Výrobce cigaret International, který působí rovněž v České republice, jedná o možném spojení s tabákovou společností Group. Oznámila to dnes firma International, která se v roce 2008 od společnosti oddělila. Sloučená skupina by měla tržní hodnotu přes 210 miliard dolarů (4,9 bilionu Kč), napsala agentura Bloomberg.
Společnost International nicméně zdůraznila, že zatím není jisté, zda rozhovory skutečně povedou k opětovnému spojení podniků. Případná fúze by musela získat souhlas vedení a akcionářů obou společností i regulačních orgánů. Dle zdrojů agentury Bloomberg firmy zvažují spojení v poměru 58 % Philip Morris ku 42 % Altria (aktualizace agentury Bloomberg) s tím, že Philip Morris tak bude většinovým nadpolovičním akcionářem. Akcie Philip Morris v reakci na zprávu oslabují o více jak 8 procent, což znamená nejhlubší pokles od prosince loňského roku.
Vývoj akcií Philip Morris online (USD/akcie):
Altria naopak výrazně posilovala, dokud nevyšlo najevo, že by se firmy sloučily za konečné ceny akcií z konce minulého týdne (tedy bez prémie pro držitele Altrie), upozornil ve večerním komentáři vedoucí makléř Patria Finance Marek Trúchly. Akcie Altrie se na to konto propadly až do ztráty o 4 % na 45,20 USD. Philip Morris se nadále držel -7 (71,95 USD).
Vývoj akcií Altria online (USD/akcie):

Obě firmy prodávají identické portfolio cigaretových značek včetně vlajkové lodi jménem Marlboro - Altria ve Spojených státech a PMI ve světě mimo USA. Na základě pondělních uzavíracích cen dosahuje tržní kapitalizace Philip Morris International kolem 121 miliard amerických dolarů, u Altrie pak kolem 88 miliard amerických dolarů.
Philip Morris dříve v letošním roce zhoršil svůj výhled celoročního hospodaření. Dle agentury Bloomberg pro obě firmy platí, že úbytek prodejů klasických cigaret je rychlejší, než s jakým bylo původně plánováno. Naopak je tomu u prodejů e-cigaret. Od roku 2008 PMI vynaložila kolem 6 miliard amerických dolarů na investice do "budoucnosti bez kouření" v podobě IQOS a dalších produktů "nové generace".
Podle dat Euromonitoru prodeje klasických tabákových produktů dosáhly v loňském roce v USA 107 miliard dolarů proti zhruba 15 milionům dolarů u produktů nové generace.
Analytici již delší dobu spekulovali, že klesající prodej tradičních cigaret a potřeba investovat do alternativních zdrojů příjmů by mohly firmy ke spojení přimět. Podle agentury Reuters by cílem fúze mohlo být získání dominantního postavení na trhu s elektronickými cigaretami.
Celosvětový objem prodeje tradičních cigaret se v loňském roce podle analytiků ze společnosti Cowen snížil o 4,5 procenta. Výzkumná společnost Mordor Intelligence předpokládá, že růst trhu s elektronickými cigaretami bude v příštích pěti letech přesahovat osm procent ročně.
Historie společnosti International v České republice začala v roce 1987, kdy firma poskytla licenci k výrobě cigaret Marlboro národnímu podniku Československý tabákový průmysl, předchůdci státem vlastněné společnosti Tabák a.s. V roce 1992 International získala majoritní podíl ve společnosti Tabák a.s., kterou k 1. listopadu 2000 přejmenovala na ČR a.s.
V současnosti je ČR největším výrobcem tabákových výrobků v České republice, s akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze cenných papírů. Firma v Česku zaměstnává více než 1000 lidí.
(Zdroj: Bloomberg, čtk)