Meziroční míra inflace v eurozóně v únoru klesla na 1,2 procenta, a byla tak dvě desetiny procentního bodu pod lednovou úrovní. Potvrdily to dnes konečné údaje evropského statistického úřadu Eurostat. Po mírném růstu z minulých čtyř měsíců tak inflace navzdory snaze Evropské centrální banky (ECB) opět klesla. V celé Evropské unii se růst cen proti lednu snížil o desetinu bodu na 1,6 procenta.
Na stejné úrovni byla inflace v EU i loni v únoru, zatímco v eurozóně v té době ceny vykázaly růst o 1,5 procenta.
ECB usiluje o to, aby se v rámci podpory růstu ekonomiky přiblížila inflace dvěma procentům. Na této úrovni byl růst cen v eurozóně naposledy předloni.
Centrální banka proto pokračuje v nákupech dluhopisů a ve snižování depozitní úrokové sazby, která na podzim klesla na minus 0,5 procenta. Tak nízko předtím nikdy nebyla.
Z jednotlivých segmentů trhu ve druhém měsíci letošního roku podle konečných statistik k růstu cen nejvíce přispěly služby, nejméně naopak energie.
Mezi unijními zeměmi měla podle Eurostatu nejnižší inflaci Itálie (0,2 procenta), Řecko (0,4 procenta) a Portugalsko (0,5 procenta). Nejvíce naproti tomu rostly meziročně ceny v Maďarsku (4,4 procenta), Polsku (4,1 procenta) a Česku (3,7 procenta).
Evropská komise (EK) v únoru předpověděla, že v celém letošním roce růst spotřebitelských cen v eurozóně zrychlí na 1,3 procenta z loňských 1,2 procenta. V příštím roce by pak inflace měla podle komise dosáhnout 1,4 procenta. Tyto prognózy ale zřejmě výrazně ovlivní dosud nevyčíslený dopad koronaviru na evropskou ekonomiku.