Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Takový 150 let starý Amazon své doby

Takový 150 let starý Amazon své doby

20.02.2020 17:55

V pomyslné záři reflektorů se většinou nachází firmy typu Amazon, Tesla, Beyond Meat, či třeba Apple. Pojí je to, že přichází s něčím novým, často opřeným o moderní technologie. Můžeme si vyprávět bezpočet příběhů o jejich budoucnosti a vlivu na odvětví, ekonomiku, či celý svět. A na druhém konci pomyslného žebříčku popularity stojí firmy jako General Mills. Jde o výrobce potravin, zejména cereálií, kterému tento týden věnovala krátký článek CNBC. Já se jej chytím a rozvinu včetně toho, že i General Mills býval takovým Amazonem své doby.

Americký trh cereálií podle CNBC dosahuje hodnoty 8 miliard dolarů a po letech poklesu minulý rok stagnoval. General Mills pak přišla na konci minulého roku s cereáliemi Morning Summit, do kterých přidala mandle. Ředitel firmy Jeff Harmening na počátku týdne uvedl, že její strategie je založena na inovacích, pozitivních dopadech produktů na zdraví zákazníků a k tomu se přidává budování značky.

Ke stabilizaci trhu pan ředitel řekl, že k němu přispěl makroekonomický vývoj a demografické trendy, včetně posunu v preferencích ohledně snídaní doma. K tomu pomohl růst počtu domácností s dětmi. General Mills k pololetí fiskálního roku 2020 vykazuje tržby meziročně o 2 % vyšší, takový Kellog o 1 % nižší. Management General Mills očekává, že za celý rok by se měl růst tržeb pohybovat kolem 1 – 2 %.

Cena akcií General Mills již téměř rok osciluje kolem 52 dolarů, kapitalizace se nyní pohybuje na 32,4 miliardách dolarů (nejde tedy o žádného drobečka). Pokud se podíváme na projekce na S&P Global Market Intelligence, zjistíme, že podle nich by po letošním 2,1 % růstu tržeb měla přijít dvouletá stagnace, ziskové marže by měly růst a ziskovost na úrovni EBITDA by se tak měla zvednout z 3,6 miliard USD roku 2019 na dlouhodobou stabilní úroveň 3,9 miliardy USD. Volný tok hotovosti by se měl zvednout z 2,36 na 2,55 miliard USD. Pokud jej oddiskontujeme na současnou hodnotu (s betou ve výši 0,72), dojdeme k částce 45,3 miliardy USD. Trh je tedy ohledně schopnosti generovat hotovost pesimističtější – kapitalizace je pod touto úrovní.

K čemu dojdeme, pokud bychom vzali za bernou minci tok dividend? Současná dividenda v celkové výši 1,1 miliardy dolarů by na ospravedlnění kapitalizace musela růst o 1,9 % ročně. Tedy v podstatě o inflaci. Firma přitom neprovádí odkupy a dividendy se tak nachází znatelně pod oním volným tokem hotovosti – pokud se tedy firma nepustí do masivního snižování dluhů (které nepotřebuje), či akvizic, dividenda by mohla růst jen díky tomu, kolik firma generuje volné hotovosti.

Podotýkám, že dividendový výnos se u tohoto titulu pohybuje kolem 3,7 %, ve výše uvedených kalkulacích pak počítám s 5,6% požadovanou návratností. Z tohoto pohledu by tedy mělo jít o takový dluhopis, který většinu návratností generuje svou dividendou. Na dluhopisové „sklony“ poukazuje i ona relativně nízká beta, která byla navíc před pár lety ještě mnohem níže (v roce 2016 na hodnotě 0,2, což by nyní pro zajímavost znamenalo požadovanou návratnost pod dividendovým výnosem).

Je možné, že by společnost „ladící“ složení cereálií bývala Amazonem své doby, jak tvrdím v úvodu? Formálně byla založena v roce 1928, ale její počátek se prý může datovat již od roku 1866, kdy Cadwallader Washburn rozjel první mlýny v Minneapolis a nazval je Minneapolis Milling Company. Pan Washburn se snažil zvýšit kvalitu mletí a nakonec s novou technologií uspěl. A z Minneapolis se díky tomu stalo mlynářské centrum celé země. Takové změny v odvětví již mohou znít trochu amazonsky. A nyní si představme, že se investoři budou možná jednou dívat na firmy jako je Amazon, Tesla, či třeba NVIDIA podobně, jako dnes hledí na General Mills.

 
 

Čtěte více:

Volkswagen nechce být druhou Nokií, musí se reformovat
17.01.2020 13:44
Volkswagen musí zrychlit restrukturalizaci svého byznysu, pokud se nec...
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
20.01.2020 8:36
Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního ž...
Pojďme teď trochu změnit svět
07.02.2020 17:35
Známý analytik Adam Jonas z Morgan Stanley přišel s bonmotem, podle kt...
Bershidsky: Nové myšlenky a nápady možná zajistí hlavně stroje
13.02.2020 15:47
Ruský prezident Vladimir Putin ve svém posledním projevu k národu věno...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data