Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD čeká zpomalování růstu české ekonomiky, zhoršila odhad růstu světové ekonomiky

OECD čeká zpomalování růstu české ekonomiky, zhoršila odhad růstu světové ekonomiky

21.05.2019 12:49, aktualizováno: 21.5. 14:46
Autor: ČTK

Aktualizováno

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2 procenta z 3,3 procenta předpovídaných v březnové prognóze. Na ekonomiku má podle ní negativní vliv především obchodní napětí. V příštím roce však OECD nadále počítá se zrychlením hospodářského růstu na 3,4 procenta. Růst české ekonomiky v letošním roce podle ní zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. V příštím roce pak očekává další zvolnění hospodářského růstu, a to na 2,5 procenta.

"Hospodářský růst (v ČR) zůstane v letech 2019 a 2020 silný, ačkoli zpomalí na zhruba 2,5 procenta," uvedla OECD. "Výdaje domácností se budou rychle zvyšovat díky stoupajícím mzdám a sociálním benefitům. V roce 2020 budou růst brzdit nedostatek pracovních sil a slabší poptávka ze strany obchodních partnerů," dodala.

Problémy s nedostatkem pracovních sil v tuzemsku by podle OECD mohlo zmírnit zrychleni imigračních procedur a usnadnění integrace imigrantů, například pomocí jazykových kurzů. OECD rovněž upozornila, že export automobilů se sice dál zvyšuje, ale růst celkového vývozu zpomaluje. "To vede k oslabování podnikatelské důvěry, což zřejmě zpomalí investice," dodala.

OECD rovněž předpokládá, že růst spotřebitelských cen v letošním roce zrychlí na 2,6 procenta z loňských 2,1 procenta. V příštím roce by však měl zpomalit na 2,2 procenta.

OECD rovněž vyzvala vládu k investicím do budoucího růstu. Zapotřebí jsou podle ní například investice do vzdělávání a do dopravní infrastruktury, zejména do silnic a dálnic, které by zemi lépe propojily s důležitými obchodními partnery.

Eurozóna a svět

Organizace kromě toho zlepšila odhad růstu ekonomiky eurozóny pro letošní i příští rok o 0,2 procentního bodu. Letos by tak měl růst dosáhnout 1,2 procenta a napřesrok 1,4 procenta. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny zvýšil o 1,8 procenta.

"Křehkou globální ekonomiku destabilizuje obchodní napětí," uvedl dnes hlavní ekonom OECD Laurence Boone. "Na obzoru jsou velmi vážná rizika. Vlády musí usilovněji spolupracovat na zajištění návratu silnějšího a udržitelnějšího růstu," dodal.

Spojené státy a Čína, tedy dvě největší ekonomiky světa, nyní proti sobě vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují nová cla. "Pokud se obchodní napětí nezmírní, bude výsledek mnohem horší, než předpokládá náš základní scénář," varoval generální tajemník OECD Angel Gurría.

OECD nadále předpokládá, že hospodářský růst ve Spojených státech a Číně bude v letošním i příštím roce zpomalovat. Výhled pro USA nicméně oproti předchozí prognóze o něco zlepšila, zatímco výhled pro Čínu zůstal beze změny.

 
 
 

Čtěte více:

Odložení sankcí trhům zlepšuje náladu a akcie rostou. Je to však přechodná výhra
21.05.2019 10:01
Úterní obchodování na hlavních finančních trzích se oproti začátku týd...
Americká vláda dočasně zmírnila restrikce vůči firmě Huawei
21.05.2019 10:37
Americké ministerstvo obchodu v noci na dnešek dočasně na tři měsíce z...
Britská ocelářská dvojka je prý na pokraji kolapsu
21.05.2019 11:39
Druhý největší britský výrobce oceli British Steel je na pokraji kolap...
Americký ministr předpokládá sankce za Nord Stream 2 v brzké budoucnosti
21.05.2019 12:22
Schválení amerického zákona, který obsahuje restrikce vůči firmám a os...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university