Správci aktiv ještě nikdy nevnímali euro tak optimisticky jako nyní. Čisté dlouhé pozice, které drží institucionální investoři na společnou evropskou měnu, nebyli ještě nikdy vysoko, ukazují nejnovější data americké CFTC. Vývoje eura si všiml redaktor Bloombergu Cormac Mullen. Do napsání jeho článku, který vyšel v pondělním ranním komentáři Bloombergu, zpevňovala společná měna vůči dolaru v tomto měsíci o 4 %.
Euru dost pomohla historická dohoda o záchranném balíku na podporu ekonomikám EU.
Dnes spanilá jízda eura pokračovala. Měřeno dolarovým indexem, kde má euro nejsilnější podíl, se dnes dolar dostal až na dvouleté minimum, konkrétně nejníže od června 2018.

Slabá výkonnost americké měny pak podnítila růst ceny zlata, které se vyhouplo na čerstvé historické maximum 1944,73 dolaru za unci a v jednu chvíli přidávalo i více než 2 %.
Podle Mullena tu je ale několik důvodů k opatrnosti.
Technická analýza totiž naznačuje, že sdílená měna se dostala do pásma, které značí překoupenost, minimálně podle 14denního indexu relativní síly. Ukazuje to spodní z horního (Mullenova) grafu. Růst linie tohoto ukazatele nad hodnotu 70 signalizuje možný překoupený trh a naopak pokles linie indikátoru pod hodnotu 30 signalizuje možný přeprodaný trh. Stejnou analýzu je možné replikovat i na webu Patria.cz (pro držitele licence Patria Plus), jak ukazuje příklad dvouměsíčního vývoje eurodolaru na druhém spodním grafu.

Býčí sázky umístěné hedgeovými fondy také nemají daleko k rekordním maximům, což naznačuje, že silné euro se rychle stalo konsensuálním obchodem.
Vysokofrekvenční ekonomická data ukazují, že Evropa je na tom ekonomicky aktuálně lépe než USA, přírůstky v nových případech nákazy koronavirem v Německu a ve Španělsku by měly připomínat, že vše se může ještě rychle změnit, napsal Mullen. Financial Times mezitím připomínají nadcházející rokování americké centrální banky (Fed), která sazby asi nezmění, mohla by ale ujišťovat o svém odhodlání dál podporovat největší světovou ekonomiku. Pokud se odhodlá k dodatečným krokům, mohlo by to znamenat další tlak na pokles dolaru.
K síle eura ale Mullen připomíná, že záchranný balík, na kterém se lídři EU shodli po maratonském jednání, je doopravdy významný milník, který by měl investorům v Evropě poskytnout určitou úlevu. Tato etapa je už teď ale za námi a obchodníci budou prý možná potřebovat nějaký nový katalyzátor, aby eurového býka udrželi v běhu.
Zdroje: FT, Bloomberg, Patria.cz