Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Žádná krize na obzoru, ale trhům došla americká politická realita

Krugman: Žádná krize na obzoru, ale trhům došla americká politická realita

02.01.2019 10:27
Autor: Redakce, Patria.cz

„Před dvěma lety trhy v šoku z volebního vítězství krátce propadly panice, ale pak se rychle zotavily. V podstatě se rozhodly, že Trump je sice evidentně nekvalifikovanou osobou pro práci prezidenta, a to jak povahově, tak intelektuálně, ale to nebude mít žádný velký vliv. Může si pronášet své populistické řeči, ale jeho reálné kroky budou v duchu tradiční politiky a moudří poradci mu zabrání udělat něco vyloženě stupidního,“ píše na stránkách The New York Times Paul Krugman. Trhy si tak podle něj vlastně myslely, že Trump nenapáchá žádné velké škody a k tomu se jim dostane snížení daní. Jenže v tom se hrubě mýlily.

V tuhle chvíli je podle ekonoma zřejmé, že realita se tímto směrem neubírá a žádná záruka, že Trump nebude provádět i šílenosti, neexistuje. Jestliže v čele vlády stojí „nestabilní ignorant“, nakonec nějakou šílenost udělá. Asi před třemi týdny si tak trhy uvědomily, že Trumpova oslavovaná dohoda s Čínou existuje jen v jeho představivosti. Pak přišel v přímém přenosu konflikt s Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem, stažení armády ze Sýrie, odchod Jima Mattise a nakonec zastavení přívodu peněz vládě poté, co Kongres odmítl financovat stavbu nesmyslné zdi. A k tomu se nyní hovoří o tom, že prezident se chce zbavit šéfa Fedu Powella.

Krugman po tomto hodnocení současné situace přemítá nad tím, zda má podobný chaos reálný dopad na ekonomiku a akciový trh. Dalo by se totiž tvrdit, že většina konfliktů a problémů takový dopad nemá, včetně „uzavření vlády“, a dokonce i konfliktu s Čínou. Velkým rizikem bylo rozbití NAFTA, protože USA jsou hluboce integrované do severoamerických dodavatelských řetězců. Ale tento problém se vyřešil tím, že Trump „změnil jméno této obchodní dohody, zatímco její struktura zůstala v podstatě beze změn“.

Proč by tedy investoři měli ztrácet svůj dosavadní přístup, když „prezidentovy kroky nemají na ekonomiku větší dopad“? Problém tkví podle Krugmana v tom, že „pokud se stanou skutečně špatné věci, je třeba, aby je řešil Bílý dům. Ukázalo se to v roce 2008 a 2009, kdy řada lidí z Bushovy i Obamovy vlády reagovala kompetentně a inteligentně,“ píše ekonom. V současné situaci se ale podle něj něco podobného čekat nedá a ukazuje to i Trumpova reakce na oslabující akciový trh. Když ceny akcií rostly, byla to podle něj jeho zásluha, ale když se vydaly dolů, začal obviňovat jiné a hlavně Powella.

Krugman se ptá, zda se dá čekat, že by Trump v případě skutečného ekonomického šoku reagoval správným způsobem a přijal za něj odpovědnost, nebo by ještě více útočil na jiné? Ekonom připomíná, že „žádná jasná krize na obzoru nehrozí“, ale ekonomický růst ztrácí na tempu a někdy se objeví i vážné problémy. „Lidé, kteří by je pak měli řešit, nejsou ale schopni jasně uvažovat,“ uzavírá ekonom.

Zdroj: NYTimes

 

Čtěte více:

Největší ekonomický příběh naší doby
01.11.2018 11:00
Jaký je největší ekonomický příběh probíhající ve světové ekonomice v ...
Trump má dalšího nepřítele: elektromobily
28.12.2018 16:15
Larry Kudlow jako jeden z hlavních ekonomických poradců amerického pre...
Trump: Federální úřady nedostanou peníze, dokud nebude zeď
27.12.2018 9:39
Financování části amerických federálních úřadů bude možné obnovit, až ...
Spor Trumpa s Kongresem o financování zdi brzy neskončí
28.12.2018 8:32
Obnovení činnosti části amerických federálních úřadů, které zůstávají ...
Trump: V jednáních o obchodu s Čínou bylo dosaženo velkého pokroku. Trhy by měly odpovědět růstem
31.12.2018 8:41
V jednáních o obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Čínou bylo dosaže...

Váš názor
 •  
  05.01.2019 8:17

  Krugmana by jednomu bylo až líto. Před zvolením Trumpa předpovídal, jakou katastrofu pro trhy by znamenalo jeho zvolení. I přes jeho predikce trhy ve skutečnosti žádné panice nepropadly - zatímco třeba S&P 500 se držel téměř dva roky (od ledna 2015 do zvolení Trumpa v 11/2016) kolem 2000 bodů, okamžitě po jeho zvolení začal prudce růst až k 3000 bodům. Bylo zjevné, že po takovém prudkém růstu musí přijít korekce, která index srazila k 2500. Teď, když si Krugman vzpomněl, že za to může Trump, tak už trhy opět rostou a budou růst dál. A stejně tak budou novináři dál prezentovat jeho moudra.
  MrBurnes
 • 3.11.2020
  02.01.2019 11:16

  Dojde k naprave a spolu s tim ocekavam i adekvatni reakci trhu na zvoleni nekoho kompetentniho. Do te doby prijde jeste 1 az 2 korekce tj prilezitosti
  eple
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university