Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat

Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat

21.06.2018 11:27
Autor: David Jestřabík, Patria Finance

Čínský výrobce elektroniky Xiaomi si za osm let svého podnikání získal nízkými cenami velké množství fanoušků, zdaleka nejvíce z nich pak na domácím trhu. Filozofie firmy prodávat konkurenceschopný hardware milionům zákazníků za nízké ceny na úkor korporátních zisků slavila pochopitelný úspěch, zároveň však posílá výsledky Xiaomi hluboko do červených čísel. Vizionářský zakladatel technologického giganta, Lei Jun, tak řeší palčivý problém: Jak si sáhnout do naditých peněženek svých čínských fanoušků, když přísná regulace ztrátovou firmu na domácí trhy nepustí?

Lei dal jasně najevo, že změnou byznys plánu to rozhodně nebude. Při propagační túře před vstupem Xiaomi na burzu, naplánovaným na tento měsíc, firmu zavázal ke ztrátovosti, nebo nízké profitabilitě, na několik čtvrtletí dopředu. „Firma slibuje všem svým uživatelům, že navždy limituje svou čistou marži po dani na veškerém prodeji hardwaru na maximálních 5 %,“ prohlásil Lei. 

Ztráty firmu nadále doprovázejí i v prvním čtvrtletí letošního roku poté, co v loňském roce výrazně nabobtnaly. K necelým 44 miliardám juanů z roku 2017 firma za první tři měsíce 2018 přidala dalších 7 miliard ztrát. Agresivní zabírání tržního podílu si vybírá daň na hospodářském výsledku a posun do černých čísel je v roce 2018 nepravděpodobný. To mimo jiné znamená opětovné nevyplácení dividend zakladatelům. Vstup na burzu, nebo privátní odprodej, tak zůstává jediným způsobem realizace papírového jmění, naakumulovaného skrze několik kol venture capital financování.

001

K dosažení příznivé tržní valuace a zachování kontrolního podílu však pro Lei Juna vede trnitá cesta. Prvním krokem bylo přesvědčit burzu v Hong Kongu k přijetí dvou tříd akcií, čímž se Xiaomi stane prvním takto vedeným hongkongským titulem. Lei a spoluzakladatel Xiaomi Lin Bin jsou jedinými držiteli Class A akcií, které oproti Class B akciím uváděným na burzu mají desetinásobnou hlasovací váhu. Lei Jun tak v současnosti sice drží „pouze“ třicetiprocentní ekonomický podíl, ten mu ale zajišťuje 56 procent hlasovacích práv.

001

Hongkongští investoři pravděpodobně shledají nový technologický přírůstek atraktivním, firma počítá se vstupem v hodnotě 6 miliard dolarů, který jí přidělí tržní valuaci mezi 60 a 80 miliardami dolarů. Přemrštěné valuace se ale rozdávají jinde, pro opravdu atraktivní ohodnocení si stávající akcionáři musí dojít na jednu z pevninských burz. Problémem však je pravidlo čínských regulátorů, které pro vstup vyžaduje evidenci ziskovosti.

Druhým krokem proto je využití připravovaného uvedení instrumentu China depositary receipts (CDR). Peking se tímto krokem snaží obejít vlastní legislativu a přilákat na tamní trh velké technologické tituly, které ve jménu růstu obětují ziskovost. Instrument umožní lokální obchodování titulů vedených na zahraničních burzách, jeho přesné parametry stále nejsou stanoveny. Xiaomi by měla opět být průkopníkem nových možností, kvůli přetrvávajícím nejasnostem se však uvedení jejích akcií tímto způsobem oproti plánu zpozdí.

Pokud se však dvojí vstup Xiaomi na burzu uskuteční podle plánu, povede se Lei geniální manévr. Ponechá si kontrolní podíl, uvede akcie druhé kategorie své stále ztrátové firmu na zavedenou světovou burzu a díky změně politiky čínských regulátorů si sáhne na úspory firmě nakloněných pevninských retailových investorů.

001

O úspěchu Xiaomi u čínských zákazníků velké obavy nepanují, a to i díky tomu, že o své investici do této společnosti řada z nich nemusí vědět. Čínská vláda tento měsíc udělila licenci šesti fondům k získání až 300 miliard juanů pro investice do CDR, produktu který ještě neexistuje a jehož velkou součástí by ze začátku mělo Xiaomi tvořit. Předběžné průzkumy ukázaly, že malý investoři mají o lokální investice do globálních firem velký zájem i nyní. Dá se tedy čekat, že až nějaká CDR budou k mání, peníze se budou jen sypat.

Zdroj: Bloomberg

 
 
 
 

Čtěte více:

Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
20.06.2018 11:01
Paul De Grauwe z London School of Economics si na stránkách VoxEU klad...
Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?
19.06.2018 18:21
Před několika lety se ohledně velkých farmaceutických společností hodn...
General Electric po sto letech vypadne z akciového indexu Dow Jones
20.06.2018 8:33
Průmyslový konglomerát General Electric po více než sto letech ztratí ...
Zakladatel Frolík zvažuje pustit do evropské jedničky zdravotních lůžek LINET další investory
20.06.2018 9:32
Výrobce zdravotnických lůžek Linet jedná o prodeji podílu ve firmě se ...
Avast stihla smršť nákupních doporučení. Nejvýš míří to tuzemské
20.06.2018 13:11
Sérii čerstvých investičních doporučení a cílových cen pro titul Avast...
Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
20.06.2018 14:59
Evropské firmy, probuďte se! Tak by se dal shrnout vzkaz, který podnik...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index