Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Může být kratší pracovní týden opravdu pro všechny?

Může být kratší pracovní týden opravdu pro všechny?

29.07.2018 18:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Šťastné, pracovité a loajální zaměstnance si přeje spousta firem. Jenom málo z nich je ale ochotno zajít tak daleko, aby jim dalo den volna navíc. Čest výjimkám.

Společnost Perpetual Guardian nedávno ukončila experiment, ve kterém dostali všichni její zaměstnanci každý týden jeden den volna navíc. Novozélandská společnost působí v oblasti svěřeneckých fondů a územního plánování a pracuje v ní zhruba 200 lidí. Pokus trval šest týdnů a platy a pracovní podmínky se za tu nezměnily. Produktivita se ale zvýšila zhruba o pětinu. Zaměstnanci také tvrdili, že jsou mnohem šťastnější, píše na svém webu Světové ekonomické fórum (WEF).

Experiment sledoval Jarrod Haar z technologické univerzity v Aucklandu. Spokojenost v práci a s životem se podle jeho zjištění zvýšila na všech úrovních. Pracovní výsledky se zlepšily a lidé si čas v práci dokázali užít víc než před začátkem pokusu. Vedení Perpetual Guardian teď bude jednat o tom, jestli čtyřdenní pracovní týden zavést nastálo.

Hodiny si nejsou rovny...

Experiment vyvolává řadu otázek týkající se produktivity a dlouhé pracovní doby. Jedna věc je ale jasná už nyní. Dlouhé hodiny v práci nutně neznamenají větší produktivitu.

Příkladem budiž Jižní Korea. Ta ve srovnáních produktivity v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (členem OECD je i Česko) okupuje spodní příčky. Země přitom proslula mimo jiné svou kulturní zvyklostí v podobě velmi dlouhé pracovní doby. Evropskou „Jižní Koreou“ by pak mohlo být Řecko. I to má jeden z nejdelších pracovních týdnů. Když ale v OECD dojde na měření velikosti HDP na odpracovanou hodinu, zřetelně zaostává, jak je vidět i v tabulce níže. 

Japonsko je dalším příkladem země, kde se dlouhé pracovní hodiny s očekávanou vyšší produktivitou moc nepotkávají. Japonští zaměstnanci jsou známí tím, že v práci tráví dlouhé hodiny. Tomu se teď země ale snaží učinit přítrž. Zhasínání světel na konci pracovního dne má být jednou ze strategií, jak s tímto zvykem zatočit.

0 

Zdroj grafiky: STATISTA

Kromě kratšího pracovního týdne se experimentuje i se zkrácením pracovního dne. Ve švédském domově pro seniory na příklad umožnili lidem pracovat jenom šest hodin denně. Kvalita života jeho zaměstnanců se potom zlepšila, mohli trávit více času se svou rodinou a byli méně ve stresu. Místní úřady ale experiment vyšel draho. Práci totiž zastavit nešlo a samospráva musela přijmout další zaměstnance, kteří byli v práci namísto „ testovaných“.

Podobný pokus proběhl i na Islandu, konkrétně u zaměstnanců hlavního města Rejkjavíku. Pracovní týden si mohli zkrátit o čtyři až pět hodin. Produktivita zůstala stejná, to samé platí i o nákladech. Zaměstnanci však byli v práci spokojenější a trávili méně času na nemocenské.

Záleží na typu práce

Na základě těchto experimentů se může zdát, že při rozhodování o tom, zda je zkrácení pracovní den nákladově efektivní, hraje kritickou roli charakter práce. Ve směnném provozu bude nutné najít někoho dalšího, aby se pokryly výpadky.

Na "kancelářské krysy" se ale může vztahovat jeden z Parkinsonových zákonů, podle kterého práce vyplní všechen čas, který je k tomu vyhrazen. Jinak řečeno: Efektivita se zvýší, když je na úkol méně času. Mluvit by o tom mohla spousta zaměstnanců na částečný úvazek, kteří často zvládnou za čtyři dny stejné množství práce, co jejich lépe placení kolegové na „full-time“ za pět, podotýká také WEF, známé mimo jiné svými výročními zasedáním osobností ekonomického a politického života v Davosu.

