Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcarsko v referendu rozhodne, jak tvořit peníze

Švýcarsko v referendu rozhodne, jak tvořit peníze

9.6.2018 13:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Švýcaři v referendu 10. června rozhodnou o návrhu suverénních peněz, tzv. „Vollgeld“, který by přetvořil bankovní systém země. Pokud jej schválí, mohl by se tak teoreticky stát závazným. Pro oponenty Vollgeld je tato iniciativa „sebevraždou“ a „nebezpečným experimentem“. Pro stoupence je vstupenkou do „férovějšího a stabilnějšího bankovního systému“.

„Navrhovaný systém by snížil riziko bankovních krizí, přičemž cenou by byly větší průběžné náklady pro ekonomiku. Určitě by šlo o zajímavý experiment, ale překvapí, že iniciativa přichází ze Švýcarska, které s důvěryhodností svých bank problém nemá a platí za velmi bezpečnou „bankovní zemi“ i bez Vollgeldu. Tento systém bych daleko spíše chápal jako stabilizační nástroj v zemích trpících nedůvěrou ve svou měnu a bankovní sektor,“ říká analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Jádro debaty spočívá v tom, zda by banky soukromého sektoru měly mít možnost tvořit peníze. V moderních ekonomikách má největší část peněz formu depozit u komerčních bank spíše než hotovosti v oběhu a rezerv, které stanovuje centrální banka. Vklady bank se tvoří hlavně bankovními půjčkami. A banky tudíž mohou půjčovat mnohem více, než kolik drží v rezervách u centrální banky.

Stoupenci Vollgeld chtějí bankám tuto možnost vytvářet peníze sebrat. Vklady bank nejsou podle nich tak bezpečné jako suverénní peníze. Pokud nějaká banka zkrachuje, vkladatelé své nezajištěné vklady ztratí. Místo toho by veřejnost měla držet běžné účty přímo u Švýcarské národní banky (ŠNB), centrální banky Švýcarska. Bankovní půjčky by měly být plně financovány termínovanými vklady (spořicími účty) nebo vlastními půjčkami. Díky Vollgeld je pravděpodobnost runu na banku, kdy vkladatelé ztratí v banku důvěru a začnou své vklady hromadně vybírat, mnohem menší a záchrana bank financovaná z peněz daňových poplatníků tak nebude nutná. Podobné myšlenky měli už ekonomové v Americe ve 30. letech minulého století, ale nikdy je neuvedli do praxe.

Oponenti iniciativy, mezi něž patří i švýcarská vláda, banky a centrální banka samotná, tvrdí, že suverénní peníze by přinesly více škod než užitku. Přesun na Vollgeld by byl drahý a nevypočitatelný, protože banky by se musely reorganizovat a hledat alternativní, dražší zdroje financování. Úroková míra by vzrostla za obrovských nákladů pro švýcarskou ekonomiku.

„Reakce ekonomiky je otázkou, ale je třeba brát v potaz i to, že Švýcarsko není izolovaným ostrovem. Pokud by nový systém měl zvýšit náklady či zhoršit dostupnost franku, v ekonomice může růst role cizích měn, čímž se se zhorší kontrola centrální banky a vyvstávají nová rizika,“ varuje Tomáš Vlk.

Daniel Kalt, ekonom banky UBS, která je přesvědčená, že suverénní peníze by finanční krizi nezastavily. V letech 2007 a 2008 to bylo spíše mezibankovní financování, než runy na banku, co zničilo finanční instituce bez retailových vkladů jako Lehman Brothers. Thomas Jordan, šéf ŠNB, tvrdí, že suverénní peníze nezabrání bankám vydávat rizikové půjčky nebo přeceňovat budoucí výnosy. Současná makroekonomická pravidla jsou schopná lépe odvrátit krizi než svrhnutí celého systému.

Suverénní peníze by také mohly zkomplikovat měnovou politiku. ŠNB by musela řídit inflaci spíše přímo regulací množství hotovosti v oběhu než nastavováním úrokových měr, aby ovlivnila bankovní půjčky. ŠNB se také obává, že udělením moci vydávat peníze a půjčky, se více zaplete do politiky.

Průzkumy ukazují, že pouze třetina respondentů se vyjádří kladně, a tak tato radikální iniciativa nejspíše neprojde. Ale několik úřadů zvažuje přínosy digitálních měn, které by veřejnosti umožnily držet vklady u centrální banky. Vollgeld asi neprojde, ale několik dalších ještě odvážnějších měnových experimentů může teprve přijít.

Zdroj: The Economist

 

Čtěte více:

Příběh kryptonároda: Jak se Švýcarsko znovu našlo
1.3.2018 6:45
Když je jasno, je západ slunce nad jezerem Zug úchvatný. Zasněžené hor...
Záhadný švýcarský frank odhaluje dosah sankcí vůči Rusku
17.4.2018 6:02
Nervózní ruští magnáti mohli vyvolat výprodej švýcarského franku. Tato...
Švýcarsko si pod sebou kvůli slabosti své demokracie podřezává monetární větev
9.5.2018 17:21
V červnu by se ve Švýcarsku mělo hlasovat o „drastické změně monetární...

Váš názor
 •  
  10.6.2018 11:47

  Referenda, přímá demokracie a hmotná odpovědnost jsou výbornými prostředky proti špinavé hře velké části politiků. Ti potřebují mít nad sebou neustálý bič, bez ohledu na jejich stranickou příslušnost.
  demokrat
  •  
   10.6.2018 13:31

   Učitelskej jsi jako kolovrátek. Rozhodně potřebujeme aby o ekonomice země rozhodovali lidé, kteří nejsou schopní si uhlídat svůj vlastní domácí rozpočet a čelí i násobným exekucím, kteří skočí na lep prvnímu populistovi, který se vyloupne ze za rohu, nemaje dostatek kritického myšlení...
   STX
   •  
    12.6.2018 5:57

    STX : Jste předvedl čistokrevnou demagogii. Masa lidí nejsou ani omylem samí hlupáci, zkrachovalci a dlužníci. Koncentraci hlupáků, lenochů a hamižných lidí najdeme právě mezi těmi "Vašimi" politiky. U těch jsem nějakého kritického myšlení právě dodnes nepostřehl. A ti lidé, o kterých mluvíte s takovým pohrdáním, mají právě co mluvit do toho, co se bude dít v bankách s jejich úsporami a zda můžou banky pákovým způsobem krýt nové úvěry těmi starými. Celý tento systém je vytvořem lidmi a pro lidi, kteří z toho nejvíve profitují. A to jsou bankéři a na ně přisáte pijavice vč. politiků.
    Peté
   •  
    10.6.2018 13:37

    Přímá demokracie je nejen o přímé volbě politiků, nýbrž také o jejich přímé odvolatelnosti. Vyrovnaný rozpočet nijak nevylučuje.
    demokrat
    •  
     10.6.2018 13:46

     A co kdyby měl premiér a ministr financí hmotnou odpovědnost za úmyslný (navrhovaný) záporný schodek v rozpočtu?
     demokrat
     •  
      12.6.2018 9:59

      Možná by si MF a premiér mohli ropzdělit na bonusech třeba tak třetinu přebytku z rozpočtu. myslím každý třetinu ať mají finanční motivaci i miliardáři na takových pozicích.
      ..
Aktuální komentáře
18.6.2018
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y