Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kudy na burzu? A kdy by na ni měla firma vstoupit?

Kudy na burzu? A kdy by na ni měla firma vstoupit?

27.04.2021 6:25
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Dveře na burzu se v poslední době netrhnou a na veřejný parket vstupuje spousta nových jmen. Historicky běžnou variantou byla primární emise, ale to už není podmínkou. Nedávno jsme dokonce viděli manželství z rozumu – kryptoměnová burza Coinbase vstoupila na tradiční burzu newyorskou.

Vstup na burzu je významným milníkem v životě každé korporace. Ale v jaké fázi života by se firma měla k tomuto kroku odhodlat? Google šel na burzu ve svých šesti letech, Tesla v sedmi, Spotify ve 12 a zmíněná Coinbase v devíti.

Primární emise, známá pod zkratkou IPO, je vstupem na burzu hlavním vchodem se vší parádou. Firma chce prodat nové akcie, rozuměj vybrat nové prostředky. V ideální variantě buď na svůj další rozvoj, anebo v druhém sledu na částečný akcionářský exit. K takové transakci si firma najme hromadu prostředníků, auditory, bankéře, právníky. Jde o zdlouhavý proces trvající řadu měsíců, firma odhalí své účetnictví, absolvuje náročné road shows. K začátku obchodování patří lock-up, tedy zákaz obchodování s akciemi pro dřívější akcionáře v řádu měsíců. Pozor, neplést s lockdownem.

Přímý vstup na burzu je pak příchod bočním vchodem bez fanfár. Firma na burzu vstoupí, ale nechce od trhu žádné nové prostředky. Jednoduše neveřejná firma nabídne své podíly veřejnosti k obchodování a otevře se novým akcionářům. Proces je svižnější a nevyžaduje žádné diskuse s investičními bankami. Na druhou stranu také nenastupuje automatická poptávka ze strany institucí, které stabilizují cenu akcií zpočátku obchodování. Takto na burzu vstupovala v roce 2018 Spotify a tehdy to byla hodně netradiční forma vstupu. Přímý vstup na burzu především svědčí o tom, že firma nemá problém s likviditou a svůj rozvoj financuje sama.

SPAC je vstup na burzu doslova zadním vchodem. Jde o transakci s překvapením, kterou si můžete představit jako takové kinder vajíčko. Kupujete jej, ale nevíte, co se z něj vyklube. Investujete peníze do entity, která slibuje, že někoho koupí, a vy doufáte, že natrefí na zlatou žílu. SPAC skořápka má dva roky na nalezení vhodného cíle. Tyto skořápky mají zlaté období, jen letos bylo takto vybráno zhruba 100 miliard dolarů, zatímco třeba za celý rok 2013 to byla pouhá miliarda. Je to atraktivní téma pro celebrity, kde celá řada z nich má svůj SPAC. Serena Williamsová, Shaquille O’Neal a mnozí další, vyberte si. Jde však o hodně rizikovou věc, akcie divoce poskakují. Touto cestou šla Virgin Galactic či Nikola, v takových případech bývá velmi důležité sledovat transakce insiderů.

Minulý týden (článek vyšel 20. 4. 2021 v HN, viz níže) jsme viděli vstup na burzu kryptoburzy Coinbase, první svého druhu. Ta si zvolila podobu přímého vstupu. Vždy mě pobaví, když burza jde na burzu. Coinbase rozhodně není tradiční korporace – firma například definitivně opustila svoji kancelářskou centrálu. Skutečně vhodný příspěvek k uvažování o všeobecné decentralizaci světa i financí, nemyslíte? Ještě více mě zaujalo, že kryptofanoušci a původní akcionáři Coinbase začali prodávat své podíly v kryptofirmě a získali za ně tolik opovrhované nekryté peníze! Tržní kapitalizace Coinbase osciluje okolo 70 miliard dolarů, první obchodní den přesáhla i metu 100 miliard dolarů. Intercontinental Exchange, mimo jiné provozovatel New York Stock Exchange, dosahuje hodnoty 68 miliard dolarů, technologický Nasdaq má visačku 26 miliard USD.

Pro českého drobného investora je cesta k novým emisím v Americe hodně komplikovaná, neřkuli nemožná. Možnost koupit firmu v době úpisu je spíše v rovině sci-fi a lákavý IPO efekt bývá většinou nedosažitelný. Od prvního obchodního dne však akcie bývá k dispozici. Je třeba říct, že zisky akcií v první obchodní den, tak jak je vídáme v poslední době, jsou příznakem nezdravé situace a nabádají k ostražitosti. Více než kdy jindy je důležité přemýšlet a vkládat své prostředky do těch firem, jejichž obchodnímu modelu rozumíme, a ptát se, jestli je ocenění oprávněné.

Autorem článku je Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management. Článek vyšel 20. dubna 2021 v Hospodářských novinách, na patria.cz jej publikujeme se souhlasem autora.

 Disclaimer:

Investování do virtuálních aktiv (např. Bitcoin) či investičních nástrojů navázaných na virtuální aktiva je spojeno s řadou rizik, na která upozorňuje např. EBA (European Banking Authority) v článku „Crypto-assets: ESAs remind consumers about risks“ ze dne 17.3.2021. Tato upozornění naleznete ZDE. Patria Finance a.s. nedoporučuje investovat do nástrojů navázaných na virtuální aktiva z důvodu rizik, která jsou s nimi spojena.
 

Čtěte více:

Končí SPAC mánie? Pohled investora Barry Sternlichta
30.03.2021 10:55
Investor Barry Sternlicht hovořil na CNBC o svém pohledu na dění na tr...
Na burzu jde ´vesmírné´ ETF, míří na poslední hranici lidské civilizace
30.03.2021 15:43
Dnešek je dnem, kdy na chicagské opční burze CBOE debutuje dlouho oček...
Proč americká SPACová raketa nedokázala odstartovat i v Evropě
02.04.2021 12:10
„Skoro každý den mi píše nějaký prodejce SPAC a říká mi, ať jdu s nimi...
Jakub Lukáš: Trhy drží víra v návrat do normálu. Alibaba je pro mě stále atraktivní
14.04.2021 17:23
Růst trhu, ať už jde o americký index S&P nebo o německý DAX , drží v...
Coinbase zakončil svůj první obchodní den pod otevírací cenou
15.04.2021 9:32
Na americkém trhu Nasdaq má za sebou první obchodní den společnost Co...
Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
19.04.2021 16:04
Mánie, která vyšvihla kryptoměny na rekordní hodnoty spolu s IPO krypt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  
16:33Zlomový okamžik na evropském EV trhu? Čínská BYD poprvé poráží Teslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data