Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novák (ČEZ): Nepočítáme s mimořádnou dividendou z prodeje rumunských aktiv, v Polsku 14 zájemců

Novák (ČEZ): Nepočítáme s mimořádnou dividendou z prodeje rumunských aktiv, v Polsku 14 zájemců

10.11.2020 12:24
Autor: ČTK

Energetická společnost ČEZ v tuto chvíli nepočítá s výplatou mimořádné dividendy z prodeje rumunských aktiv. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl finanční ředitel firmy Martin Novák. O záměru spekulovali někteří analytici. Novák uvedl, že peníze z transakce přispějí ke snížení dluhu a budou využity na rozvojové investice v ČR a stabilních zemích. K vyšší dividendě podle něj mohou přispět také, firma ale zatím počítá se schválením dividendy na standardní valné hromadě, která se každoročně koná v polovině roku. Zájem o polská aktiva energetické společnosti ČEZ projevilo 14 potenciálních investorů. Termín pro podání nezávazných nabídek je pondělí 7. prosince, celý prodej by měl by dokončen do konce příštího roku, uvedl Novák k divestici v Polsku.

Rumunsko půjde na obnovitelné zdroje či snížení dluhu

ČEZ před dvěma týdny uvedl, že prodal většinu svých rumunských aktiv londýnské firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Společnosti podepsaly smlouvu, vypořádání transakce ještě podléhá schválení úřadů. "Jsou tři možnosti jak ty prostředky použít. První z nich je investice do nových aktiv, hlavně tedy do ESCO (moderní energetické služby) v Česku a v zahraničí a do fotovoltaik, obnovitelných zdrojů v Česku. Dalším způsobem jak to použít, je snížení dluhu - protože když nám z prodeje Rumunska nebo zahraničí obecně ubude (provozní zisk) EBITDA čtyři, pět miliard korun, tak okamžitě klesne dluhová kapacita," uvedl dnes Novák.

"Potom může být prostor i na dividendu. Asi bychom kvůli tomu nedělali mimořádnou valnou hromadu, a spíš to nějak zohlednili v dividendě řádné, která se vždycky rozhoduje někdy v polovině léta. Asi takhle by to tedy mohlo fungovat, ale nemůžu nikomu nic zaručit, je na to ještě opravdu brzo," dodal. Z loňského zisku vyplatil letos ČEZ akcionářům dividendu 34 korun za akcii před zdaněním, z letošního hospodaření ji analytici očekávají vyšší.

Prodej rumunských aktiv ČEZ zahrnuje celkem sedm firem, mimo jiné distribuční společnost, prodej energií a větrný park Fântânele Cogealac. ČEZ si v Rumunsku ponechá pouze společnost High-Tech Clima zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a tradingovou (obchodní) firmu CEZ Trade Romania. Konsorcium vlastníků pod vedením kupujícího fondu MIRA je mimo jiné vlastníkem společnosti GasNet, pod kterou spadá převážná část distribuce plynu v Česku.

Prodej je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou loni v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO. Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě.

V Polsku 14 zájemců

Zájem o polská aktiva energetické společnosti ČEZ projevilo 14 potenciálních investorů. Termín pro podání nezávazných nabídek je pondělí 7. prosince, celý prodej by měl by dokončen do konce příštího roku. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

"Samozřejmě to neznamená, že dostaneme 14 nabídek, to tak nemusí být. Teď se uskutečňuje fáze předběžných nabídek, to znamená, že těch 14 zájemců si dělá analýzu, dívá se na to mnohem detailněji a do 7. prosince bychom měly dostat nezávazné nabídky," uvedl Novák.

"Z nezávazných nabídek většinou vznikne skupina, která se jmenuje short list, kde se počet stáhne na řiditelné množství těch, kteří dají nejlepší nabídku. Mezi těmi se pak uskutečňuje soutěž o závaznou nabídku. Což by se mělo uskutečňovat někdy během jara. Pak všechny regulatorní souhlasy mohou nějakou dobu trvat, takže já si myslím, že do konce roku 2021 by se to mělo všechno povést. Pokud tam tedy nedojde k nějakému regulatornímu zádrhelu, což doufáme, že se nestane," dodal Novák.

ČEZ v polovině září oznámil, že začal hledat zájemce o svých pět polských firem. Jsou mezi nimi i černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów, které jsou zároveň teplárnami. Firmy podnikající v moderních energetických službách (ESCO) si ČEZ v Polsku ponechá, chce je rozvíjet doma i v zahraničí.

