Aktualizováno Koruna je pod tlakem, a je to opět primárně dílo eskalujícího napětí na rozvíjejících se trzích, které drží v “šachu” celý region. A zatím se nezdá, že by se mělo blýskat na lepší časy.
Jednak proto, že rozvíjející se trhy včera překročily hranici medvědího trhu - index MSCI emerging markets spadl od svých lednových maxim o více než 20 %. I když Turecko zažívá (pravděpodobně dočasné) zklidnění dané regulatorním omezením sázek proti liře, po posledních slabších číslech se znovu dostal pod tlak čínský juan. Vysoká předluženost soukromého sektoru v řadě rozvíjejících se trhů bude podle nás i nadále (na pozadí rostoucích amerických sazeb) problémem, který bude na globálních trzích po zbytek roku zvyšovat averzi k riziku. To pro korunu není nijak dobrá zpráva.

Ledaže by se zvýšila její odolnost proti nárůstu globálního napětí. To by ovšem musel poklesnout výrazněji objem krátkodobého zahraničního kapitálu, který do Čech přitekl před koncem intervencí. Poslední čísla však nic takového neukazují. Během největších červnových výprodejů na koruně pozvolný odliv kapitálu z Česka nijak zásadně nezrychlil (viy graf níže mapující kumulativní toky portfoliových a ostatních investic). V Česku tak podle našich odhadů stále zůstávají v kratších pozicích zahraniční investoři v objemu výrazně přesahujícím roční přebytky zahraničního obchodu.
Jedinou dobrou zprávou pro korunu je, že v průběhu druhého kvartálu podle průzkumu ČNB lehce poklesla zajištěnost exportérů. I tak ale úroveň zajištění zůstává viditelně nad dlouhodobým průměrem a masivní nárůst zajištění v nejbližší době koruně asi trn z paty nevytrhne…

TRHY
CZK a dluhopisy
Koruna včera během dne na vlně špatné nálady na rozvíjejících se trzích oslabila až do blízkosti 25,84 EUR/CZK. Během dnešního ranního obchodování ztráty rychle maže a přibližuje se k 25,70. Její zranitelnost vůči novým poryvům na rozvíjejících se trzích ale podle nás zůstává vysoká (viz úvodník).
Zahraniční forex
Eurodolar včera prožil obchodování bez výraznějších pohybů jedním či druhým směrem, a tak se nadále drží pod hranicí 1,14 EUR/USD. Vcelku v klidu jej tak nechává zmrtvýchvstání turecké liry, která se vyhoupla na úroveň 6 USD/TRY, což však stále představuje přibližně 35% pokles od začátku roku.
Další oslabování se však nevyhýbá čínskému juanu, který jen od poloviny června odepsal vůči dolaru již 8 %. To na jednu stranu pomůže eliminovat dopad amerických cel - kterých je juan přímou obětí - na čínské exportéry. Na stranu druhou, slabá domácí měna vyvolává v Pekingu obavy z odlivu kapitálů. Proto lze očekávat zvýšenou aktivitu centrální banky ve chvíli, kdy by měl juan tendenci dále oslabovat až nad úroveň 7 USD/CNY, kde byl naposledy v roce 2008.
Ropa
Ropa Brent včera odepsala více než dvě procenta a usadila se v blízkosti 71 USD/barel. Na trh dolehl zejména překvapivý nárůst zásob (naznačený již úterním API) ropy. Dle EIA se tak zvýšily jak zásoby surové ropy (+6,8 mil. barelů), tak destilátů (+3,6 mil. barelů), zatímco zásoby benzínu mírně poklesly (-0,7 mil. barelů). V růstu pokračuje i celková americké produkce - především díky příspěvku “břidlicářů” - která dle týdenních (nerevidovaných dat) dosáhla již hranice 10,9 mil. barelů denně.