Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomická záhada jménem Mexiko a jeho destruktivní kreace

Ekonomická záhada jménem Mexiko a jeho destruktivní kreace

30.01.2019 6:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Mexická ekonomika představuje podle ekonoma Tima Taylora záhadu. Tato země totiž „poslechla řadu standardních doporučení, která by měla podporovat ekonomický růst“. Zabránila tak například opakovanému růstu inflace, zvedla se míra investic, zvýšily se i investice do vzdělání a lidského kapitálu. Míra participace se v této zemi nalézá vysoko, byly podepsány mezinárodní dohody, které odstraňují obchodní bariéry, vláda provedla „rozumnou privatizaci a deregulaci“. A výsledkem všech těch změn je stále velmi nízké tempo hospodářského růstu.

Taylor poukazuje na práci ekonoma Santiaga Levyho, který se situací v Mexiku zabývá. Ten připomíná, že růst tamní ekonomiky dosáhl v letech 1996–2015 v průměru pouhých 1,2 %. V té době navíc docházelo k prudkému růstu populace a produkt na zaměstnance rostl jen o 0,4 % ročně. Na tomto výsledku se podílel zejména vývoj celkové produktivity faktorů, který rostl o pouhých 0,14 % a „v podstatě nedošlo k jakémukoliv zvýšení efektivity“. Celá otázka utlumeného růstu mexické ekonomiky je tak hledáním příčin stagnující produktivity.

Taylor tvrdí, že ve zdravé ekonomice by se měla produktivita zvyšovat už proto, že firmy mezi sebou soupeří a přežívají právě ty nejefektivnější. Ty méně úspěšné se musí více snažit, nebo nakonec zaniknou, a tento proces sám o sobě přispívá ke zvyšování produktivity. Levy nicméně ukazuje, že v mexické ekonomice hraje velmi významnou roli „neformální sektor“ - tedy ekonomická aktivita, která stojí mimo „formální“ část hospodářství. V ní dochází k růstu reálného kapitálu a velikosti firem, v jejím neformálním protějšku ale platí opak.

Podle Levyho je tak chybou sledovat pouze větší prosperující společnosti a podle nich soudit stav celé ekonomiky. Mexiko je příkladem toho, jak velkou váhu má v ekonomice neformální sektor, jehož výsledky se časem nelepší, a tím táhne dolů celé hospodářství. V tomto případě je výsledkem „neproduktivní Mexiko, které zaostává za dalšími částmi světa“.

V neformálním sektoru podle ekonomů nefunguje ani popsaný mechanismus, podle kterého by přeživší firmy měly růst a prosperovat, zatímco ty méně úspěšné zanikat. V Mexiku „přežívající společnosti nevytváří další pracovní místa a zaměstnanost v jejich případě dokonce klesá“. Výsledkem je pokřivený proces kreativní destrukce, který se mění v proces, kde špatně alokované zdroje vyvolávají další neoptimální alokaci zdrojů. Levy jej nazývá „destruktivní kreací“. K tomu se pak podle ekonoma přidává nízká návratnost investic do vzdělání, která se projevuje stagnací mezd bez ohledu na to, jaké vzdělání zaměstnanec před nástupem do společnosti dosáhl.

Nejhorší možná je, že míra špatné alokace zdrojů se v Mexiku stále zhoršuje. Hlavní příčinou může být regulace trhu práce, systém sociálního pojištění a zdanění a vymáhání uzavřených smluv. Taylor tak tvrdí, že Mexiko poskytuje řadu lekcí včetně významu institucí a zákonů. Nestačí se tedy věnovat jen přímé podpoře investic včetně těch do vzdělání, ale i celkovému prostředí. A v neposlední řadě ukazuje, jaké problémy může přinášet rozdělení ekonomiky na velké a malé firmy či na sektor, kde dominují lidé s běžnými pracovními smlouvami a těmi, kteří pracují na základě jiných dohod. Tato lekce je relevantní také pro vyspělé země, kde se živě diskutuje o přínosech a negativech sdílené ekonomiky, službách společností Uber a dalších.

Zdroj: The Conversable Economist

 
 

Čtěte více:

Kanada a USA se dohodly na reformě NAFTA
01.10.2018 8:16
Kanada, Spojené státy a Mexiko dospěly k dohodě o změně Severoamerické...
Project Syndicate: Trumpova severoamerická šaráda o volném obchodu
22.10.2018 6:21
Když byla ohlášena Dohoda Spojené státy – Mexiko – Kanada (USMCA), mno...
Uzavírka amerických úřadů by mohla stát víc než Trumpova zeď
23.01.2019 14:39
Nejdelší částečná uzavírka vládních úřadů v historii USA, která dnes t...

