Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč

Vláda schválila Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč

17.05.2021 8:13, aktualizováno: 17.5. 16:44
Autor: ČTK

Aktualizováno

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun, dnes schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Z EU by měl stát získat na investice 172 miliard korun. Plán je rozdělen na šest hlavních oblastí, které by z něj měly být financovány. Největší část, zhruba 91 miliard korun, je určena na infrastrukturu a tzv. zelenou transformaci. Podle Havlíčka půjde na klimatické projekty 41 procent z celkové sumy, podíl výdajů na digitální transformaci má činit 23 procent. Další peníze jsou určeny na vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace, podporu podnikání a zdraví.

"Národní plán obnovy je strategickým dokumentem, kterým Česká republika požádá o finanční příspěvek z Nástroje pro oživení a odolnost ve výši přibližně 172 miliard korun ve formě grantů. Celková výše investic je plánována ve výši 199,902 miliardy korun, která zahrnuje národní spolufinancování, jehož výše se bude odvíjet od finální výše příspěvku z Nástroje pro oživení a odolnost. Plán podléhá schválení Evropskou komisí a Radou Evropské unie," uvádí materiál, který schvalovala vláda.

Šest pilířů NPO je rozděleno na tzv. komponenty a konkrétní reformy a investiční akce. Komponent je v aktuální verzi plánu, kterou má ČTK k dispozici, 27. Jde například o zvýšení odolnosti systému zdravotní péče, přechod na čistší zdroje energie, rozvoj čisté mobility, boj se suchem, rozvoj kultury nebo inovace ve vzdělání.

V této souvislosti o víkendu informovalo ministerstvo zemědělství, že bude rozhodovat o 15 miliardách korun. Peníze chce směřovat především na projekty příznivé ke klimatu. Jde například o obnovu 12.000 hektarů smíšených, klimatické změně odolných lesů ročně. Za tři roky tak jde podle ministerstva celkem o 36.000 hektarů nově obnovených lesů, což je zhruba rozloha Krkonošského národního parku. "Kromě výsadby lesů obsahuje část NPO, za kterou zodpovídá ministerstvo zemědělství, i opatření na malých vodních nádržích nebo pozemkové úpravy. Nutný podíl klimaticky příznivých opatření, který EU stanovila na 37 procent, plní MZe více než dvojnásobně. Záměry MZe podpořily i odborné instituce," uvedlo v sobotu ministerstvo. Plány podpořila například Agrární komora, Lesnicko-dřevařská komora, některé univerzity nebo výzkumné ústavy.

Dohromady se schválením plánu vznikne i koordinační orgán NPO, a to v podobě odboru na ministerstvu průmyslu a obchodu. "Důvodem zřízení nového odboru je vznik zcela nové agendy," uvádí materiál. Odbor bude investice koordinovat, dohlížet na plnění plánu, podávat Evropské komisi souhrnné žádosti o platbu i dodávat monitorovací zprávy.

Dále také vznikne Řídící výbor Národního plánu obnovy, v kterém budou zástupci jednotlivých vlastníků komponent, tedy většinou ministerstev. Členy výboru budou i zástupci Evropské komise. Předsedou výboru bude zástupce ministerstva průmyslu a obchodu.

Dalším nově vzniklým orgánem bude Výbor NPO. Bude mít ale jen poradní a monitorovací funkci za účasti sociálních a hospodářských partnerů. Auditovat celý program bude ministerstvo financí.

Společně s Národním plánem obnovy vláda projedná také Národní program reforem 2021. S NPO je propojen na základě pokynů Evropské komise. Program reforem členské státy předkládají každoročně v rámci koordinace hospodářských politik. Letošní program vychází z priorit na úrovni ČR i EU a obsahuje i popis reforem a opatření, které nejsou obsaženy v NPO. Jde například o konvergenční program a s tím související plány ohledně vývoje veřejných financí nebo důchodového systému.

Peníze z nového fondu budou muset být ze 70 procent vyčerpány do roku 2022, do roku 2023 pak zcela. Proplacené musejí být do roku 2026.

Zástupci opozice dříve uvedli, že Národní plán obnovy musí být v souladu s klimatickými a digitalizačními cíli Evropské unie a že vláda jeho přípravu a konzultace podcenila. Před odevzdáním Evropské komisi by ji měl podle nich projednat Parlament.


