Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Česká inflace na hranici tolerance ČNB

Rozbřesk: Česká inflace na hranici tolerance ČNB

10.04.2019 9:17
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Pozornost tuzemských finančních trhů a vlastně i centrální banky dnes směřuje na výsledky březnové inflace. Ta vzrostla meziročně o 3,0 % a meziměsíčně  o 0,2 %. Už od začátku roku inflace předčí prognózu ČNB a dnes se dokonce dotkla horní hranice tolerančního pásma centrální banky a znovu se tak odchýlila od výhledu, nad nímž se rozhodují centrální bankéři. Přesto by ani dnešní číslo nemělo ČNB přinutit opustit vyčkávací mód a reagovat na zasedání, které se bude konat už za necelý měsíc.

Prvním argumentem, který je obecného rázu, je samozřejmě samotný přístup cílování inflace. Centrální banka v jeho rámci totiž nereaguje na aktuální (stará) čísla, ale na výhled v horizontu dvanácti až osmnácti měsíců. A březnový výsledek v tomto směru žádný takový výhled počítající s brzkým návratem inflace k hranici dvou procent s velkou pravděpodobností nepřepíše.

Druhým důvodem zůstává vývoj v zahraničí. Nepominula totiž ona vnější rizika a nejistoty, které na posledních jednáních ČNB zafungovaly jako dobrý důvod pro vyčkávání. Ekonomika sice vykazuje jistou míru imunity vůči evropskému (německému) zpomalení, nicméně ani po relativně dobrých únorových datech z průmyslu není důvod podléhat přílišnému optimismu. Naše ekonomika tak jako tak zpomaluje a optimistický předpoklad akcelerace, s nímž počítá aktuální prognóza ČNB, se zřejmě nenaplní.

Třetím důvodem k dalšímu vyčkávání může být charakter samotné inflace. Když se totiž podíváme na to, co vlastně zdražuje a posunuje inflaci vzhůru, tak jde o zboží a většinou služby, kterých se měnová politika až tak nedotýká. Je to samozřejmě i letos především dražší bydlení, které tvoří polovinu z aktuální hodnoty inflace. Konkrétně vyšší náklady vlastnického bydlení (meziročně +5,9 %), kam se promítají i vyšší ceny bytů, a energie (+6,2 %). Vůbec nejrychleji – o téměř čtvrtinu – však zatím rostou ceny zeleniny, které inflaci přidávají necelé čtyři desetiny procentního bodu.

Dnes zveřejněná inflace sice může zčeřit jinak poklidné vody posledních dnů na finančních trzích, nicméně ČNB z taktického vyčkávání vytrhnout nemusí. Nakonec ČNB není pod žádným tlakem a rozhodovat se navíc bude na základě nové prognózy, o níž zatím nevíme vůbec nic.

TRHY
CZK a dluhopisy

Koruna se během včerejška pohybovala v úzkém pásmu nad hranicí 25,60 EUR/CZK a zůstala tak na hony vzdálená hranici 25,20, s níž počítá prognóza ČNB pro druhý kvartál. Koruna bude nepochybně jedním z hlavních faktorů, které bude centrální banka brát při svém květnovém rozhodování na zřetel, nicméně nový výhled, nad nímž se budou centrální bankéři tentokrát rozhodovat, bude zřejmě o něco pesimističtější než ten minulý. Je totiž jen těžko představitelné, že by ekonomický růst mohl v letošním roce dosáhnout 2,9 %, a tak ČNB zřejmě nezbude nic jiného, než po vzoru ostatních svůj dosavadní optimismus začít krotit.

Zahraniční forex
Nehledě na další summit EU na téma odkladu brexitu bude dnešní kalendář očekávaných událostí poměrně hektický. Vedle zasedání ECB bude ve hře také americká inflace za březen a detailní zápis z jednání Fedu. Potenciálně nejvlivnějším může být zasedání ECB, kde by se trhy měly dozvědět detaily dlouhodobých repo operací (TLTRO3) a prezident Draghi může poodhalit i svoji vizi ohledně odstupňovaného úročení depozit ukládaných u ECB.

