Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pojďme teď trochu změnit svět

Pojďme teď trochu změnit svět

07.02.2020 17:35

Známý analytik Adam Jonas z Morgan Stanley přišel s bonmotem, podle kterého je „Elon Musk, jako kdyby spolu měli Thomas Edison a Henry Ford dítě“. Možná nás napadne, proč ne spíše Henry Ford a Nicola Tesla, ale to nechme stranou. Pan Jonas své prohlášení rozvedl s tím, že pan Musk je „naprosto neuvěřitelný v tom, co dokázal a jaké má nadšení pro změnu světa“. No a slovy klasika „o tom to je“.

Jen pro úplnost dodám, že pan Jonas nesměšuje obdiv k Panu Muskovi s pohledem na poměr ceny a hodnoty akcií Tesly. Jejich hodnota totiž podle něj leží někde kolem 360 dolarů na akcii. Současná cena na trhu podle jeho odhadů implikuje asi 4 miliony prodaných vozů ročně do deseti let a 15 % EBITDA marži. Na ospravedlnění současné ceny by tedy marže musela být asi na dvojnásobku průměru automobilek a prodeje by musely dosahovat téměř polovinu toho, co prodá Toyota. Takže tento pohled se docela rýmuje s tím, co jsem tu psal před několika dny – viz Ferrarizace Tesly (ale je dobré zmínit, že řada analytiků má názor úplně jiný). A nyní si dovolím trochu k tomu „o tom to je“.

Můj oblíbený Milton Firedman tvrdil, že firma má jen jednu zodpovědnost, jeden cíl a tím je vytváření hodnoty pro akcionáře. Má tak činit „v rámci pravidel hry“, nesmí podvádět. Ale pokud by dávala peníze na nějaké jiné věci, než na maximalizaci zisků, utrácí peníze, které fakticky nejsou její. O jejich osudu mají rozhodnout ti, kteří firmu vlastní. Já s tím v principu souhlasím, ale je dobré k tomuto pohledu alespoň pár věcí dodat.

Jednoduchý příklad: Firma vyrábí židle, platí svým dodavatelům včas, zaměstnanci mají mzdy takové, aby neodešli, ale také nejsou přeplaceni. Prodejní ceny jsou víceméně dány trhem a umožňují dosáhnout takových zisků, aby ufinancovaly investice do provozu a zbylo tak akorát na odměnu za to, co majitelé do firmy vložili. Není tu moc co vymýšlet, jen dávat pozor, aby vše šlapalo tak, jak má. Zisky jsou vypláceny majitelům a někteří z nich přispívají i na charitu a pomáhají lidem v nouzi. Firmy to nedělá, není proč. Zde asi není moc co rozporovat, teze pana Friedmana nebudí žádné rozpaky.

Co když ale firma/vlastníci budou chtít, aby její zaměstnanci začali přicházet s inovacemi, novým designem židlí, či třeba zefektivněním výrobního procesu? Co když někdo přijde s nápadem nového designu s tím, že na nové židli budou také použity čistě ekologické nátěry a firma na ní začne budovat svou značku a posune se do prémiovější části trhu? Podobných otázek bychom vymysleli mnohem více a ukazují, že s nějakou optimalizací, či maximalizací je to složitější. Jak jsme se zde mohli před časem například dočíst, i výše zmíněný Henry Ford se prý na počátku rozvoje svých továren dostal do sporů s několika minoritními akcionáři firmy, kteří požadovali vyšší výplatu zisků na dividendách, zatímco pan Ford je chtěl použít na zvýšení mezd a investic do výroby.

Já sám si tudíž rámuji věc následovně: Základním konceptem je maximalizace hodnoty firmy (v nejednom ohledu lepší, než maximalizace zisků). První chybou při jeho uplatňování je ale jeho záměna za krátkodobou maximalizaci zisků, či hodnoty (což je pak až protimluv). Ta má v tom horším případě formu účetních podvodů, pomýleného finančního inženýrství a někdy třeba i odkupů akcií. V tom lepším případě spočívá třeba v osekání nákladů za hranici, kdy to již poškozuje dlouhodobější rozvoj firmy (za příklad možná slouží Boeing, či Kraft).

Druhá chyba, či nejasné místo souvisí s tím, že málokdy máme před sebou firmu fungující jako nějaký stroj, u kterého jde jen o to jej jednou správně nastavit, vytunit a najít ten jediný optimální chod. Podle mne řada firem připomíná spíše umělecké dílo a Tesla patří mezi ně. To je také jedním z důvodů, proč se o podobných společnostech tolik mluví. Dokonce si myslím, že ty nejúspěšnější vznikají často právě proto, že jejich zakladatel a tvůrce chtěl vytvořit něco nového, unikátního (a ne primárně vydělat peníze). I když to může znít přehnaně, chtěl skutečně změnit svět – třeba jen ten, který má bezprostředně kolem sebe. A tím jsem se dostal k věci, o které již nějaký čas uvažuji: Pojďme namísto dalších slov udělat to samé, alespoň pro jednoho člověka, či rodinu. Třeba takhle:

https://patrondeti.cz/pribeh/intenzivni-rehabilitace-pro-spolecenskeho-stepana

https://patrondeti.cz/pribeh/intenzivni-rehabilitace-pro-ondraska

Děkuju.


Čtěte více:

Artus: USA tradiční recese nehrozí a Japonsko je ekonomický unikát
07.02.2020 15:18
Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis si ve svých posledn...
Ferrarizace Tesly
05.02.2020 17:37
Když přijde na Teslu, neexistuje žádná střední cesta. Optimisté se dom...
Bitva o francouzskou penzijní reformu
06.02.2020 5:24
Rok poté, co vyvolal návrh spotřební daně z pohonných hmot protesty gi...
Perly týdne: Přežití eura, chudoba zaměstnaných a u nás nelejte to pivo z oken
07.02.2020 11:15
Nelejte to pivo z oken...váš číšník pak nemusí vědět, jak to účtovat. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)