Aktualizováno Spotřebitelské ceny v americké ekonomice za květen stouply o 0,2 procenta a stejný byl i růst jádrového indexu. Meziroční inflace se posunula citelně nahoru, a to z 2,5 na 2,8 procenta, kde jsme ji neviděli přes šest let. Vedle toho se mírně zvýšila i jádrová inflace, v květnu dosahující 2,2 procenta. Tam jde o návrat na hodnoty za začátku loňského roku.
Data se na všech úrovních trefila do tržních odhadů, takže trhy k reakci nevybídnou. Inflační čísla by Fedu, jehož měnový výbor dnes začíná dvoudenní zasedání, měla dobře zapadnout do celkově příznivého hodnocení ekonomického vývoje. Na výsledek rozhodování o sazbách dopad mít nebudou, sazby s vysokou pravděpodobností vzrostou o 25 bodů.
Detaily květnové zprávy ukazují, že inflaci dál táhnou vzhůru energetické položky jako benzín či topný olej. Jiným slovy se do cen promítá efekt dražší ropy, který určitě není překvapením. Potraviny, jakožto další nejádrová položka, naopak zdražovaly pomaleji než celková inflace.
O zrychlování jádrového indexu se starají výdaje na bydlení a dopravní služby, částečně také zdravotnické zboží. Naproti tomu stále sledujeme meziroční pokles cen nových i ojetých aut a inflaci brzdí také ceny oděvů.
