Akcie čínské společnosti Xiaomi při svém dnešním debutu na akciové burze nedokázaly přilákat velké investory a oslabily asi o šest procent. Čtvrtý největší výrobce chytrých telefonů světa na burze v Hongkongu získal 4,7 miliardy dolarů (105 miliard Kč), což znamená, že tržní hodnota firmy se pohybuje nečekaně nízko, kolem 54 miliard dolarů místo původně plánovaných zhruba 100 miliard dolarů. Jde o největší primární nabídku akcií (IPO) v technologickém sektoru od roku 2014, kdy čínský internetový prodejce Alibaba získal při vstupu na newyorskou burzu 25 miliard USD.
Společnosti přezdívané čínský se nepodařilo získat zájem silných investorů, za první hodinu obchodování se cena akcií snížila ze 17 na 16 hongkongských dolarů (45,6 Kč). Později akcie část poklesu vyrovnaly a v závěru obchodovaly se ztrátou tří procent na 16,48 HKD, hlavní index hongkongského trhu naopak o 1,4 procenta stoupl.
Ocenění firmy na 54 miliard dolarů je poloviční oproti původně plánovaným 100 miliardám, zaostává ale i za pozdějším realističtějším cílem 70 až 80 miliard USD, stejně jako za 65 až 85 miliardami USD, jak předpovídali analytici podle agentury Bloomberg.
Pokud si akcie povedou špatně i v dalších dnech a týdnech, mohou mít negativní dopad na vyhlídky dalších technologických firem, které na burze v Hongkongu připravují svůj vlastní zápis. K nim patří Meituan Dianping, která přes internet poskytuje různé služby, od lístků do kina, přes kupony na slevu do restaurace až po rozvoz jídla k zákazníkovi, nebo čínský provozovatel stožárů pro mobilní komunikace China Tower.
Přestože akcie Xiaomi byly na burze nabídnuty za cenu na dolní hranici dříve ohlášeného rozpětí 17 až 22 HKD, podle názoru některých obchodníků jsou v porovnání s akciemi společností Tencet a relativně drahé.
S tržní hodnotou kolem 50 miliard USD se z Xiaoi stává třetí největší výrobce mobilních zařízení zapsaný na burze. K původně avizované 100miliardové valuaci má ale dost daleko. Podle anayltiků Bloombergu firma doplatila právě na nejistotu ohledně své valuace, a také na eskalující obchodní válku mezu USA a Čínou.
Zaškobrtnutí osm let staré Xiaomi by mohlo být špatnou zprávou pro další čínské technologické firmy, které by si chtěly dojít na burzu pro peníze na financování svých ambicí. Technologické firmy budou muset být ve svém oceňování konzervativnější, míní analytik Bloombergu Anthea Lai. "Investoři jsou vzhledem k přetrvávajícímu obchodnímu napětí a několika nedávným klopýtnutím během IPO opatrnější, pokud jde o to, kam vložit svoje peníze."
Fanoušcí čínské firmy ale věří, že Xiaomi časem na svoji valuaci doroste. Oporu by přitom mohla najít v diverzifikujícím byznysu kolem internetu věcí a ve skutečnosti, že je hlavním hráčem na klíčových trzích od Indie po Čínu.
(Zdroj: Reuters, Bloomberg, čtk)