Skawina je druhým největším dodavatelem tepla do Krakova a Skawiny, Chorzów je jedním z největších dodavatelů tepla do Katovic a dalších městských aglomerací ve Slezsku. Loni dohromady vyrobily 2433 gigawatthodin elektřiny a 5366 terajoulů tepla. Obě elektrárny mají technologie pro spoluspalování biomasy.

Kromě Skawiny a Chorzówa včetně projektu Chorzów II zvažuje ČEZ prodat i firmy CEZ Produkty Energetyczne Polska a CEZ Polska. První z nich poskytuje podporu při nakládání s vedlejšími energetickými produkty, druhá prodává komodity velkoodběratelům a podnikatelskému maloodběru.

Na polský energetický trh vstoupila Skupina ČEZ v roce 2006 koupí elektráren Skawina a Elcho (nyní Chorzów) od americké společnosti PSEG. Šlo o investici za 10,8 miliardy korun. V roce 2012 začal ČEZ v Polsku podnikat ve větrné energetice. Dva polské projekty větrných elektráren Krasin a Sakówko už ČEZ letos prodal investičnímu fondu KGAL. Novák dnes potvrdil, že prodej zbývajících čtyř tamních větrných projektů očekává ČEZ do konce letošního roku.

 

Čtěte více:

ČEZ: Výnos za 3Q pod odhady, odhad ročního zisku potvrzen na horní hranici
10.11.2020 8:26
Energetická skupina ČEZ hospodařila ve třetím čtvrtletí s výnosy 49,3 ...
Analytik k výsledkům ČEZ: Zaostání za odhady kompenzuje roční výhled
10.11.2020 11:09
Tuzemská energetika ČEZ zveřejnila dnes ráno čísla o hospodaření třetí...

Váš názor
 • Skoleni na corporate affairs
  10.11.2020 17:12

  By Novakovi urcite neskodilo,vzdyzky neco tak blbe placne....
  rtep
 •  
  10.11.2020 14:57

  Proč to ČEZ všechno prodává?
  Démon
  •  
   10.11.2020 17:27

   Asi jim to poradili manželky, milenky, dcery a nebo maminky. Za vším přeci hledej ženu, ne?
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    10.11.2020 18:03

    JJ Kalka dneska taky prodala KB a Erste, zrealizovala záporné zisky a je spokojená.. :o)
    Lišák
    • Nazdar Lišáku,
     10.11.2020 18:08

     ... ale máš ji pěkně přečtenou :o)
     Kočičák
     • Nazdar kolego
      10.11.2020 18:12

      a tak po těch letech není až tak těžký ju přečíst, ale díky, že sis všiml. :o))
      Lišák
  •  
   10.11.2020 15:00

   Maďarsko a Polsko má u nás ropu a plyn a my u nich všechno prodáváme. To asi není úplně strategicky dobře.
   Démon
 • Mohli jsme vám dát hezkou dividendu...
  10.11.2020 13:24

  ... Ale my jsme řekli ne. (Tahle reklama se Čtvrtníčkem se fakt povedla)
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Mohli jsme vám dát hezkou dividendu...
   10.11.2020 17:31

   A akcionari maj po ptakach. Ale co, aspon zbyde vic na bonusy ;p
   Ai-kun
  • Re: Mohli jsme vám dát hezkou dividendu...
   10.11.2020 13:54

   to je takova svanda ty akcie kdyz je clovek spekulant :)) nechtel bych byt v kuzi investora zvlast na CEZu
   eple
   •  
    10.11.2020 17:24

    Sezení se zalomenýma rukama na BCPP se jeví s ohledem na střednědobý vývoj poněkud... jak jen to říci... dysfunkční. Něco jako zírat na růžovku v TV v domově důchodců s kyslíkovou hadičkou. :))
    Ten, který tančí s papoušky
   • Ale vzdyt tam kategoricky
    10.11.2020 15:03

    nerika, ze mimoradna divi nebude. To cekate, ze ted rekne, ze bude, kdyz o tom hlavne rozhoduji akcionari, potazmo stat (myslim, ze MF). A odhaduji, ze nejaka mimoradna divi k te radne asi bude ...
    CEZron
    • Re: Ale vzdyt tam kategoricky
     10.11.2020 17:56

     ... čas 2:27 (https://www.youtube.com/embed/ojYDb1B4UNc) :o)
     Kočičák
    • Re: Ale vzdyt tam kategoricky
     10.11.2020 15:10

     tak říká, že s ní nepočítá
     Velkamedvědice
     • njn,
      10.11.2020 15:32

      pravda, prvni veta ne, treti odstavec mozna ... tak si, laskavy ctenari, vyber ...
      CEZron
     •  
      10.11.2020 15:20