Úspěch Perpetual Guardian ale tkví ještě v něčem jiném, říká Helen Delaneyová z univerzity v Aucklandu. S přípravou experimentu pomáhali i lidé, kteří tam pracují. Ti také přišli s nápady, jak pracovat efektivněji – na příklad jak omezit surfování po internetu, které nesouvisí s prací. 

Následující grafy OECD slouží jako přehled ukazatelů velikosti HDP na odpracovanou hodinu. OECD tak označuje jeden z ukazatelů produktivity práce, který měří, jak efektivně se daří takzvaný vstup práce zkombinovat s dalšími faktory výroby a použít ve výrobním procesu. Vstup práce přitom představuje celkový počet hodin odpracovaných všemi lidmi, kteří se podílí na produkci.

0

 

  

Zdroje: WEF, OECD, STATISTA

 

 

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Proč ženy pracují stále více a muži méně?
19.06.2018 6:32
Nezaměstnanost se v USA dostala na 3,8 % a jde o nejnižší úroveň za mn...
Za pomalým růstem mezd hledejte i hvězdné firmy, říká OECD
04.07.2018 16:03
Práce je konečně dost. Vyšší mzda a kvalitnější pracovní prostředí al...
Proč jsou Američané vlastně tak bohatí? Produktivitou to není
09.07.2018 12:21
Hlavní ekonom francouzské banky Natixis se ve své poslední analýze pod...
Jak zdanit nehmotnou ekonomiku
15.07.2018 16:39
Někteří velmi chytří lidé včetně prezidenta Evropské centrální banky M...

Váš názor
 •  
  30.07.2018 10:49

  Továrna na svěřenecké fondy a územní plánování je opravdu, ale opravdu dobrý příklad , že to jde . Zajímavé bude , jak novozélandští soudruzi vyřeší obory , v nichž se vytvářejí nějaké hodnoty , popřípadě se zajišťují služby s nepřetržitým provozem . No jednoduše řečeno , lidé budou nejšťastnější , když budou jako pracovat z domova a ostatní si koupí od těch blbců , co budou muset chodit do kolbenky a navíc ještě pracovat . Novozélanští se patrně přibližují reálnému komunismu . Dobře jim tak !!
  karel IV
 •  
  29.07.2018 19:44

  Není to dávno co jsem slyšel v diskusi pana presidenta Klause mluvit o tom jak se tu všichni moc flinkáme. Podle těch čísel to s námi není tak zlé. Tak kde je pravda. Máte tam chybu nebo se starý pán někde myšlenkově zapoměl?
  Marduk
Aktuální komentáře
20.09.2019
6:19FT: Evropské banky se připravují na období záporných sazeb
19.09.2019
22:04Wall Street zakončila nerozhodně, US Steel -11 %
17:40Na Applu došlo k něčemu, čeho by si měl dobře všimnout každý investor
17:35Airbnb hodlá v příštím roce vstoupit na burzu
17:29Euro smazalo ztráty a na akciích dnes zavládl optimismus  
15:55Čtyři největší tuzemské banky podepsaly vznik Národního rozvojového fondu, kam vloží až 7 miliard korun
15:54Niepelt: Libra změní monetární systém, ale jinak, než si Facebook může myslet
15:47Žalobce: Činnost Babiše jednoznačně směřovala k získání dotace
14:09Analytik Patrie: Více než miliardová vratka za proud ovlivní některé ukazatele ČEZu  
13:42Slovensko kvůli pomalejšímu růstu nesplní cíl vyrovnaného rozpočtu
12:53Investiční tip Novo Nordisk: Prvotřídní finanční ukazatele  
12:30OECD varuje před nejslabším růstem ekonomiky od finanční krize
10:50Taylor: Engelsova prodleva a sílící volání po socialismu
10:33Zprávy z Fedu nejsou tak špatné, jak se může zdát. Akcie rostou  
10:03Výroba aut za osm měsíců je na loňských rekordních 942 000 vozech
10:00České dráhy, a.s. - Změny v Dozorčí radě ČD k 19.9.2019
9:18Rozbřesk: Nejednotný Fed sice snížil úroky, ale v prognóze už s jejich další redukcí nepočítá
8:53Futures se po prohlášení Fedu vydaly do červeného  
8:47Microsoft oznámil zpětný odkup akcií za až 40 miliard dolarů a zvyšuje dividendu
8:26ČEZ musí SŽDC vrátit miliardu za proud, rozhodl pravomocně soud

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y