Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výhled Fidelity pro třetí čtvrtletí: Na akciích se poperou výsledky firem s centrálními bankami a politikou

Výhled Fidelity pro třetí čtvrtletí: Na akciích se poperou výsledky firem s centrálními bankami a politikou

15.08.2018 15:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Světové akciové trhy jsou celkově v dobré kondici. Ačkoliv křivka trhů je v roce 2018 spíše plochá, trhy prokázaly odolnost a znovu získávají hodnoty, o které přišly v důsledku volatility na začátku roku. Průměrný růst EPS vypadá zdravě, zejména v USA a na rozvíjejících se trzích. Analytici z Fidelity International jsou optimističtí i co se týká Asie, a to i navzdory rostoucím výnosům v USA a rostoucím rizikům v Číně. 

Globální ekonomika vysílá o své současné kondici protichůdné signály. Existují argumenty pro i proti rizikové situaci. Po strmém růstu výnosů je však nutné si uvědomit, že v mnoha oblastech nyní existuje řada potenciálních negativních faktorů. Ty mohou reálně zastínit solidní momentum, které lze pozorovat od začátku roku 2017, a vést ke zvýšené volatilitě. 

Pozornost analytiků Fidelity International je věnována zejména omezení likvidity ze strany centrálních bank. Z kvantitativního uvolňování profitovala všechna aktiva a důsledky změny přístupu bank není snadné předvídat. Obchodní války, politická rizika a vyšší cena ropy mohou potenciálně vést k růstu inflace a ovlivnit dění na trzích. Klíčový indikátor Fidelity International nepředvídá okamžitý konec globálního cyklu, ale naznačuje, že úroveň růstu bude v příštích měsících výrazně pod trendem.

„Výhled je velmi vyvážený, ale budeme během léta pozorně sledovat trhy a nová data,“ říká Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu. Že se mohou investoři nechat ukolébat ukázala okamžitá změna ocenění rizika na evropských periferních trzích po květnových politických otřesech v Itálii. „Považujeme proto za přínosné omezit v tuto chvíli expozici vůči riziku, protože se blíží konec aktuálního cyklu. Nejsme přehnaně pesimističtí, ale v tuto chvíli dáváme přednost tomu, že s sebou za slunného dne budeme zbytečně nosit deštník, než abychom situaci podcenili a zmokli v těch nejlepších šatech,“ shrnuje Adam Lessing.

Akcie podle Fidelity International vstoupily do fáze konsolidace. O tom, co bude mít hlavní vliv na dění na trzích, rozhodne vzájemné soupeření solidních fundamentů a růstu zisků na jedné straně a zpřísňování politik centrálních bank, politická rizika a obchodní války na straně druhé. Výsledkem bude podle Fidelity International prostředí s vyšší volatilitou, které může vést k nárůstu rizika, ale zároveň může představovat příležitosti způsobené nesprávným odhadem ocenění ze strany trhu.

V USA se likvidní podmínky utahují, zatímco v Evropě a v Japonsku jsou stále ještě poměrně uvolněné. Střednědobý výhled pro USA zůstává silný vzhledem ke slušným korporátním výnosům, příznivému makroprostředí, silným datům z trhu práce i rostoucím kapitálovým výdajům. „Malá skupina technologických akcií e i tento rok v táhne trh, avšak tuto situaci vnímáme jako nezdravou. V tuto chvíli se řada účastníků trhu neodváží investovat jinam, ačkoliv už nyní zaznamenáváme, že to vytváří nesprávná ocenění,“ doplňuje A. Lessing z Fidelity International.

Zajímavá jsou ekonomická data a politický vývoj v Německu, protože bez silného Německa bude vypadat Evropa dost vratce. 

Čína si žádá ostražitost, protože jakékoliv zpomalení bude mít vliv na zbytek Asie. „Zaznamenáváme hromadící se rizika v Číně – rostoucí riziko defaultu v druhém čtvrtletí, napjatá situace v mezinárodním obchodě a zpřísňování finančních podmínek v důsledku omezování domácích úvěrů. Výsledkem toho je pokles akciového trhu a znehodnocování juanu. V příštích čtvrtletích očekáváme postupné zpomalování, avšak v tuto chvíli se ekonomika zdá celkem silná a ve středním období nemáme obavy,“ dodává Lessing.

V Asii ale analytici zaznamenali optimismus, a to navzdory růstu výnosů v USA. Ačkoliv dopad obchodní války by měl z ekonomického hlediska být spíš malý, růst nejistoty s tím související už v tuto chvíli způsobuje změny v náladách investorů. 

„Navzdory této nejistotě, jsme se posunuli k neutrálnímu výhledu v oblasti akcií, což je první změna od roku 2009. Cítíme, že dramatické přehodnocení situace u akcií je nepravděpodobné a je zde možnost, že náš postoj vůči akciím se opět změní ještě před koncem letošního roku,“ shrnuje Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.


 

Čtěte více:

Aktualizovaný výhled Patrie na rok 2018: Akcie, nebo dluhopisy?
17.07.2018 6:35
První polovinu roku mají světové trhy za sebou. Jaká byla? Ale předevš...
Nejlepší akciové divadlo na světě
17.07.2018 18:28
Je to už více než rok, co jsem tu psal o WWE jako o akcii třech překva...
Sedmnáct akcií pro dlouhodobější investory
19.07.2018 18:22
Před pár týdny přišel Morgan Stanley se 17 akciovými tipy, které by po...
Akcie ztrácí na atraktivitě, firmy hromadí stále více hotovosti
20.07.2018 18:24
Investiční společnost Pimco právě zveřejnila svůj nový výhled pro dalš...
NYT: Akciový trh v USA se zmenšuje, dopad pociťují všichni
06.08.2018 17:06
Akciový trh v USA se zmenšuje. Děje se to tak pomalu, že to možná větš...
Jak se akciově bránit obchodním válkám a jedna mimořádně úspěšná společnost
07.08.2018 17:19
Trhy nyní čelí dilematu, které by se dalo shrnout krátce: Obchodní vál...
Na akciích vše růžové, jen ty obchodní války
14.08.2018 10:55
Geopolitické tenze sice i nadále přetrvávají, americké ekonomice se ov...
Turecká lira na rekordním dně, zasahuje akcie i euro
13.08.2018 10:54
Turecká centrální banka dnes v reakci na pokles domácí měny slíbila za...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m