Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku rostla o půl procenta – tedy stejně jako v úvodu roku. V meziročním srovnání však v důsledku vysokého srovnávacího základu tempo HDP propadlo až na 2,3 %. Na první pohled je to hodně velký sešup ze 4,2 % dosažených v prvním čtvrtletí, avšak ve skutečnosti to až takové překvapení není. S číslem hluboko pod trojkou se více méně počítalo na trhu i v centrální bance. Česká ekonomika se už fakticky dostává na hranici svých možností, takže vlastně ani prostor pro zrychlení zatím nemá. Úspěšné firmy jedou naplno a na další expanzi nemají v danou chvíli ani technologie, ani zaměstnance.
Za růstem stojí – podle statistického úřadu – stejně jako v předchozím čtvrtletí spotřeba domácností a firemní investice. Ke kladnému výsledku dopomohl údajně i zahraniční obchod. Zajímavé však jistě bude, zda k růstu začaly konečně přispívat i veřejné investice, ať už ty ryze domácí nebo ty financované z EU fondů. Pokud ne, můžeme se „těšit“ na další přebytek veřejných financí. To ale bude jasné teprve až po zveřejnění podrobností na konci měsíce. Nepřekvapila ani nabídková strana, kterou opět řídil zpracovatelský průmysl, následovaný obchodem a stavebnictvím.
Nejnovější číslo vypadá ve světle poslední prognózy ČNB (stejně jako v případě inflace) tak trochu jako zklamání. Tempo HDP zaostalo oproti očekávání centrální banky o tři desetiny procentního bodu, což však s ohledem na přesnost HDP nemusí být až takový problém. Více napoví až zpřesnění a především pak podrobnosti o HDP, které se dozvíme zhruba za dva týdny. ČNB pak ještě bude mít před zářijovým zasedáním k dispozici srpnovou inflaci a mzdy za druhý kvartál. Obě nová čísla by asi musela hodně zaostat za prognózou, aby se ČNB přepnula do vyčkávacího módu. A vše samozřejmě zarámuje koruna, která by měla začít podle prognózy opět posilovat, nicméně asi k tomu bude přece jen potřebovat trochu podpory ze strany centrální banky. Nakonec i její vlastní výhled předpokládá ještě jedno zvýšení repo sazby do konce třetího čtvrtletí.
TRHY
CZK a dluhopisy
To co koruna včera ráno získala, v průběhu odpoledne zase postupně ztratila a její kurz se vrátil opět nad hranici 25,70 EUR/CZK. Ze zklidnění situace na turecké liře tak místní region zdá se příliš netěžil. HDP rozhodně příliš kurzu nepomohl, i když názor centrální banky sám o sobě nejspíše nezmění. Aby koruna restartovala posilovací trend, bude zřejmě potřebovat další doping z centrální banky, který jí vlastně tak trochu „slibuje“ i nejnovější prognóza.
Zahraniční forex
Dolar bezpečně drží dobyté pozice a vůči euru setrvává pod úrovní 1,14 EUR/USD. I přes to, že se turecká měna lehce oklepala z výplachu posledních dní, evropské měně tento vývoj alespoň prozatím příliš nepomáhá. Situace v Turecku má totiž stále daleko od rozhodného řešení krize, přičemž nejnověji uvalená cla na americké výrobky spíše naznačují pokračující napětí v diplomaticko-hospodářských vztazích mezi Tureckem a USA.
Posilování turecké liry mírně uvolnilo napětí i na maďarském forintu a polském zlotém. Ten navíc přivítal pokračující solidní růst ekonomiky ve druhém kvartále (5,1 % y/y), zatímco inflace v červenci zůstala na 2% hranici. V neposlední řadě se pak po nedávných nesnázích daří i ruskému rublu, který včera vůči dolaru získal 2,5 procenta.
Ropa
Ropa sice během včerejšího obchodování poklesla až k 71 USD/barel, nakonec však den zakončila tam, kde začínala, tj. téměř o dva dolary výše. Výraznějším ziskům ropy v současnosti brání silný dolar a zdá se, že důvod k radosti nebudou mít ropní býci ani z týdenních čísel o zásobách. Ty totiž dle předběžného odhadu API naznačují - na vrcholu americké motoristické sezóny - překvapivý nárůst. Oficiální čísla, které trh tradičně s napětím očekává, přijdou na řadu již dnes v podání EIA.