Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy ohledně klimatických změn uvažují iracionálně

Trhy ohledně klimatických změn uvažují iracionálně

25.10.2018 5:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Panuje rozšířený názor, že trhy jsou ohledně hodnoty aktiv a výše rizik poměrně racionální. Jeff Colgan z Global Policy Journal ovšem tvrdí, že v oblasti klimatických změn tomu tak není. Tyto změny totiž vytváří tři hlavní skupiny rizik: Pro fosilní paliva, pro pojišťovny a pro hodnotu nemovitostí. A podle Colgana trhy možná dobře hodnotí rizika „u jakékoliv dvojice z těchto rizik, ovšem ne u všech tří.“

„Začněme s fosilními aktivy, jako jsou třeba ropné rezervy. Velké ropné společnosti jako ExxonMobil uznávají, že ke změně klimatu dochází, ale většina se z nich se zároveň domnívá, že kvůli nim nedojde k žádné podstatné změně v jejich byznysu. ExxonMobil přímo tvrdí, že i kdyby se globální teploty zvýšily o 2 °C, stále bude třeba bilionů dolarů investic do nové těžby ropy a plynu. Implicitně tedy takové společnosti počítají s tím, že svět bude i nadále generovat vysoký objem skleníkových emisí, maximálně dojde k jejich mírnému snížení. A pokud chtějí držet nahoře i ceny svých akcií, musí přesvědčit také investory, aby uvažovali podobně,“ píše Colgan a dodává: 

„Skleníkové emise by teoreticky mohly klesnout, i když budeme dál spotřebovávat velký objem ropy. Stalo by se tak v případě prudkého rozvoje technologií zachycování uhlíku. Jenže vědci na nich pracují již celá desetiletí a po celou dobu se zdá, že průlom je už za rohem. Významné je pak to, že trhy velkým ropným společnostem věří. Ceny jejich akcií se hýbou v závislosti na vývoji cen ropy, ale má se za to, že dlouhodobý výhled je pozitivní.“

Další významné riziko spojené se změnami globálního klimatu se vztahuje k pojišťovnám. Ty v této oblasti vnímají skutečná rizika a například souhlasí s tím, že porostou škody způsobené bouřemi na budovách v kritických oblastech, jako je Texas či Florida. Pojišťovny ale mohou na tento vývoj reagovat tím, že prostě přestanou určitá rizika pojišťovat. K tomu už vlastně dochází a je to zřejmé z následujícího: „Hurikán Irma stál pojišťovny 35 – 55 miliard dolarů, hurikán Harvey 25 – 35 miliard dolarů, ale přitom napáchal mnohem větší celkové ekonomické škody. Proč? Protože záplavy, kterými ničil Harvey, nejsou pojištěním tolik pokryty. „Jinak řečeno, pojišťovny se tomuto riziku záměrně vyhýbají a nutí tak vlády, aby tu pomáhaly za peníze daňových poplatníků,“ píše Colgan.

Nakonec je třeba se podívat na trh realit, které jsou v pobřežních oblastech ohroženy rostoucí hladinou oceánů. Podle Union of Concerned Scientists je v USA takto ohroženo 300 000 domů a jejich celková hodnota je 117,5 miliardy dolarů. Tato trojice rizik a reakce trhů na ně tak vytváří paradox: Velké ropné firmy počítají s pokračující nenarušenou spotřebou ropy. Pak ale dojde k růstu hladiny oceánů, podle některých odhadů o 4 – 6 metrů. Pak by byly zaplaveny rozsáhlé oblasti včetně pobřežních měst po celém světě. Takže by byly zničeny nemovitosti v hodnotě mnoha miliard dolarů. A pojišťovny by čelily obrovským ztrátám, které by způsobily bouře a záplavy. Jenže podle trhů se neblíží pohroma ani u jednoho z těchto aktiv. Podle Colgana by z tohoto důvodu stálo za to přehodnotit základní teze o efektivním fungování trhů.

Zdroj: Global Policy Journal


 

Čtěte více:

Roboti změní naši práci, ale jinak, než se domnívá většina
18.10.2018 15:08
Optimisté se domnívají, že stroje a automatizace ve výrobě i službách ...
Narazí dopravní revoluce na evropskou byrokratickou zeď?
18.10.2018 13:27
Odvětví dopravy prochází podle Politica revolucí a nedočkavě hledí na ...
Studie: ČSR bylo před sto lety na 80 procentech výkonu HDP Rakouska
18.10.2018 17:03
Občané prvorepublikového Československa po jeho vzniku neměli vyšší ži...
Čínská ekonomika roste nejpomaleji od vypuknutí finanční krize v roce 2009
19.10.2018 8:18
Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 6,5 procenta ze ...

Váš názor
  • pánové
    25.10.2018 9:53

    Klima se mění naprosto neoddiskutovatelně..o))) Jistě měnilo se vżdy....Osobně pamatuji v zimě sníh a v létě teploty do 28...Jedině, co se přeceňuje je vliv člověka...A všechnoseżral nezapoměl plivnout na Brusel
    Velkamedvědice
  • A nebo
    25.10.2018 8:04

    Iracionální jsou povídačky oteplovacích spasitelů. Je to stejné jak kdyby nás pánbíčkáři strašili peklem a inkasovali od nás miliardy za to že to u pekelníků nějak zašolichají. Kdo by za to platil? CO2 skleníkový efekt je stejná báchorka. Nikdo to nikdy neprokázal. 1000 nezopakoval. No ani jednou. Klima se měnilo vždycky. To je jak kdyby nám oznamovali že je východ a západ slunce. A měnit se musí už jen z toho důvodu že se posunují kontinenty a tak mění polohu vůči slunci. Je logické kde dřív žilo 10 lidí v 3 domech a foukl tam vítr tak škoda byla 2 domy a 1 člověk. Dnes když tam je 30000 lidí a 10 tisíc domů tak když foukne vítr tak je 3000 mrtvých 6000 domu v háji. Sice je víc škod, ale taky víc krků co platí pojistné. A pokud dojde k nějakému růstu hladiny, tak dřív než těch domů dosáhne tak se rozpadnou. Jediné co se musí přehodnotit je podřizování lidi těmhle blábolistům. Což bude problém, když v tom jede EUbanda.
    HenryFord
    • Re: A nebo
      25.10.2018 9:09

      Přesně. A hlavně nezapomínej, že se taky vzdaluje Měsíc od Země a čím je dál od Země tím méně ji zastiňuje a tím se logicky musí oteplovat..
      ..
    • Re: A nebo
      25.10.2018 8:48

      Přesně. Podobně o tom píše Václav Klaus v knize Modrá planeta.
      achilles
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.