Největší evropské banky mají odlišné názory na to, jak se bude po výpadku způsobeném koronavirem ekonomika dále chovat. Tím se ale také výrazně liší v odhadu toho, jaké množství půjček se nebude splácet.
Mezi největšími banky na kontinentu přišly s nejrůžovějšími očekáváními pro ekonomiky eurozóny a francouzská , zatímco italská UniCredit byla nejpesimističtější. Banky si také vyčlenily různé rezervy na budoucí špatnou úvěrovou situaci. Pokud by se hospodářské prognózy ukázaly jako příliš optimistické, výnosy daných investorů by tak moly být nižší.
Poté, co se ve snaze bojovat proti viru zastavily rozsáhlé části ekonomiky, zamířil svět do nejhlubší recese v živé paměti. Evropská centrální banka vyzvala banky, aby se vystříhaly prudkého nárůstu opatření, která by mohla zadusit půjčky ve chvíli, kdy je společnost nejvíce potřebuje. To také dokazuje, jak je region závislý na bankovních úvěrech a jak jsou po letech záporných úrokových sazeb a postupného snižování nákladů tyto finanční instituce slabé.
Zde jsou tři grafy, které ukazují, které banky mají ve svých prezentacích výsledků za první čtvrtletí nejsvětlejší a které naopak nejtemnější pohled na ekonomiku a jak se to projevuje v jejich rezervách na budoucí nesplácené půjčky. Tyto prognózy obecně odpovídaly prognózám ekonomů těchto bank.

Itálie byla v epicentru krize. To se projevuje i v tom, že generální ředitel UniCredit Jean Pierre Mustier hovoří o „ekonomických katastrofách“ pro jednotlivce i firmy. A to se následně odráží i ve výhledu banky na eurozónu a s ním souvisejícími opatřeními, která patří k nejvyšším v regionu.

Italské banky jsou, co se letošní ekonomiky týče, pesimističtější než Mezinárodní měnový fond (MMF). Intesa Sanpaolo, největší italská banka, očekává, že bude tamní cestovní ruch, hoteliérství a dopravní průmysl „zasažen masivním způsobem“. Podle generálního ředitele Intesy Carla Messiny by však finanční síla italských firem a rodin spolu s vládními opatřeními na podporu ekonomiky měla přinést větší oživení, než očekává MMF.

Podle finančního ředitele Jamese von Moltke omezila tato německá banka částku, kterou vyčlenila na nesplácené půjčky, na základě doporučení ECB vzít v úvahu dlouhodobější výhled a faktor obnovy. Banka se také odkazuje na kvalitu svých dlužníků a skutečnost, že její němečtí klienti profitují z jednoho z nejrozsáhlejších balíčků pomoci na světě. Analytici Berenbergu ale tvrdí, že používá zastaralé a příliš optimistické předpoklady o ekonomice. Bundesbank očekává, že od třetího čtvrtletí budou banky vykazovat vyšší rezervy na ztráty z úvěrů.
Zdroj: Bloomerg