Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„R“ jako klíč pro budoucí inflaci?

„R“ jako klíč pro budoucí inflaci?

27.04.2020 17:15

Ekonom Olivier Blanchard se podobně jako řada dalších zamýšlí nad tím, jak by se mohla vyvíjet inflace. Poukazuje na to, že na jednu stranu klesají ceny komodit, trh práce je pod negativním tlakem, současná inflace se drží nízko... Na stranu druhou dochází k prudkému růstu fiskálních deficitů, opět rostou rozvahy centrálních bank... Podívejme se dnes na pohled pana Blancharda a pár souvisejících poznámek.

Ekonom ve zkratce tvrdí, že nejvyšší pravděpodobnost podle něj má nízká inflace, ale vyloučit nejde ani inflaci vysokou. Základní situace je nyní taková, že nezaměstnnanost se vyšplhala na vysoké úrovně, komoditní inflační tlaky neexistují. Na místě nejsou ani obavy z toho, že by fiskální expanze zvedla poptávku nad nabídku, protože proti této expanzi stojí prudký růst úspor (snížené spotřeby) domácností.

Některé ceny sice nyní rostou, ale podle ekonoma zatím od počátku restrikcí dochází k útlumu celkové inflace. A i kdyby po uvolnění restrikcí propukl zadržovaný nákupní boom, nepovede pravděpodobně k dlouhodobějším inflačním tlakům. Monetární a fiskální politika tak budou skutečně spíše zápasit s tím, aby eliminovaly negativní tlaky na investice a spotřebu dané zvýšenou nejistotou a snahou o zvýšení úspor.

Co by mohlo vést k vysoké inflaci? Ekonom v této souvislosti zmiňuje růst vládních deficitů a dluhů, možná o desítky procent HDP. A to zejména v případě, že by docházelo k opakovaným zážehům epidemie. K tomu je podle pana Blancharda možné, že by došlo k růstu neutrálních sazeb, do značné míry také daného velkým zvýšením vládního zadlužení. A za třetí je tu možnost fiskální dominance nad monetární politikou.

Pokud to převedu do svých slov, jde o scénář, kdy fiskální politika potáhne poptávku více, než o pouhou eliminaci propadu poptávky soukromého sektoru. A Fed na to nezareaguje brzdou, ale bude přihlížet tomu, jak se ekonomika přehřívá. Pak nastává uvolnění inflačních očekávání a možná vysoká inflace. Ta by pak sice umožnila snížit reálné náklady dluhů, ale nebyla by bez následků jiných. Pan Blanchard dodává, že podle něj je tento scénář velmi málo pravděpodobný a i trh s dluhopisy naznačuje, že investoři s ním nepočítají.

Před časem jsem tu ukazoval pár základních grafů s agregátní poptávkou a nabídkou s tím, že nyní je tento nástroj možno rozšířit i jednu svislou přímku. Ta ukazuje, kde by se ekonomická aktivita měla pohybovat na základě ne ekonomických, ale epidemických úvah. Vznikne nám pak něco takového:
graf ekonomika epidemie

V tomto grafu se vše – poptávka, nabídka a ona svislá přímka protne tak, že nedojde k žádným mimořádným cenovým tlakům dolů, či nahoru. Pokud bude nutné přímku brát v úvahu dlouhodobě, může se ale centrální banka dostat do neřešitelného víceúhelníku – nebude schopna vyhovět epidemickým požadavkům a zároveň dosáhnout inflačního cíle tak, jak je to uvedeno v grafu. Pokud by například agregátní nabídka kvůli sociálnímu distancování klesla méně, než je vyznačeno v grafu, musela by centrální banka ekonomickou aktivitu „dotlumit“ brzděním poptávky, a tudíž deflací. Pokud by deflaci připustit nechtěla, nebude dosaženo epidemického cíle (nebo ne jinak, než dodatečnými restrikcemi).

Od čeho by se vlastně měla odvíjet ona zelená přímka? Většinou v souvislosti s ní uvažujeme o kapacitě systému zdravotní péče. Podle některých názorů by ale bylo lepší pracovat s restrikcemi tak, aby se základní reprodukční číslo R dostalo pod hodnotu 1 a drželo se tam. Tedy aby počet nakažených klesal. Na seznampravy.cz se dnes můžeme dočíst, že „japonský severní ostrov Hokkaidó ... po okamžitém zrušení omezení zastihla druhá vlna nákazy, těžší než ta první. Ostrov tak byl nucen opatření zavést znovu“. Možná jsou úvahy o oné zelené přímce ztrátou času, ale možná ne.

 

Čtěte více:

Spotřebitelské ceny v USA v březnu klesly nejvíce za pět let
10.04.2020 17:59
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v březnu po únorovému nárů...
Inflace v březnu zpomalila na 3,4 %, důvodem je zlevnění paliv
14.04.2020 9:31
Spotřebitelské ceny v březnu zpomalily meziroční růst na 3,4 % z únoro...
Petr Dufek: Inflace korona-krizi ještě nezaznamenala, výhled může vést k dalšímu snížení sazeb
14.04.2020 9:51
Březnová inflace sice ještě nezaznamenala start korona-krize, ale i t...
Co ukazuje hrubé epi-ekonomické srovnání ČR, Dánska a Švédska
20.04.2020 17:48
Míru současných restrikcí je s nadsázkou možno posuzovat na základě je...
Ekonom Petr Dufek: Výrobní ceny v Česku jsou pod tlakem, působí i levná ropa
21.04.2020 9:42
Ceny v tuzemském průmyslu už druhý měsíc za sebou padají. V březnu se ...
The Economist: Covid-19 by konečně mohl vést k návratu inflace
26.04.2020 14:28
Inflace v bohatém světě připomíná pohádkovou bytost. Starší vypráví př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m