Váš názor
 • No no
  30.01.2019 10:05

  Jen dlouhosáhle popsal že je to tam komplet zkorumpované a nazval to neformálním sektorem. Ti co nemají konkurenceschopné nabídky mají známosti na úřadech, které se postarají aby je konkurence nesemlela. Úplně stejně je to v EU. Někdo si zařídí dotace, někdo regulaci aby mu nevznikala lehce konkurence a neobírala ho peníze. Viz nedávno v ČR omezení konkurence u prodejců realit, pohřební služby.
  HenryFord
 •  
  30.01.2019 8:40

  Problém Mexika je neuvěřitelná korupce. Mexiko je členěno na státy, jejich guvernéři mají často neomezenou moc ( a jsou taky hodně zaplacení mafií). Tzn ať už prezident s centrální vládou nařídí cokoliv, propadnout to až dolů nemusí. A to je v Mexiku prezidentský systém, kde se volí prezident “pouhým” počtem nejlepšího výsledku a zároveň se mu volí i parlament - rádoby silná centrální moc asi jako protiváha guvernérů. Úplně stejně pak soupeří policejní složky federálové proti státním, nezřídka vše činí zistně.
  premaj
 • Srovnání
  30.01.2019 8:24

  Tak mě napadlo prověřit, jak je na tom s HDP Evropa. Jedná se o průměr z období let 2002 až 2013. EU - HDP 1,13%. Eurozóna - HDP 0,86% Zdroj: https://www.finance.cz/makrodata-eu/eu-svet/svetove-makroukazatele/hdp/
  medvedvsechnosned
  • Re: Srovnání
   30.01.2019 14:48

   Jeden důvod k odmítnutí Vaší statistiky by tu byl. Srovnáváte totiž hrušky s jablky. Úplně jiné období. A speciálně (a dost možná i záměrně) znevýhodňujete EU tím, že v roce 2013 byla ekonomika EU krátce po krizi, jakou minimálně od roku 1945 nezažila...
   stanislav.hrouzek
   • Hrouzek
    30.01.2019 14:57

    Ta období se překrývají. Máte-li odkaz na totožné alespoň desetileté období, prosím sem s ním. Rád s Vámi budu sdílet ten eurozónový zázrak.
    medvedvsechnosned
  • Re: Srovnání
   30.01.2019 9:29

   já vím, že se snažíš moloch EU očerňovat, co to jde, ale tady jsi přestřelil. Mexico je mimo, to je úplně jiný svět. Jediné co trochu funguje kvůli turistice je Cancún, jinak je to peklo na zemi, kriminalita, drogy, korupce. Nechtěl bys tam žít a znám Mexičana žijícího v ČR, zemi má rád, ale nikoliv stát :-)
   achilles
   •  
    31.01.2019 6:48

    Peklo na zemi ani ne. Nebo jak kde. V Mexiku jsou obrovské sociální rozdíly, kastování apod. Do USA utíkají úplně stejně, jako Češi pracovat do Německa - prostě mají za souseda nejbohatší stát. Akorát s ním nemají volný pohyb. Obecně aspoň ve větších městech se žije střední třídě podobně jako v ČR - i služby a zboží jsou stejně drahé jako tady. Chudé jsou místa na jižní hranici, “peklo” je na hranici severní. Ty služby jsou ale třikrát kvalitnější než tady. Teď si ale zvolili za prezidenta komunistu - a je to už vidět.
    premaj
   • achilles
    30.01.2019 9:36

    Od kdy se považuje zveřejnění HDP EU a eurozóny za očerňování?
    medvedvsechnosned
    • Re: achilles
     30.01.2019 9:46

     Nehovoříš pravdu. Nešlo o HDP ale o srovnání tempa růstu HDP v uplynulém období. A to je maličko rozdíl, že? Pokud jde o HDP na obyvatele, je ve světovém měřítku Mexiko na pěkném 76. místě. Ze zemí EU je úplně nejníž Rumunsko na 60. místě..
     Hygge
     • Hygge
      30.01.2019 9:51

      Je úžasné, co pro některé znamená pouhé zveřejnění veřejně přístupných údajů o HDP EU a eurozóny. Člověk už to nemusí ani komentovat, aby z toho nebyl "oheň na střeše". Tak tomu říkám svoboda slova!
      medvedvsechnosned
      • Re: Hygge
       30.01.2019 10:00

       Přesně tak, naprostá ztráta času. Netřeba tomuhle věnovat kus svého cenného života..
       Hygge
       • Hygge
        30.01.2019 10:06

        Tvoje rozhodnutí, do kterého mně nic není. Přeji hezkou zábavu.
        medvedvsechnosned
      • Re: Hygge
       30.01.2019 9:55

       Hyggie, sám vidíš, lhář, demagog a blb.Potřeboval by žít v Mexiku, aby si začal váźit žrádla, míru a jistot, co mu Evropa dává. Je s ním zbytečný diskutovat, omyl nepřizná, začne se vykrucovat
       Velkamedvědice
       • VM
        30.01.2019 9:58

