Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odhady propadu produktu

Odhady propadu produktu

09.04.2020 18:40

Například americký trh práce v poslední době nejednou ukázal, že i jinak extrémní odhady vývoje jsou nyní nemístně umírněné. Není divu, pohybujeme se ve vodách doslova neprobádaných a rozhodně ne klidných. Takže je pochopitelné, že vodítka hledáme, kde můžeme. Dostáváme se tak například do situace, kdy u vyspělých zemí sledujeme vývoj spotřeby elektrické energie podobně, jako tomu je již roky u Číny. A ptáme se, zda se situace nakonec nebude podobat Velké depresi třicátých let. 

Ekonom Justin Wolfers na Twitteru ukazuje následující dva grafy. První z nich popisuje spotřebu elektrické energie v USA v období kolem krize roku 2008. K tomu je přidán vývoj produktu, který je ale na rozdíl od oné spotřeby znám až zpětně a to se znatelným zpožděním (a nejednou i s mnoha revizemi). 
 
elektřina  <a class=hdp koronavirus" src="/Fotobank/9e1cf408-47f5-4c0b-9102-75459cb68ea8?width=500&height=512&action=Resize&position=Center" />

Zdroj: Twitter, NYT

Jak jsem zmínil, spotřeba elektrické energie je často používána jako ukazatel toho, co se ve skutečnosti děje, v Číně. Zde je ale motivací zejména obava, že oficiální čísla nejsou moc vypovídající. I ve vyspělých zemích můžeme podle prvního grafu tento ukazatel použít ve snaze získat téměř „online“ vodítko. Druhý graf ukazuje, co se podle něj děje nyní:

usa evropa elektřina

Zdroj: Twitter, NYT

V Itálii se střed propadu pohybuje kolem 20 %, v celé Evropě je propad nejdříve mezi  5 – 10 %  a pak míří dál dolů,  Spojené státy se do tohoto rozmezí začínají přesouvat také. Řekl bych, že první graf ukazuje, že spotřeba elektřiny je minimálně během krize vodítkem relativně dobrým, i když je nadprůměrně cyklická (což je celkem intuitivní). Na základě této jednoduché úvahy bychom tak neměli být překvapeni i dvojciferným poklesem evropské a možná i americké ekonomiky. Itálie je někde jinde. 

Nejasný 30 % propad


Pan Wolfers si všímá i toho, že Pimco podle Reuters čeká ve druhém čtvrtletí 30 % propad amerického hospodářství a 5 % pokles v celém roce 2020 (což by tak zhruba odpovídalo výše uvedenému grafu v případě, že by se spotřeba elektrické energie již stabilizovala a začala zvedat). Ekonom ale poukazuje na jednu podstatnou věc, která v časech umírněných pohybů produktu zaniká. Pokud se v USA hovoří o čtvrtletních poklesech, či růstech, jde podle tamního zvyku o anualizovaná čísla. Tedy o číslo, které fakticky ukazuje, jak by vypadal celoroční růst, pokud by se i v dalších čtvrtletích vyvíjel stejně, jako v tom měřeném. 

Takže pokud Pimco hovoří o 30 % poklesu, míní se tím podle ekonom pravděpodobně anualizované číslo a skutečný očekávaný pokles ve druhém čtvrtletí se pak pohybuje kolem 8,5 %. Pan Wolfers to komentuje s tím, že jde určitě o propad prudký, ale stále nejde o nic podobného tomu, co se dělo během Velké deprese (25 % pokles produktu a dlouhodobý útlum). A ekonom si také klade otázku, zda diskuse o tom, zda „lék nezpůsobí více škod než nemoc“ není v USA ovlivněna i tím, že někteří lidé špatně interpretují ony anualizované odhady čtvrtletního propadu. Tj. zda nemají dojem, že nastává pád do další deprese a z tohoto pohledu hodnotí škody způsobené „lékem“. 

Podotýkám, že by to nebylo poprvé, kdy by jednoduchá chyba v počtech, popřípadě interpretaci významným způsobem ovlivnila globální dění. Vybavit se nám v této souvislosti může například jedna známá studie, která se zabývala možným vztahem mezi výší vládních dluhů a růstem. U ní se později ukázalo, že obsahuje i prostou matematickou chybu v Excelu. Jenže to už bylo poté, co ovlivnila nastavení ekonomické politiky v nejedné zemi. Taková chyba se samozřejmě stane, ovšem v současné situaci by podobné věci ovlivnily ještě mnohem vážnější rozhodnutí. 

Oné projekce 30 % propadu si všímá třeba i Paul Krugman, který ale hovoří „jen“ o tom, že je zejména v současné době nezodpovědné zveřejnit podobné číslo s tím, že není specifikováno, o jaký typ jde. Když se nad tím zamyslíme, možná o současné době vypovídá nejvíce právě tato nejasnost – samotný fakt, že si nejsme jisti, zda není 30 % pokles (neanualizovaný) realistickým odhadem. 

Zajímavý je v této souvislosti následující graf od Moodys. Žlutě jsou tu vyznačeny odhady ztrát na denním produktu pramenící z přijatých restrikcí. Pokud by tedy restrikce trvaly celé čtvrtletí, dojdeme k cca třetinovému propadu produktu. Pokud by trvaly necelý měsíc čtvrtletí, jsme na oněch 8 - 9 % (otázkou tak vlastně je, s jak dlouhými restrikcemi Pimco počítá). Mimochodem se pak můžeme ptát i na to, nakolik jsou čtvrtinové - třetinové odhady pro denní redukci produktu použitelné i za hranicemi USA. Vím, že jde o velmi hrubé porovnání, ale jsou to čísla cca odpovídající tomu, jak vypadá restrikcemi sevřená Itálie podle spotřeby elektřiny.  

hdp koronavirus ztráta ekonomika

Zdroj: Twitter


 

Čtěte více:

Omlácené trhy ohrožují teď tuto investiční strategii: dividendové akcie
09.04.2020 13:30
Hluboký hospodářský propad vyvolaný nákazou Covid-19 ohrozil oblíbenou...
Čína jako vodítko pro odhady dalšího vývoje
09.04.2020 5:25
Ekonomové si jsou již dlouho vědomi možné problematičnosti oficiálních...
WTO: Světový obchod letos klesne až o 32 %
08.04.2020 17:51
Světový obchod se zbožím letos kvůli pandemii covid-19 klesne o 13 až ...
Nové doporučení a cílová cena pro ČEZ: I v době epidemie stále ziskový
09.04.2020 8:40
ČEZ nyní těží z vyšších cen prodané energie, než jaké panovaly na trhu...
Kvartální čísla CD Projekt zbořila všechny odhady (komentář analytika)
09.04.2020 11:17
Největší společnost varšavské burzy, CD Projekt, oznámila své výsledky...
Investiční tip: Překrásný nový svět, aneb jak přidat riziko do portfolií
09.04.2020 15:47
S tím, jak se pozvolna stabilizují počty nově nakažených a začíná se u...
Žádostí o dávky v USA trochu ubylo, počty zůstávají extrémní
09.04.2020 15:48
Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v zámoří za minulý ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.07.2024
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data