 1,5 %. Jiné regiony bohatnou o poznání rychleji. To včera připomněl Mezinárodní měnový fond - podle nových čísel Španělé v roce 2017 poprvé od vstupu Unie zaznamenali vyšší výkon než Itálie. Přesně řečeno v roce 2017 HDP na obyvatele v paritě kupní síly (očištěno o cenové rozdíly) ve Španělsku poprvé od vstupu do EU bylo vyšší než v Itálii.
I když se španělské ekonomice v posledních pěti letech daří a patří k nejrychleji rostoucím místům Unie, čísla stále spíš než úspěch iberského poloostrova odráží trápení toho apeninského. Oproti roku 2008 mají Španělé stále HDP jen o necelá 2 % vyšší. Italové sice bezprostředně po pádu Lehman Brothers nezažili tak hluboké propady hospodářství, kvůli setrvale slabému růstu si ale o ekonomických výkonech z roku 2008 zatím mohou nechat jenom zdát. Španělé mají bezesporu výhodu mladší populace, současně ale ukazují schopnost lépe investovat z veřejných peněz, tamní bankovní systém prošel o poznání rychleji “očistnou kůrou” a podnikový sektor si vede bezesporu lépe v inovacích a zavádění nových technologií.
Co čekat dál? MMF ani trhy nevěří v nejbližších letech v pozitivní obrat. Pokud růst Itálie zůstane slabý, bude to jenom víc a víc odhalovat jiná bolavá místa italské ekonomiky…, a to zejména vysoké veřejné zadlužení a nedočištěné bilance italských bank. V takovém případě by podle MMF mělo Itálii v ekonomickém výkonu předběhnout i Česko. Není to ale asi vítězství, nad kterým by se mělo “otevírat šampaňské”. Pro celou ekonomiku EU včetně Česka by bylo dobré, aby se italské hospodářství postavilo na nohy.

TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna je v lehké defenzivě a nechce se jí bez čerstvých impulsů usilovat o hranici 25,30 EUR/CZK. V nejbližší době nečekáme žádná důležitá čísla a vzpruhu by tak mohly přinést pouze výroky z ČNB před blížícím se květnovým zasedáním.
Zahraniční forex
Výprodej na trzích dluhopisů nepřinesl na hlavní devizové trhy příliš vzruchu. Jen britská libra dále ztrácí s tím, jak se po nízké inflaci množí pochybnosti o květnovém zvýšení úroků Bank of England. Libru včera znepokojily nejen slabé maloobchodní tržby, ale i výrok guvernéra Carneyho, že “jsou i jiná zasedání” (než to květnové, kde se očekávalo zvýšení úroků).
Konec týdne bude z pohledu dat zcela nejímavý, takže pokud nepřijde impulz z jiných trhů (dluhopisy, ropa) či politiky, tak by se mělo vyčkávat na příští týden, který by mohl být zajímavější.
Ropa
Ropa pokračuje ve spanilé jízdě a během včerejšího obchodování se dostala až do těsné blízkosti 75 USD/barel. Lehké ztráty přišly až ke konci dne, kdy někteří ministři členských zemí kartelu OPEC popřeli snahu zvýšit cenu ropy až nad 100 USD/barel, o které ve středu informovaly zdroje ze Saúdské Arábie.
Právě do saúdského města Jeddahu dnes směřuje pozornost trhu, neboť v něm bude zasedat monitorovací komise složená z ministrů zemí OPEC+. Hlavním tématem by mělo být přizpůsobení cíle kartelu. Ten původní – snížení globálních zásob k pětiletému průměru – je totiž fakticky splněn, proto je potřeba jej redefinovat, tak aby byly produkční škrty i nadále opodstatněny. Možností je několik, od benchmarku v podobě sedmiletého průměru stavu zásob, přes počet dní nutných k uspokojení poptávky. Nejvíce se však diskutuje o cíli v podobě úrovně investiční aktivity do průzkumu a těžby. Ta dle kartelu (především Saúdské Arábie) stále zaostává, proto je k ní potřeba vytvořit dostatečné pobídky, tj. utaženější trh a vyšší ceny ropy. Jakýmkoli způsobem však bude cíl kartelu redefinován, stále půjde pouze o cíl zprostředkující. Tím primárním totiž pro všechny členské země zůstává maximalizace příjmů z prodeje ropy pro státní kasu.