Ropa
Ropa Brent se drží nad hranicí 70 USD/barel, její další ofenzívu však přibrzdil aktualizovaný výhled Mezinárodního měnového fondu. Ten totiž opět snížil očekávaný růst globální ekonomiky pro tento rok, tentokrát o 0,2 pb na 3,3 %, což by byl nejslabší výsledek od roku 2009. MMF navíc dále upozorňuje na přetrvávající rizika v podobě americko-čínských obchodních půtek nebo tvrdého brexitu, která mohou synchronní zpomalení dále podtrhnout.

V permanenci je rovněž nabídková strana trhu, kde se pozornost otáčí směrem k Rusku. To totiž zatím nejenže neplní prosincovou dohodu o těžebních škrtech (v únoru pouze z 36 %), ale vrcholní představitelé země zdá se nejsou příliš nakloněni jejímu červnovému prodloužení. Důvod je přitom jednoduchý - Rusku aktuální ceny ropy nad míru vyhovují a jejich další růst by riskoval negativní odezvu ze strany spotřeby.

Včerejší měsíční report EIA příliš překvapení nepřinesl. Americká agentura opět mírně snížila odhad růstu globální spotřeby ropy pro tento rok, zatímco na nabídkové straně doznala mírné revize směrem vzhůru americká těžba. Celkově však díky pokračujícím těžebním škrtům kartelu EIA předpokládá, že ropný trh bude v roce 2019 pouze v mírném přebytku (0,14 mil. barelů denně).


Čtěte více:

WSJ: Východní Evropa je pro investice rizikovým regionem
10.04.2019 8:32
Před investicemi ve východoevropských zemích, které se připojily k Evr...
Odbyt značek VW, Audi a Porsche v prvním čtvrtletí klesl
10.04.2019 8:35
Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen ...
Italská vláda výrazně zhoršila hospodářský výhled
10.04.2019 8:38
Italská vláda včera snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na ...
Čína prý nebude nutit zahraniční firmy sdílet citlivé informace
10.04.2019 8:39
Čínský premiér Li Kche-čchiang na úterním setkání s představiteli Evro...
Standard Chartered zaplatí 1,1 miliardy USD za porušování sankcí
10.04.2019 8:45
Britská bankovní společnost Standard Chartered se dohodla, že úřadům v...
Nálada na trzích zůstává křehká, evropské burzy mohou začít váhavě. Co napoví česká inflace?
10.04.2019 8:57
Náladě na trzích už včera neprospěl horší výhled pro globální ekonomik...

Váš názor
 • "Srabi"z CNB
  10.04.2019 11:25

  už by se měli "pochlapit" a "zabrat". Sazby jsou min o procento níže než by měly být a s ty šílence u vesla by měl někdo přibrzdit jinak to dopadne bídně, stačí že za 4 roky je hodnota úspor o 30% nižší ještě že to chudáci duchodci nesledují jak se jim ty uspory na stáři vypařují :o(
  Mike
  • Re: "Srabi"z CNB
   10.04.2019 11:30

   Něměcko brzdí.
   Velkamedvědice
   • stagflace
    10.04.2019 11:33

    ale přeci nejni řešením a to je směr kam se ČR ubírá
    Mike
    • Re: stagflace
     10.04.2019 11:49

     Udusit zpomalující ekonomiku taky ne..o)
     Velkamedvědice
     •  
      10.04.2019 11:53

      pokud sazba 2,5% udusí ekonomiku tak by se to mělo udělat aby se pročistila a mohla zase růst, 10 let se zkouší nulové sazby a k ničemu to nevede :o)
      Mike
      •  
       10.04.2019 16:30

       Já mluvím o dalším zvyšování obecně. Jinak, víš dobře, že vyčiětění se globálně brání rotačkami a nískými sazbami už deset let..Nikod nechce být u sociálních otřesů..Ano, vím, ale nemohu za to o))
       Velkamedvědice
       •  
        10.04.2019 16:44

        ahoj brachu jenže takhle ty "elity" ztrácí střední třídu resp. co z ní ještě zbývá a víš jak to pak dopadá, když se tato "kotva" demokracie a rozumného světa zmenší a většina obyvatelstva se cítí chudá, aby pak ti kucí nebyli překvapeni, že jim ty podniky zase někdo znárodní :o)
        Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m