Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roste přesvědčení, že Draghi otevře dveře novým levným úvěrům

Roste přesvědčení, že Draghi otevře dveře novým levným úvěrům

06.03.2019 15:00, aktualizováno: 6.3. 16:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Pokud Evropská centrální banka (ECB) ohlásí další kolo levných úvěrů, mohly by dluhopisy z periferií eurozóny dostat novou podporu. Možný návrat společné měny na vyšší hodnoty vypadá vzhledem ke čtvrtečnímu zasedání ECB obtížněji, zvlášť pokud ECB sníží výhled růstu i inflace, jak se očekává. Trhy už nemohou být více holubičí. Výnosy eurobondů a německých dluhopisů se pohybují těsně nad mnohaletými minimy. Obchodníci na peněžních trzích minimálně do dubna příštího roku nečekají, že ECB přistoupí k prvnímu zvýšení sazeb po roce 2011.

TLTRO

Jedním z hlavních témat nadcházejícího zasedání bude pravděpodobně možné obnovení levných úvěrů za 700 miliard euro, známé jako dlouhodobé cílené operace refinancování (TLTRO), které v příštím roce vyprší.

Jednání o možném novém programu pomáhají periferním trhům s dluhopisy (Itálii, Španělsku a Portugalsku), které byly nejvíce zasaženy krizí dluhopisů. Podmínky jakéhokoliv takového programu budou důležité. Fixní sazby naznačí možnou politiku, zatímco pohyblivé sazby by daly ECB větší flexibilitu.

Goldman Sachs očekává, že ECB zítra oznámí nové TLTRO, což by mohlo euru pomoci, pokud tento program nenasadí pouze jako „krok ke zmírnění úvěrových podmínek“. „S ohledem na nižší růst a malé inflační tlaky očekáváme, že ECB vyšle 7. března silné signály, že brzy nabídne nové TLTRO,“ napsali stratégové UBS.

Výhled růstu

Ekonomiku eurozóny poznamenalo zpomalení globálního růstu i americko-čínské obchodní napětí, které dopadá např. na německé automobilky. Inflace je vlažná a v příští dekádě se nejspíš moc nezlepší. S tím vším se ale už počítá. Takže cokoliv pozitivního prezident ECB Mario Draghi řekne, by mohlo měnu a výnosy dluhopisů podpořit. Bloomberg Intelligence očekává růst v roce 2019 okolo 1,3 % oproti původním 1,7 % z prosince a rovněž odhaduje pokles inflace.

„Domníváme se, že v roce 2019 bude očekávaným scénářem synchronizovaný pokles, kdy Evropa bude primárně zaostávat,“ řekl Alessio de Longis, manažer portfolií u Oppenheimerfunds, a očekává, že eurodolar se bude obchodovat mezi $1,12 - $1,16.

Výhled sazeb

Očekávání obchodníků, kdy začne ECB zvyšovat sazby, od loňského června soustavně opadá. Banka ohlásila, že alespoň do léta 2019 bude sazby držet. Vzhledem ke zhoršujícímu se výhledu by Draghi mohl výhled upravit a oznámit, že rekordně nízké sazby bude držet buď do jara 2020, nebo déle. Pokud tak učiní, byl by to holubičí signál, který by podpořil dluhopisy a oslabil euro.

„Rozsah, v rámci jehož mohou být trhy skutečně překvapeny holubičím posunem v rétorice, je vzhledem k velmi pomalému tempu normalizace, který je již započítán, malý,“ napsali stratégové Morgan Stanley.

ECB nemusí měnit svůj krátkodobý výhled a na červnovém zasedání může ještě přijít nějaká kosmetická úprava, napsal stratég Barclays Cagdas Aksu.

Zdroj: John Ainger, Bloomberg

 

Čtěte více:

ECB loni díky výnosům z dluhopisů zvýšila zisk o 23 procent
21.02.2019 12:36
Evropská centrální banka (ECB) v loňském roce zvýšila zisk o 23,4 proc...
ECB připravuje nové bankovní úvěry, ukázal zápis z jednání
21.02.2019 14:43
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) se na svém posledním zas...
Týdenní výhled: ECB zřejmě zhorší prognózu. Pozitivem pro evropské banky by mohlo být TLTRO
04.03.2019 11:37
Bankéři z ECB se ve čtvrtek sejdou k měnovému jednání, které bude záro...
Hlavní trhy opatrně pozitivní, eurodolar však pokračuje dolů
04.03.2019 17:14
Na finančních trzích se momentálně skloňuje Čína hned ve více souvislo...
Rozmohl se nám tady takový nešvar
06.03.2019 13:25
Ideální investice nese vysoký výnos a její hodnota setrvale roste. In...

Váš názor
  •  
    06.03.2019 15:25

    to jsou blázni....jenom by mě zajímalo, kde chybí ty peníze.....no a to hoši z ČNB takovou srajdu jako EURO nakoupili do zásoby....amen
    abc1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university