        Domnívám se, že jsem průměr HDP spočítal správně. Myslíš, že jsem se mýlil? HDP Mexika vůbec nerozporuji.
        medvedvsechnosned
  • Re: Srovnání
   30.01.2019 9:14

   Tak určitě, Evropa musí hodně přidat aby se dostala konečně na životní úroveň Mexika. Jabka/hrušky..
   Hygge
   • Hygge
    30.01.2019 9:19

    Mám rád tvrdá fakta. Vše ostatní nechám na názoru lidí.
    medvedvsechnosned
    • Re: Hygge
     30.01.2019 9:23

     Tvrdá fakta jsou, že každoročně miliony zbídačených Mexičanů utíkají do USA za lepším životem. Kdyby mělo Mexiko blíž Evropu, tak ty miliony Mexičanů utíkají do bohaté Evropy.
     Hygge
     •  
      30.01.2019 9:52

      Taky se nemůže dočkat, až Trump postaví zeď. Miluje zdi a izolace.
      Velkamedvědice
     • Hygge
      30.01.2019 9:26

      Zřejmě se žije v USA lépe než v Mexiku. Na spekulace typu "kdyby" se nehraje.
      medvedvsechnosned
      • Re: Hygge
       30.01.2019 9:45

       Myslíš, že ten totální blb pochopí, že tam kde už všechno je, at to nemůže růststejným tempem, jako tam kde nic není??Mu nějaká yákladna nic neříká. Je to hloupý zapšklý primitiv..
       Velkamedvědice
       • 30.01.2019 10:39

        No nedělej se, ty za víc než šest let nejsi schopen pochopit ani takovou trivialitu jako je, že plátce platí a neplátce neplatí.
        Kalka.
       • VM
        30.01.2019 9:54

        Prostě jsem si dovolil zveřejnit fakta bez dalšího komentáře. Fakta komentář nepotřebují. A že si budu takto "dovolovat" i do budoucna, tak o tom není pochyb.
        medvedvsechnosned
        • Re: VM
         30.01.2019 11:00

         Fakta komentář potřebují, zvláště když je vytrháváš z kontextu. Růst a samotné HDP je rozdíl, to jistě chápeš. To pak je demagogie typu tonoucí se stébla chytá. Jsi na ekonomickém foru, kde se předpokládá, že ti všichni nebudou žrát všechno, zejména ekonomická data. Stejně jako Kalka a její DPH. Babky v samoobsluze by ji to možná uvěřily, zde nikoliv. :-)
         achilles
         • achilles
          30.01.2019 11:08

          Klidně komentuj máš-li jak, růst HDP z let 2002 až 2013 v EU 1,13% HDP a eurozóny 0,86%. Já k tomu nemám co komentovat.
          medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
20.03.2019
5:54Roboti a pracovní místa – obecně přijímaná „pravda“ je velkým omylem
19.03.2019
21:08Zámořské trhy před zasedáním FEDu naplňoval optimizmem herní průmysl
17:39Poptávka po riziku odpoledne převážila. Investoři více míří do akcií  
17:29Kontrariánsko-hodnotová investiční teze
17:15Summary: Nákupy přes Instagram, roztahování Nvidie a příchod herní legendy do mobilů
16:37Londýn připravuje žádost o odklad brexitu, EU požaduje jasný plán
16:26ČEZ po výsledcích klesá o 0,5 %, zajímavá příležitost se tvoří na Activision Blizzard  
15:34Lidé ve vyspělých zemích jsou pro vyšší zdanění majetných
14:53Konglomerát Norsk Hydro napadli hackeři
14:34ČEZ významně podstřelil výsledky za rok 2018, výhled na 2019 pozitivní (komentář analytika)  
14:19Co populistická pravice Evropy pochopila správně
12:13Člen vedení Pleskač: ČEZ má dalšího zájemce o bulharská aktiva
12:09Šéf ČEZu Beneš: Rozdělení skupiny není na pořadu dne
11:54Obchodní války mohou napáchat podobné škody jako prasknutí internetové bubliny
11:52ZEW: Důvěru v německou ekonomiku podpořil možný odklad brexitu
10:59Před Fedem převládá důvěra v příznivý výsledek. Eurodolar, akcie i dluhopisy rostou  
10:27Mora z ČNB vidí až jedno zvýšení sazeb v 2019, ne však v březnu
9:18Rozbřesk: Napětí na trhu práce už polevuje?
8:56Strnulé trhy čekají na Fed, ČEZu loni klesl zisk  
8:27ČEZ, a.s. - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2018

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bayerische Motoren Werke AG (12/18 Q4)
Hermes International (12/18 Q4, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (02/19 Q2, Aft-mkt)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
12:00General Mills Inc (02/19 Q3)
19:00USA - Jednání Fedu, základní sazba