Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesla byla investiční příležitostí. Ale jen pár dní

Tesla byla investiční příležitostí. Ale jen pár dní

14.06.2019 17:42

Profesor financí na NYU Aswath Damodaran je ve světě investic známou postavou. Na svém blogu se věnuje valuaci řady společností a nedávno se tam znovu zaměřil na Teslu. Podívejme se s několika komentáři na to, co si myslí o atraktivitě jejích akcií.

Trhy nyní podle Damodarana vnímají u Tesly zejména špatné informace, ale investor by neměl ignorovat ty dobré. Mezi ně patří růst tržeb daný prodeji Modelu 3 a zlepšující se ziskovost. Negativně naopak profesor vnímá nedostatečné investice. Přesněji řečeno to, že Tesla jde od jedné výrobní krize ke druhé a mrhá tak potenciálem daným tím, že má řadu potenciálních a trpělivých zákazníků. A s tím souvisí další bod – Tesla neměla podle profesora navyšovat své dluhy (vydávat nové dluhopisy), namísto toho měla nové finance získat navýšením akciového kapitálu.

Zde stojí za poznámku jedna podstatná věc: Často slyšíme, že dluh je výhodnější způsob financování, protože je levnější. Jenže to je jen (zavádějící) půlka příběhu: Dluh má samozřejmě nižší požadovanou návratnost než vlastní jmění/akcie. Jenže s tím, jak roste jeho podíl na financování aktiv firmy, se zvyšuje požadovaná návratnost akcií, protože akcie se kvůli vyššímu podílu dluhu stávají rizikovější. Pokud je tu nějaký oběd zadarmo, tak jen díky daňové uznatelnosti úrokových nákladů. Ovšem Tesla je ve ztrátě, takže tento faktor tu roli nehraje a z hlediska rizika bylo lepší, kdyby firma vydala nové akcie.

V následující tabulce už nalezneme Damodaranovu aktuální valuaci akcií Tesly. V její první části jsou hlavní předpoklady týkající se růstu tržeb, provozních marží, efektivní daňové sazby a investičních potřeb, návratnosti kapitálu a nákladu kapitálu v roce 1 – 5, 6 – 10 a po desátém roce. Všimněme si, že po desátém roce by návratnost kapitálu měla dosahovat 10 %, zatímco náklad kapitálu by se měl pohybovat na 8 %. Což opět vybízí k poznámce:

Rád tu občas poukazuji na to, že u některých společností se kapitalizace dostala na takové úrovně, že by v budoucnu na její ospravedlnění musely vydělávat vysoké zisky, respektive generovat návratnost kapitálu vysoko nad jeho požadovanou návratností. Tak tomu ale může být jen ve vysoce atraktivních a před konkurencí chráněných segmentech trhu. Tesla takový segment velice pravděpodobně mít dlouhodobě nebude. A Damodaranova valuace je tak v tomto ohledu vnitřně konzistentní, protože nepočítá s realizovanou návratností vysoko nad tou požadovanou.

0

Spodní část tabulky ukazuje, že odhadovaná hodnota celé firmy (jejích provozních aktiv) je 52 miliard dolarů. Od toho profesor odečítá diskont za možný bankrot daný zadlužením (5,2 miliard dolarů) a následně čisté dluhy. Hodnota vlastního jmění pak dosahuje 34,4 miliard dolarů, hodnota jedné akcie 190 dolarů. Optimističtější scénář (v tabulce neuveden) hovoří o hodnotě nad 600 dolary dané vyšším tempem růstu a vyššími maržemi. Pesimistický scénář generuje hodnotu 52 dolarů.

Damodaran poukazuje i na „valuaci“ Tesly od společnosti ARK Capital. Jak ukazuje druhá tabulka, firma ve dvou scénářích odhaduje počet prodaných aut, tržby a následně zisky na úrovni EBITDA. Na odhadované zisky EBITDA pak ARK nasazuje valuační násobek EV/EBITDA a v býčím scénáři přichází s cenou 6100 dolarů na akcii, v medvědím scénáři 596 dolarů na akcii. Píšu schválně odhadovanou cenou a ne hodnotou, protože výše uvedené není valuací ale naceněním (valuace je to, co „provedl“ Damodaran).

0

Damodaran k tabulce dodává, že podle něj je i medvědí scénář ve skutečnosti býčí, protože oněch 1,7 milionu prodaných vozů je číslo optimistické. A hlavně – projekce nepracují s dostatečnými investicemi na to, aby je Tesla byla vůbec schopná vyrobit. Jak bylo uvedeno, jeho vlastní valuace pak implikuje, že akcie Tesly byly na počátku června krátce atraktivní, nyní už jsou ale zase předražené.

 

Čtěte více:

Tesla jako energetická obdoba Amazonu s kapitalizací 1 bilionu dolarů
07.05.2019 17:26
V posledních perlách týdne jsme si mohli přečíst, že podle šéfa Tesly ...
CNBC: Tesla se dostává pod ostrou palbu konkurence
13.05.2019 13:22
Tesla má za sebou těžký měsíc a následující období přinese ještě více ...
Tesla bude po požárech aut aktualizovat software
16.05.2019 8:34
Americký výrobce elektromobilů Tesla provede aktualizaci softwaru v re...
Akcie Tesly včera nejníže od roku 2016
21.05.2019 9:14
Akcie americké automobilky Tesla včera poprvé od prosince 2016 spadly ...
Ján Hladký: V polovodičích čekáme zlepšení ve druhém pololetí (video)
30.05.2019 16:32
V polovodičovém sektoru došlo na naše slova: Rally, kterou jsme pozoro...
Bernstein: Krach Tesly by podpořil evropské automobilky
03.06.2019 16:26
Případný krach americké Tesly, která je na tom z finančního hlediska n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (12/19 Q4, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Apple Inc (12/19 Q1, Aft-mkt)
eBay Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (12/19 Q4, Aft-mkt)
Nucor Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Pfizer Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/19 Q1, Aft-mkt)
United Technologies Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Xilinx Inc (12/19 Q3, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/19 Q4)
7:00Swedbank AB (12/19 Q4)
12:00Atlas Copco AB (12/19 Q4)
12:30Xerox Holdings Corp (12/19 Q4)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board