 

Čtěte více:

Seznam Zprávy: Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit Vrbětice. Cena? Milion Sputniků a summit Bidena s Putinem
04.05.2021 10:32
Ministr vnitra Jan Hamáček chtěl do Moskvy odjet s plánem vyměnit info...
Víkendář: Inflace opadne, trh naceněný na dokonalost
09.05.2021 9:04
Ohledně dalšího vývoje inflace panují na jedné straně obavy z jejího ...
Školní výuka zčásti bez rotací, zahrádky s podmínkou a kulturní akce omezeně venku. Co se změní od 17. května?
10.05.2021 16:02
Vláda rozhodla o další vlně rozvolnění pravidel proti šíření nemoci co...
Natixis: Efektivní vládní investice a atraktivita evropských akcií
11.05.2021 6:06
Natixis poukazuje na to, že některé vlády hodlají rozjet rozsáhlé prog...

Váš názor
 • 1000 nových darmžroutů
  17.05.2021 9:39

  co budou rozdávat z 90% zase jen zpřízněným mafiokamošům že :o)
  Mike
 • ČAU LIDI - ÁNO BUDĚ LÍP (mně)
  17.05.2021 9:35

  ÁNO! prejednáme Národný plán obnovy tejto zeme. Táto zem je v riti a potrebuje obnoviť naše priadky. My – ja to spravím ako najlepšia vláda odborníkov v histórii tejto českej krajiny, ktorej vládněm ja už roky. Ona potrebuje obnoviť, rovnako ták, ako potrebujem obnoviť slávu čekej zeme – agrofretu!!! Vybral som pre túto krajinu tých najlepších odborníkov, ktorých si vobec možetě predstaviť!! Čo je teraz najdoležitějšie, je že končí najvyšší štátny zástupca spolu s vyšetrovaťěľom čapaku. Dosadíme tam tiež svojich odborníkov. Celé to budě riadiť maturant hamačko, ktorý už ukázal svoje organizačné schopnosti. Minister zdravotníctva tiež ostaně, lebo takého odborníka len ták něnajdětě!!! Tridsať milionov odklonil zo špitála v jednom roku - to je náš človek!!! Že niekto vraví, že kradněme??!! Pozritě ako kradli tie modré straky, ako kradli socani ako všetci rozkrádali túto krajinu už od revolúcie!! Viem to veľmi presně ako kradli!!!! Veď som to od nich celé tie roky kupoval nie?? Aký väčší dokaz o týchto zlodějinách by stě eště chceli?? Najdoležitějšie je ostať verný ANO BUDĚ LÍP a voliť túto najlepšiu politicko – ekonomickú stranu – mňa!!!! A to čo povedal o mně moj syn na forum 24,,,,,, Můj otec si nezaslouží, aby ho měl kdokoliv rád. Můj otec byl vždy falešný a zlý, politika ho nijak nezměnila, jenom se zlepšila jeho schopnost přetvařovat se. Nikdy jsem z něho neměl strach, protože je to srab. Ty šachy tehdy trvaly asi dvě minuty.,,,, tomu něvertě – pojdem tentoraz za ním a dám mu mat!!! Voltě mňa – ÁNO BUDĚ LÍP aj koblihu dám .....
  oradapoisson
Aktuální komentáře
01.07.2022
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  
8:40Bloomberg: Ukrajina uvažuje o možnosti restrukturalizace dluhu
8:37Nový guvernér ČNB Michl: Prioritou bude snížení inflace
8:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace
30.06.2022
22:20Čtvrtek ve znamení dalších propadů  
18:47#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
17:15Co ta nabušená dvacátá léta?
17:10Silná ekonomika, která zvládne vyšší sazby? Další mantra Fedu se drolí a akcie padají  
16:46Allwyn International a.s. (dříve SAZKA Group a.s.): Zveřejnění regulatorní informace
16:23Skupina OPEC+ politiku těžby ropy měnit nebude. V srpnu ji zvýši, o dalším období nejednala
15:15Čerstvý seznam investičních doporučení: Od inflace k recesi  
14:38FIXED.zone a.s.: Oznámení manažerské transakce
14:24Eurozóna míří do stagflace, varuje UBS. Recesi se vyhne jen těsně
13:44MONETA Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
13:21Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany
13:17FIXED.zone a.s.: Oznámení manažerské transakce
13:06ČEZ, a.s.: Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ za rok 2021
12:25Gazprom poprvé od roku 1998 nevyplatí dividendy, akcie firmy prudce oslabily

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu