Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Země EU stále spoléhají na dluhy

Rozbřesk: Země EU stále spoléhají na dluhy

22.01.2019 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Dvanáct ku devíti. Tak to je skóre, které vyjadřuje poměr mezi zeměmi hospodařícími ve třetím čtvrtletí loňského roku s přebytkem veřejných rozpočtů vůči těm, které i nadále spoléhají na dluhové financování. Přestože ve skupině lépe hospodařících je nejenom ČR, ale především největší evropská ekonomika – Německo, za celou EU i eurozónu zůstaly rozpočty opět v červených číslech.

Důvodem celkového deficitu je permanentně deficitní a tím pádem i zadlužující se Francie, která dobré výsledky z Německa hravě vyvážila, když se její schodek opět po roce dostal za hranici maastrichtského rozpočtového kritéria. Francie tak jako většina ostatních států Unie už drahnou dobu spoléhá na dluhové financování v časech dobrých i zlých. A slovo „dlouhodobě“ je zde zcela na místě, protože naposledy tato země dokázala hospodařit s přebytkem (podle sezónně očištěných dat Eurostatu) na začátku roku 1980. Samozřejmě zajímavé by bylo srovnat výsledky Francie s Itálií, která se dostala do sporu s Bruselem ohledně svých veřejných financí, nicméně kvartální čísla za Itálii stejně jako Řecko a některé další země dostupná v tomto případě nejsou.

Deficit znamená téměř automaticky i nárůst veřejného dluhu, a ten se na konci třetího kvartálu vyšplhal za celou Unii a eurozónu na 12,7 bilionů, respektive na 9,9 bilionů eur. V poměru k HDP zadlužení stagnovalo na 81 %, respektive 86 %. I nadále tak platilo, že nové členské země EU byly méně zadlužené než ty staré a třeba v první pětce nejméně zadlužených zemí najdeme zcela nepřekvapivě jen jednoho „starého“ člena integrace – Lucembursko. Sice se dá říct, že recese po pádu Lehman Brothers a s ní spojené problémy jsou jedním z hlavních důvodů, proč dluhy většiny zemí EU v posledních deseti letech výrazně narostly, nicméně dluhové financování je v EU dlouhodobou tradicí. Útěchou snad může v tomto směru být, že v posledních pěti letech se dvou třetinám členských zemí dařilo jejich zadlužení v relativním vyjádření alespoň mírně krotit. To, že mezi nimi byla i ČR s aktuálními 34 % HDP, je určitě dobrou zprávou, avšak s ohledem na její vlastní potenciální problémy, především v podobě demografického vývoje na jedné straně a sociálního systému na straně druhé, si pozici jedné z nejméně zadlužených zemí v „daleké“ budoucnosti jen stěží udrží.


TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna se během včerejška pohybovala na mírně slabších úrovních a přiblížila se hranici 25,60 EUR/CZK. Stále má podporu v podobě vyšších úrokových sazeb, respektive jejich dalšího zvýšení v únoru, nicméně i nadále zůstává otázkou, co bude ČNB dělat dál. Zda si ve své prognóze „naplánuje“ další brzké zpřísnění měnové politiky, nebo si – tak jak předpokládáme – naordinuje delší pauzu. S ohledem na zahraniční rizika zrcadlící se mj. ve zpomalení domácí ekonomiky je to stále pravděpodobnější varianta. Jenže ta asi korunu rychle pod hranici 25 EUR/CZK nedostane. ČNB tak může stát opět před dilematem, zda dát přednost koruně nebo všemu ostatnímu.

Dluhopisový trh se měl možnost včera seznámit s únorovým kalendářem emisí státních dluhopisů, který se až tak neliší od toho lednového. MF má v plánu vydat korunové bondy v hodnotě 23 mld. korun, nicméně chce i po letech znovu sáhnout k emisi eurobondů. Mělo by se tentokrát jednat „jen“ o 100 milionů EUR.

Zahraniční forex

Libra pokračuje ve vítězném tažení, které se zdá být motivováno nadějemi, že brexit bude oddálen či eventuálně zcela zmařen dalším referendem. 

Své zisky rozšiřuje i forint, když rostou sázky na to, že MNB by příští týden mohla dát velmi jestřábí signál, že utažení měnové politiky je za rohem.

Na eurodolarovém trhu by měl být klid s tím, že na pořadu dne jsou jen data druhé či třetí kategorie (např. německý index ZEW).


Ropa

Ropa Brent se nadále obchoduje v blízkosti 62 USD/barel a pokračuje tak v seancích s utlumenou volatilitou. Ropné býky včera nepotěšil Mezinárodní měnový fond, který snížil odhad růstu světové ekonomiky o 0,2 p.b. na 3,5 %. Pro ropný trh bude přitom nejdůležitější vývoj v Číně, tj. otázka, jak prudké bude nakonec zpomalení její ekonomiky, která v minulém roce zaznamenala nejnižší růst od roku 1990. 

Vzhledem ke včerejšímu státnímu svátku v USA přijde první várka týdenních dat na řadu až zítra (zásoby od API)


 

Čtěte více:

Kdy čínská ekonomika narazí?
22.01.2019 6:01
„Varoval jsem před vývojem v čínské ekonomice s tím, že jde o nebezpeč...
MMF srazil výhled růstu ekonomiky, výrazně pro Německo a eurozónu
21.01.2019 14:20
Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zhoršil výhled světové ekonomiky. ...
Mayová dává na stůl plán B pro brexit, Corbyn a labouristé chtějí vyloučit odchod bez dohody
21.01.2019 17:33
Britská premiérka Theresa Mayová dnes poslancům řekla, že od nich bude...
Kdo je králem po výsledcích velkých amerických bank? (komentář analytika)
21.01.2019 17:58
Šestice velkých amerických bank má za sebou svou část výsledkové sezon...
OSN: Světová ekonomika vzroste letos i příští rok o 3 %
22.01.2019 8:33
Růst světové ekonomiky v letošním roce mírně zpomalí a dosáhne 3 %, to...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023
21:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
20:52AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s - Výroční zpráva 2023
20:44J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
20:42AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
17:55Kdy se konečně dostaví napřimování výnosové křivky?
17:44Footshop a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:27Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:25Japonsko bojuje za silnější jen, ale trhy mu to nevěří  
17:13Akciové trhy zmítané výsledkovou sezónou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba