Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Nejvyšší britský soud: Vynucená přestávka parlamentu je nezákonná a neplatná

    Nejvyšší britský soud: Vynucená přestávka parlamentu je nezákonná a neplatná

    24.09.2019 12:58, aktualizováno: 24.9. 13:22
    Autor: ČTK

    Aktualizováno

    Nejvyšší soud Spojeného království dnes rozhodl, že pětitýdenní přestávka v zasedání britského parlamentu, kterou si vynutil premiér Boris Johnson, je nezákonná. Rozhodnutí o ukončení zasedání ve druhém zářijovém týdnu a zahájení nového zasedání až 14. října bylo od počátku neplatné, uvedla předsedkyně soudu Brenda Haleová. Parlament podle ní může nyní podniknout kroky k tomu, aby se opět sešel. Podle britských médií je verdikt další velkou porážkou Johnsona před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie. Termín brexitu je 31. října, tedy za 37 dní.

    "Dospěli jsme k závěru, že rozhodnutí požádat Její Veličenstvo o přerušení zasedání parlamentu bylo nezákonné, protože to zabránilo parlamentu ve výkonu jeho ústavních funkcí, a to bez rozumného opodstatnění," uvedla předsedkyně nejvyšší soudní instance ve Spojeném království, která se zabývá mimo jiné případy důležitými pro britský ústavní pořádek. Proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat.

    O případu rozhodovalo celkem jedenáct soudců, což je nejvyšší možný počet. Podle Haleové soudci nejprve jednomyslně dospěli k názoru, že jim přísluší zabývat se případem vynucené parlamentní přestávky. Následně bylo jednomyslné i rozhodnutí, že tato přestávka byla nezákonná, neboť jejím cílem bylo zabránit poslancům v práci.

    Podle soudu je přerušení zasedání parlamentu od samého počátku neplatné. Když zástupce královny přišel do parlamentu s rozhodnutím o ukončení zasedání, bylo to podle soudu, "jakoby vešel s prázdným listem papíru".

    "Je nyní na parlamentu a obzvlášť na předsedech Dolní komory a Sněmovny lordů, aby se rozhodli, co dělat dál. Pokud neexistuje nějaké parlamentní pravidlo, o kterém nevíme, mohou učinit okamžité kroky k tomu, aby se mohly obě komory co nejdříve sejít," uvedla Haleová. Dodala, že není jasné, zda musí nějaké kroky učinit také premiér. Pokud se ukáže, že ano, je soud podle ní potěšen tím, že úřad předsedy vlády už dříve slíbil, že se bude rozhodnutím soudu řídit.

    Přerušení práce britského parlamentu je za běžných okolností rutinní událostí. Johnsonův krok ale vyvolal kritiku. Podle opozice a nyní i podle nejvyššího soudu bylo jeho cílem zhatit plány zákonodárců kolem brexitu. Kritiku si premiér vysloužil také za neobvykle dlouhou dobu, po kterou měla přestávka trvat.

    Na soudy se kvůli nesouhlasu s premiérovým krokem obrátilo několik stěžovatelů. Ve Skotsku soud nižší instance nejprve rozhodl, že se jednalo o politickou záležitost, a krok tak byl v souladu se zákonem. Odvolací soud ve Skotsku ale vydal opačný verdikt. Na stranu vlády se postavil také londýnský soud, na který se obrátili aktivistka a podnikatelka Gina Millerová a expremiér John Major.

    Dnešní verdikt nejvyššího soudu nemá přímý vliv na chystaný odchod Británie z Evropské unie. Poslanci nicméně nyní budou moci do brexitové strategie premiéra Johnsona opět zasahovat. Pro opuštění evropského bloku se britští voliči vyslovili v referendu z roku 2016 a aktuálním termínem brexitu je nadále 31. říjen. K tomuto datu chce premiér vyvést zemi z unie, ať už se mu podaří dojednat příslušnou dohodu s Bruselem, či nikoli. Parlament ovšem ještě před - nyní již neplatným - přerušením svého zasedání schválil zákon, který brexit bez dohody prakticky znemožňuje.