      No ale akcionáři, včetně toho 70 %-ního s ní snad počítají, nebo ne? Dokud nás vedení neojelo, tak šance tu pořád je, tedy na tu dividendu. :-)
      Manitou
      • fakta
       10.11.2020 21:10

       jsou ze vsichni chteji radnou dividendu, mimoradna divi je podle me jen autorotace, obcas premyslim kdo tenhle blabol vytvoril, protoze od jiste doby je to tema ktere je fakt chytlave a staci malo a je to tu zas zas
       eple
      •  
       10.11.2020 15:23

       Ale když by ji náhodou nevyplatili, tak pořád je šance, že konečně investují někam, kde by se jim mohlo vrátit tentokrát třeba i více než jen 50 % z investované částky.
       Manitou
       • Manitou
        10.11.2020 17:36

        Být Novákem,zavřu oči a hodím to na zelenou nulu. Horší výsledek jak jejich zahraniční akvizice být nemůže.
        Velkamedvědice
        • VM
         10.11.2020 17:47

         To máš asi pravdu. Jenže oni jsou na těch 50 % zvyklí už dlouhodobě a asi jedou i na 50 %. Dříve ČEZ vyplácel akcionářům dividendu cca 50 % a zbytek menéžment "chytře" investoval a tak teď jsou spokojeni, že zase 50 % zůstalo někde v p.či (sorry jako, ale musím to tak nazvat, když jsou to takové ku.vy). Kde je nějaká jejich odpovědnost? No ale to už je stará vesta a bohužel v tomto případě není opakování matka moudrosti ale spíše platí, že rozčilovat se, znamená ničit si zdraví pro hloupost jiných, jenže v jejich případě to asi nebude hloupost, ale něco jiného, pro akcionáře nedobrého.
         Manitou
         • Re: VM
          10.11.2020 18:13

          50 % dividendu v dřívějších dobách myslím jako výplatní poměr. 50 % z čistého zisku šlo na dividendu a zbytek někam do p..., nechci už být sprostej, bo jinak jsem úplně klidnej. :-)
          Manitou
          •  
           10.11.2020 18:21

           ... mělo by být zavedeno nové pravidlo, že u veřejně obchodovaných akcií na BCP nesmí mít stát většinový podíl. :o)
           Kočičák
           • Kočičák
            10.11.2020 18:30

            To by zase na druhou stranu už taky žádný ČEZ nemusel na burze být.
            Manitou
            • Re: Kočičák
             10.11.2020 18:33

             ... a vadilo by to někomu? :o)
             Kočičák
             •  
              10.11.2020 20:10

              Lidem v burzovním paláci by se stýskalo :)
              Ten, který tančí s papoušky
         • Re: VM
          10.11.2020 18:07

          Já jsem to vyřešil tak, že jsem akcie ČEZ prodal a mám klid. Teda než přišel Rusnok a utnul divi na bankách.. :O))). Upřímně řečeno jako moji nejlepší investici tady na BCP vnímám PM a E4U, i když i tady se do toho sejou politici.
          Lišák
          •  
           10.11.2020 18:11

           ... tedy říct, že na PX je nějaká nejlepší investice, tak to chce odvahu :o)
           Kočičák
           •  
            10.11.2020 18:30

            Na PM a na E4U mám průměrku nižší než je současný kurz a na divi jsem už shrábl skoro 3mil., takže za mě spokojenost. V tomto případě je lepší brát divi 7-15% než mít love na spořáku v bance.
            Lišák
            •  
             11.11.2020 12:09

             Lidi co mají miliony z dividend netráví život na diskuzních fórech jako nolifeři. Ti tráví čas studiem výročních zpráv, účetních výkazů a hledáním nových příležitostí k investování. Dále pak při zachování rozumné diverzifikace alespoň 15-20 akcií by jsi musel mít alespoň 50 mega, aby jsi měl z jedné akcie 3 mil na dividendách. Takže podle mě jen kecáš. V reálu nemáš porfolio nad 100k to se klidně vsadím.
             czinvestor
             • Cizíinvestor
              11.11.2020 12:18

              Ta divi je součet za 6let co ty akcie PM a E4U mám. Roční divi z portfolia mám okolo 1-1,5mil., resp. měl jsem ji, než banky na doporučení ČNB pozastavily výplatu divi. Jinak tvou sázku přijímám. O co nebo o kolik se chceš vsadit?
              Lišák
Aktuální komentáře
24.01.2021
15:02Project Syndicate: Nevyhnutelnost německých stimulů
9:26Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data