ECB otočila včera kormidlo holubičím směrem především kvůli výrazně nižšímu odhadu růstu, který se nakonec propsal i do nižšího inflačního výhledu. Nová prognóza ECB tak počítá s tím, že letos ekonomika poroste jen on 1,1% a inflace zůstane viditelně pod cílem na celém horizontu prognózy až do roku 2021 (kdy odhaduje “pouze” 1,6 %).
Za horším výhledem kromě dobře známých dočasných brzd (automobilky) a politické nejistoty (brexit, obchodní války) stojí i faktory trvalejší. Na prvním místě je to podle nás slábnoucí Čína. I ta se ostatně v tomto týdnu rozhodla snížit odhad růstu na tento rok a přijít s novými stimuly pro podporu růstu. V tomto roce již necílí růst na 6,5 %, ale spokojí se s pohybem v pásmu 6-6,5 %. Aby zabránila výraznějšímu zpomalení, rozhodla se zvýšit vládní výdaje a osekat daně v celkovém objemu zhruba 2 % HDP a současně chce vidět nárůst úvěrů malým a středním podnikům o 30 %. To ale nebude nic jednoduchého. Staré medicíny, které ještě před několika lety zabíraly, ztrácí účinnost a bez růstu úvěrů na tom budou mizerně čínské investice, které tvoří skoro polovinu tamního HDP. Pokud se čínské úvěry a investice nevzpamatují, může to být pro některé evropské ekonomiky trvalejší problém. Čínská ekonomika je sice stále s odstupem druhá za USA, co se do velikosti týče. Je to ale světový investor číslo jedna - po roce 2008 předběhla USA a ročně investuje přes 5 bilionů USD (viz graf níže).

Řada těchto investic je dovozně náročná a těží z toho průmyslové exportní velmoci v čele s Německem. A byl to především německý průmysl, jehož špatné výkony vedly k výraznému přepsání prognózy ECB, změně v nastavení její komunikace a ve finále tak i k výrazným ztrátám eura…
TRHY
CZK a dluhopisy
Holubičí vyznění ECB by teoreticky mělo být dobrou zprávou pro rozvíjející se trhy a v konečném důsledku i pro českou korunu. Na druhou stranu se ale koruně nemusí líbit krátkodobě prudký propad eurodolaru, který ji oslabuje na měnovém páru s dolarem. Ztráty koruny na frontě s USD mohou krátkodobě ovlivnit negativně náladu i na EUR/CZK. Jinak je ale holubičí postoj obou dvou centrálních bank pro korunu dobrou zprávou. Navíc dnes po ránu koruna může těžit ze slušného růstu mezd a dalšího poklesu nezaměstnanosti.
Zahraniční forex
Z včerejší rány pod pás, kterou euru uštědřila ECB, se měnový pár EUR/USD hned tak nevzpamatuje. Především protažení závazku držet hlavní depozitní úrokovou sazbu v záporu až do začátku roku 2020 odsuzuje euro ke strádání na další rok. Technicky vzato pak eurodolar vykazuje velmi smíšený obrázek, když měnový pár včera v noci propadl pod spodní úroveň pásma, v němž se pohyboval několik kvartálů v řadě (EUR/USD 1,125). S touto hranicí eurodolar bojuje i dnes po ránu a budou to zřejmě americká data z trhu práce, která dnes odpoledne rozhodnou, zda si eurodolar otevře cestu k dalším ztrátám. Americká čísla by přitom nemusela vyznít vůbec špatně.
Dodejme nicméně, že pesimismus ECB seslal drasticky níže úrokové sazby nejen v Evropě, ale i ve většině vyspělých zemích. Výnos desetiletého německého Bundu tak například spadl na 0,06 % a ani to nemusí být dno.