Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetičtí obři otáčejí kouhouty s plynem

Energetičtí obři otáčejí kouhouty s plynem

25.07.2018 6:11
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Největší světoví těžaři ropy těží … nejvíce zemního plynu než kdy dříve. Jednak jim to zvedá zisky, také tím ale živí rostoucí globální poptávku po zelenějších pohonných hmotách, díky kterým jsou emise skleníkových plynů řidší.

Dochází tak ke změně oproti předešlým deseti letům, kdy se ropný sektor z principu soustředil primárně na ropu. Jenomže s nástupem plynových elektráren, rostoucí produkcí z amerických břidličných polí a utěšeně bujícím průmyslem se zkapalněným zemním plynem (LNG) – díky kterému je možné toto palivo přepravovat – se věci změnily.

BP, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Total, a Chevron společně zvýšily produkci zemního plynu během posledních deseti let o 15 %, ukazují data poradenské společnosti Wood Mackenzie. Nižší náklady a lepší technologie jim k tomu jenom pomohly. 

Kromě produkce šly nahoru zásoby plynu. V případě velkých energetických koncernů to loni bylo o 16 % na 35,33 miliardy krychlových stop (1,116 metrů krychlových). „Dochází k investicím a kapitálovým výdajům, aby se zvýšila úroveň rezerv plynu, a mělo by to pokračovat,“ uvedl podle Reuters expert na energetiku v poradenské společnosti EY Herb Listen.

Na silný zájem některých ropných koncernů o plyn upozornil ve své analýze také analytik Patria Finance Braňo Soták, a to konkrétně v souvislosti se silně znečištěným ovzduším v řadě aglomerací v Číně. „Jedním z kroků, které by měly situaci zlepšit, je masivní transformace energetických, teplárenských a topných soustav od uhlí/topných olejů k plynu, což dle našeho názoru vytváří zárodek strukturálního býčího trhu pro LNG,“ podotkl také v textu z minulého týdne.

Plyn má ale i svoje omezení. Jeho přeprava je náročnější než přeprava ropy, kterou je možné v nádržích uchovávat prakticky napořád. Kromě toho je také třeba začít plyn okamžitě zpracovávat, což zvyšuje náklady. Jenomže emise skleníkových plynů z plynu jsou mnohem menší než při spalování ropy nebo uhlí. O ropných gigantech se často říká, že jsou hlavní příčinou změn klimatu způsobených člověkem, takže (pro někoho sporný) punc plynu coby ekologicky přívětivějšího paliva se jim může líbit. Třeba v Totalu představuje plyn nyní zhruba 61 % produkce. Deset let zpátky to bylo jenom 47 %, tvrdí společnost Wood Mackenzie. Následující graf ukazuje, jak pětice největších světových ropných koncernů s veřejně obchodovanými akciemi v posledních deseti letech zvyšovala podíl zemního plynu v celkové produkci.

0

Jak ve své analýze upozornil také Soták, výraznou expozici na LNG má kromě Totalu také Shell. Tento anglo-nizozemský gigant udělal ze zemního plynu klíčový bod své dlouhodobé strategie u příležitosti akvizice BG Group před dvěma lety. Firma, která je už teď největším světovým obchodníkem s LNG, by podle odhadů analytiků Reuters měla zvýšit zisk za druhé čtvrtletí o 68 %. A Chevron, který provozuje dva LNG terminály v Austrálii, by ho mohl více než zdvojnásobit. Pro tuto firmu, stejně jako pro jeho většího konkurenta, americký gigant Exxon Mobil mohlo být uplynulé čtvrtletí nejlepším od roku 2014. Čísla z obou firem se dozvíme v pátek.

To ale nemusí být nic v porovnání s BP. Její kvartální zisk by mohl být více než čtyřnásobný než ve stejném období před rokem. Firma prochází obdobím nejrychlejšího růstu ve své historii. Jenom loni rozběhla osm projektů a letos by chtěla stihnout dalších sedm. Většina z nich se týká plynu, podotýká Reuters.

Zdroje: Reuters, Patria.cz, BBG

 
 

Čtěte více:

Ruský plynárenský obr Gazprom zvýšil čtvrtletní zisk o 11 procent
30.05.2018 11:27
Největší ruská plynárenská společnost Gazprom v prvním čtvrtletí zvýši...
Stoltenberg: O plynovodu kritizovaném Trumpem nerozhoduje NATO
11.07.2018 12:27
Otázka plynovodu Nord Stream, na který mají evropské země různé názory...
USA hrozí sankcemi firmám, které staví plynovod Nord Stream 2
12.07.2018 8:34
Washington ve středu znovu varoval společnosti, které investovaly do v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y