Ceny severomořské ropy Brent i lehké americké ropy WTI rostou řádově o 3 procenta v reakci na únik obsahu dohody ropného kartelu OPEC ohledně budoucího nastavení limitů produkce černého zlata. Ta zamíří mírně výše jako kompenzace za výpadek části produkce na straně jedné a jako odpověď na rostoucí světovou poptávku na straně druhé. Změny mají nabýt platnosti k 1. červenci tohoto roku. Další schůzka OPEC má být na řadu dne 3. prosince.
Ropa Brent zpevňuje o řádově tři procenta nad úroveň 75 dolarů za barel, americká ropa WTI sílí nad 67 USD/barel. OPEC dle zdrojů z jednání dohodl efektivně od července zvýšení produkce o jeden milion barelů ropy denně. Toto číslo má být zle zdroje nominální, reálný skok má být nižší kvůli podprodukci v některých zemích (Venezuela, Libye, riziko téhož v Íránu) a naopak nárazu na kvótu ze strany zemí jiných. Celkový výsledek tak může být blízko odhadů analytiků, kteří očekávali od jednání ropného kartelu s nečleny reálný vzestup produkce o 500 až 600 tisíc barelů ropy denně.
Vývoj ceny ropy Brent online (USD/barel):

Pohled na dlouhodobý vývoj cen ropy ukazuje, že hodnoty nad 100 dolary za barel, známé před rokem 2014, vystřídalo období pádu až pod 30 dolarů za barel v roce 2016. Následná rally komodity na hodnoty kolem 80 dolarů za barel byla již motivována fyzickým omezením produkce ze strany kartelu. Saúdská Arábie a Rusko rozhodnutí považují za blízké kompromisu - Moskva dříve prosazovala zvýšení těžby až o 1,5 milionu barelů denně.
Spojené státy, Čína a Indie apelovaly na OPEC, aby dosavadní omezování těžby poněkud uvolnil a zabránil tak situaci, že na trhu bude suroviny málo. To by mohlo mít negativní dopady na globální ekonomiku. Írán do poslední chvíle zvýšení těžby oponoval s argumentem, že americký prezident Donald Trump k růstu cen ropy sám přispěl, když uvalil sankce na Írán i Venezuelu. Několik hodin před zahájením jednání však íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne naznačil, že s menším zvýšením objemu těžby by mohl souhlasit.
Saúdské Arábii se zjevně podařilo přesvědčit své spojence o nutnosti zvýšit těžbu. Podobně se k situaci staví Rusko, které je největším producentem ropy na světě a signatářem dohody členských i nečlenských zemí OPEC o omezování těžby zhruba o 1,8 milionu barelů denně. Tato dohoda platí od začátku loňského roku. Díky ní se ceny ropy zvýšily z minima asi 27 dolarů za barel v roce 2016 na nynějších zhruba 75 dolarů. Kvůli mimořádným výpadkům v produkci ropy ve Venezuele, Libyi a v Angole v posledních měsících objem těžebních restrikcí ve skutečnosti činil 2,8 milionu barelů denně.
Vývoj ceny ropy WTI online (USD/barel):

Vedle zmíněné Venezuely, Libye nebo Íránu je otázkou dopad napětí mezi USA a Čínou na vývoj americké lehké ropy WTI do Číny. Je to další rovina, který může dopadnout negativně na akcie v Číně a šířeji na emerging markets. Druhou jsou cla. Pokud je v odvetné rovině Čína uvalí na americkou ropu, ta se stane nekonkurenceschopnou. Očekávání toho z části dle agentury Reuters ukazuje ústup čínských objednávek s dodávkou počínaje zářím tohoto roku.