Aktualizováno Červnové údaje o spotřebitelských cenách ve Spojených státech se od odhadů odchýlily minimálně. Meziměsíční změna cenového indexu činila 0,1 procenta, zatímco se čekalo udržení 0,2procentního tempa. Jádrový index však v souladu s konsensem stoupl o 0,2 pct. Podle očekávání se pak vyvíjí meziroční inflace, jež dál zrychlila už na 2,9 pct, přičemž mírné zrychlení na 2,3 procenta zaznamenala také jádrová inflace.
Tržní reakce je nevýrazná, neboť data nedávají důvod k úpravě inflačních očekávání ani výhledu pro sazby Fedu. Ten svou prognózu sazeb zvedl na minulém zasedání; letos mají stoupnout ještě dvakrát a nad rovnovážnou úroveň by se dostaly příští rok.
Fed sleduje 2procentní inflační cíl, ale preferovaným ukazatelem je pro něj vývoj jádrového deflátoru výdajů na osobní spotřebu (PCE). Ten sice taktéž zrychluje, ale na rozdíl od indexu CPI se teprve dostal na cíl. Data tedy jsou pro centrální banku důvodem pokračovat v nastoleném procesu utahování, ale nejde o impuls k jeho urychlení.
V inflaci zůstává velký vliv energií, neboť benzín i topný olej se prodávají za podstatně více než před rokem. Potraviny mají naopak tendenci cenový index brzdit. V rámci jádrového indexu působí směrem nahoru růst cen dopravy a bydlení, nadprůměrně rostou také ceny zdravotnického zboží a služeb. Inflaci naopak tlumí zlevňující auta či pomalu rostoucí ceny oděvů.
