Aktualizováno Podnikatelská nálada v eurozóně spadla v listopadu na nejnižší úrovně za poslední čtyři roky. Na vině jsou velice slabé nové objednávky, a to především v průmyslu. Podniky v dotaznících uváděly jako nejčastější příčinu obtíží pomalejší zahraniční růst, narůstající politické a hospodářské nejistoty a především výrazně slabší poptávku po autech. To není dobrá zpráva ani pro Česko, zvlášť když vezmeme v potaz, že se zhoršila o poznání víc nálada v sousedním Německu než ve Francii, se kterou je tuzemská ekonomika o poznání méně obchodně provázána.
Bude zajímavé, jak na čísla zareaguje ECB, která zatím veškeré horší zprávy z ekonomiky vnímala jako dočasné a přechodné. Sice nadále stejně jako ECB věříme, že efekt politického napětí okolo Itálie a brexitu, stejně tak jako dopad nových emisních limitů na auto-sektor bude dočasný. Pravdou ovšem také je, že růst viditelně již dnes zpomaluje rychleji, než ECB očekávala. Do jisté míry to ECB nemusí tolik vadit. První růst sazeb je přece jen daleko, konec QE je vlastně hotovou věcí a v nejbližší době ji nečeká žádné zásadnější měnově politické rozhodnutí. Navíc inflační tlaky z domácí ekonomiky přes pomalejší růst sílí. To ostatně potvrdily i dnešní PMI, v rámci kterých vstupní a výstupní inflační subindexy zůstávají beze změn na vysokých úrovních.
Pravým strašákem pro ECB ovšem zůstává Itálie. I dnešní PMI ukázaly, že nejvíce se podnikatelská nálada zhoršila mimo Německo a Francii - nejnižší úrovně od roku 2013. To vše asi do značné míry kvůli politickému napětí zkoušené italské ekonomiky. Další zhoršování italského hospodářského výhledu může politickou přestřelku mezi Římem a Bruselem jenom vyostřit. A to ve finále ECB ještě zkomplikuje společnou měnovou politiku orientovanou současně na Berlín, Paříž i Řím...