Aktualizováno Index aktivity amerického výrobního sektoru sestavovaný ISM se za červenec sesunul na 58,1 z 60,2 bodu. Pokles je to překvapivě výrazný. Nejen, že konsensus byl nastaven jen na 59,3, ale především dílčí regionální průzkumy byly v červenci příznivé. Slušné výsledky jsme dostali z New Yorku, Filadelfie, Richmondu i Chicaga a navzdory tomu je celkový obrázek nakreslený ISM horší.
Ve zprávě jsou dohledatelné důsledky obchodních válek, konkrétně dopady na poptávku, náklady i chování firem konfrontovaných s novými cly. Firmy na jednu stranu rychle kumulovaly zásoby, aby tím snížily dopad následného zdražení v důsledku cel. Naproti tomu jim zpomaloval přísun nových objednávek a citelně zpomalilo také hromadění rozpracovaných zakázek i přes zvolnění tempa výroby. Vývoj zaměstnanosti je na tom stále poměrně dobře, což ostatně naznačuje také červencová zpráva ADP o pracovních místech ve firemním sektoru.
Slovní hodnocení, které je součástí reportu ISM, dokládá snahu firem se předzásobit zejména u materiálů. Třeba výrobci dopravních prostředků dovážející díly z Číny pak hovoří o nárůstu nákladů, které následně promítnou do cen pro zákazníky. Producenti kovových výrobků se obávají odlivu zákazníků v důsledku vyšších cen. Strojírenství se spíše než s náklady potýká s nedostatkem pracovníků a tento problém zmiňují také jiné obory.
Přestože v něm najdeme jasné odkazy na problémy spojené se cly, report ISM nemá na odpolední obchodování na finančních trzích zásadní dopad. Pokud by však dnes americká vláda opravdu oznámila další várku cel na čínský dovoz, jak se spekuluje, může být reakce kvůli informacím z ISM o to negativnější.