    Dolní sněmovna se musí sejít co nejdřív, řekl její šéf

    Britská Dolní sněmovna se musí v co nejkratší době znovu sejít k jednání, řekl dnes její předseda John Bercow. Reagoval tak na rozhodnutí britského nejvyššího soudu, podle něhož vládou vynucené přerušení schůze sněmovny bylo nezákonné. Bercow řekl, že toto rozhodnutí vítá.

    Šéf Dolní sněmovny řekl, že se nyní kvůli svolání schůze obrátí na lídry jednotlivých stran.

    Soudci podle Bercowa odmítli tvrzení premiéra Borise Johnsona, že pětitýdenní pauza v práci parlamentu je běžnou praxí, aby vláda mohla ohlásit své nové legislativní plány. K tomu dochází na začátku nové schůze prostřednictvím projevu královny.

    Soud svým rozhodnutím podle šéfa Dolní sněmovny obhájil "právo a povinnost parlamentu scházet se v této klíčové době", aby mohl dohlížet na činnost vlády.

    Libra po výroku britského soudu posiluje, akcie naopak slábnou
    Britská libra bezprostředně po výroku soudu o nezákonnosti vynucené přestávky britského parlamentu zvýšila zisky, k dolaru přidala téměř půl procenta na 1,2491 USD. K euru měla k dobru asi 0,3 procenta na 1,1335 eura. Později ale zisky nepatrně omezila. Kvůli silné libře naopak slábnou akcie.

    Nejvyšší soud Spojeného království dnes rozhodl, že pětitýdenní přestávka v zasedání britského parlamentu, kterou si vynutil premiér Boris Johnson, je nezákonná. Rozhodnutí o ukončení zasedání ve druhém zářijovém týdnu a zahájení nového zasedání 14. října přitom bylo od začátku neplatné, uvedla předsedkyně soudu.

    Parlament nyní může podniknout kroky k tomu, aby se opět sešel. Podle britských médií je verdikt další velkou porážkou premiéra Johnsona před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie. Termín brexitu je 31. října, tedy za 37 dní.

    Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 ztrácel 0,2 procenta na 7314 bodů, zatímco index akciové burzy ve Frankfurtu nad Mohanem zhruba na úrovni pondělního závěru 12.346 bodů.


    Čtěte více:

    Britská královna přijala Johnsonův plán na přerušení zasedání parlamentu
    28.08.2019 12:42
    Britská královna Alžběta II. schválila plán vlády přerušit ve druhém z...
    Zasáhne Británii recese ještě před brexitem?
    04.09.2019 13:21
    Pro britské hospodářství klíčový sektor služeb zeslábl minulý měsíc ví...
    Britský parlament přijal zákon, vylučující divoký brexit. Platit má od pondělí podpisem královny
    06.09.2019 17:18
    Horní sněmovna britského parlamentu dnes schválila návrh zákona, jehož...
    Britská královna schválila zákon proti brexitu bez dohody
    09.09.2019 17:04
    V Británii vstoupil v platnost zákon, který by za jistých okolností na...
    Britské předčasné volby zřejmě v říjnu nebudou. Poslanci opět Johnsonovu snahu zastavili
    10.09.2019 8:12
    Poslanci Dolní komory britského parlamentu opět odmítli návrh premiéra...
    Petr Dufek: Důvěra v české ekonomice v posledním měsíci klesá
    24.09.2019 9:49
    Po krátkém zlepšení se nálada v českém hospodářství opět zhoršuje. A t...
    Jan Bureš: Německo podle nás neunikne recesi. Otázkou je pouze, jak dlouhá a hluboká bude
    24.09.2019 10:49
    Index německé podnikatelské nálady nenakreslil tak mizerný obrázek jak...
    Negativní úvod týdne překonán. Akcie i koruna s lehkými zisky
    24.09.2019 11:56
    Zatímco včerejší data z eurozóny byla už na první pohled jednoznačným ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa