Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seznam Zprávy: Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit Vrbětice. Cena? Milion Sputniků a summit Bidena s Putinem

Seznam Zprávy: Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit Vrbětice. Cena? Milion Sputniků a summit Bidena s Putinem

04.05.2021 10:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Ministr vnitra Jan Hamáček chtěl do Moskvy odjet s plánem vyměnit informace související s útokem ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnil vrcholný politický summit Joe Bidena a Vladimíra Putina. S odvoláním na výpovědi svědků to tvrdí Seznam Zprávy. Jan Hamáček tvrzení odmítá.

Skutečné plány své cesty sdělil Hamáček podle několika zdrojů účastníkům schůzky, která se kolem moskevské mise uskutečnila. Konala se 15. dubna večer v kanceláři ministra vnitra a Jan Hamáček zde podle několika zdrojů vylíčil svůj plán na cestu do Moskvy, píšou Janek Kroupa a Kristina Ciroková.

Hamáček byl v inkriminované době pověřen řízením ministerstva zahraničí a schůzka se odehrála den poté, co oficiálně veřejně oznámil, že se chystá do Ruska na jednání o vakcínách Sputnik V.

Seznam Zprávy od několika účastníků jednání ověřily, že kromě vicepremiéra Hamáčka byli přítomni velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar. Později před koncem schůzky kolem půl desáté večer dorazil ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Chyběl prý zástupce z Bezpečnostní informační služby (kontrarozvědky), tedy instituce, která vrbětický případ vyšetřuje nejdéle.

Jan Hamáček takový obsah jednání ve své kanceláři odmítá.

Vicepremiér se podle sdělení několika zdrojů, které další zdroje potvrdily, rozhodl ke kroku nabídnout Rusku dohodu, která zněla: „v Česku bude kauza potichu odložena, Rusové výměnou za to dodají milion dávek Sputniku V a ruský prezident Vladimír Putin se v Praze sejde s americkým protějškem Joe Bidenem“, píšou na Seznam Zprávy.

Hamáček si prý také začal domlouvat schůzky s Rusy, kteří mají blízko k Vladimiru Putinovi a mohou takový „obchod“ pomoci vyjednat. Jednání prý domluvil s šéfem Státní dumy Vjačeslavem Volodinem, a to přes bývalého předsedu slovenské národní rady Andreje Danka. Ten nastíněný scénář schůzky s Volodinem nepopřel.

Zdroje z řad účastníků schůzky mluví o tom, že když vicepremiér svůj moskevský plán přednesl, přítomní se ho snažili přesvědčit, ať připravovanou cestu odvolá. Podle zdrojů Seznam Zpráv jej o zrušení cesty žádali šéf vojenské kontrarozvědky Jan Beroun, policejní prezident Jan Švejdar i šéf civilní rozvědky Marek Šimandl.

Beroun, Šimandl i Švejdar účast na schůzce s Hamáčkem podle Seznam Zprávy potvrdili, obsah ale odmítli komentovat. Účast na schůzce potvrdil také Zeman, od kterého měl podle reportérů ministr vnitra informaci, že kauza velmi pravděpodobně skončí odložením a k soudu se vůbec nedostane – těžko si totiž představit, že se podezřelí agenti dostaví k výslechu, aby je policie mohla obvinit.

Hamáčka zprvu podle zdrojů podporoval Pivoňka, po naléhání šéfů policie a tajných služeb ale prý změnil názor.

Den poté napsala MF Dnes, která patří do svěřenských fondů, kde je odložen majetek premiéra Babiše, že Hamáčkova cesta do Moskvy byla zrušena. Když pak spolu s premiérem 17. 4. večer oznámili útok ve Vrběticích, přišel Hamáček s tím, že celá věc kolem avizované cesty do Ruska byl krycí manévr, který měl před zveřejněním zmást ruskou stranu.

Zdroj: Seznam Zprávy, Twitter


 

Čtěte více:

Zaorálek bude chtít řešit
13.04.2021 10:46
Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) zatím odmítl nabídku přejít z minister...
Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
18.04.2021 11:03
České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničn...
Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
19.04.2021 9:04
Česko žije aférou kolem vyhoštění ruských diplomatů v odvetě kvůli pod...
Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
19.04.2021 10:00
České a Rusko jsou v ostré diplomatické roztržce kvůli odhalení českýc...
Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?
19.04.2021 13:23
Rosatom bude vyloučen z tendru na nový jaderný reaktor v jaderné elekt...
Kadeřnictví, kosmetika, manikúra či služby péče o zvířata. Vláda schválila uvolnění od 3. května. Obchody ještě ne
26.04.2021 17:52
Kadeřnictví, kosmetika, manikúra či služby péče o zvířata budou moci p...
Všechny obchody budou moci otevřít od 10. května. Testování ve firmách ještě v červnu
29.04.2021 16:52
Všechny maloobchodní prodejny podle ministra průmyslu a obchodu Karla ...
Česká rozpočtová strategie postrádá konsolidaci, varuje Moody's
03.05.2021 12:08
Rozpočtové plány české vlády pro středně dlouhé období nezahrnují žádn...

Váš názor
 • Už začali zapírat i ředitelé tajných služeb
  05.05.2021 9:07

  Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun se v úterý veřejně nevyjádřil. Ve středu v rozhovoru pro Hospodářské noviny na otázku, zda se na schůzce projednávalo, že se Hamáček chtěl s Ruskem dohodnout, že informace v kauze Vrbětice nezveřejní výměnou za Vakcínu Sputnik a uspořádání summitu Biden-Putin, odpověděl stručně. „Ne”. Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) (civilní rozvědka) Marek Šimandl uvedl v mailu, který v úterý poslal redakci Práva, že „nebývá zvykem veřejně sdílet pracovní program ředitele jakékoli zpravodajské služby. Platí to i v tomto případě, přesto si dovolím k tomu uvést následující“: „Ano, je pravda, že jsem se v uvedeném týdnu účastnil několika jednání za přítomnosti prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka, což vzhledem k aktuálním událostem bylo naprosto přirozené. Ale o čem jsme spolu konkrétně jednali, rozhodně komentovat nebudu. V každém případě všechna jednání byla vedena v zájmu České republiky, a to jak z pohledu zahraniční politiky, tak i bezpečnosti státu.“
  Špaček
  • Re: Už začali zapírat i ředitelé tajných služeb
   05.05.2021 10:19

   Také jsem to teď četl. Fakenews Seznam se střelil do vlastní nohy. Moc účastníků jim v té "řadě" jejich zdrojů z jednání nezbylo.
   PetMa
   •  
    06.05.2021 23:46

    Svědectví Jana Berouna naopak potvrdilo, že Jan Hamáček ještě 15. dubna do Ruska odletět chtěl, a to přesto, že už téměř deset dnů disponoval informacemi o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích, při němž zahynuli dva čeští občané. Jak vyplynulo i z dalších svědectví, které publikovaly Seznam Zprávy, Jan Hamáček chtěl i v této době v Rusku skutečně vyjednávat o nákup milionu kusů vakcín Sputnik V, případně o tom, aby se v Praze uskutečnil vrcholný summit Biden-Putin.
    Velkamedvědice
 •  
  05.05.2021 7:41

  Již delší dobu, si nepřejí nic jiného, než aby hvězdná ČSSD zmizela z politické scény. Doufám, že na podzim je voliči konečně nechají pod 5%.
  Čert
 • duo H & H
  04.05.2021 11:54

  Hamáček, člověk, jehož kamarád, poradce a náměstek je prokázaný lhář a podvodník Hašek. Asi dostal Hamáček radu: zapírej, zapírej, zapírej. A nějak pozapomněl, že se to nakonec stejně provalilo. H&H jsou hrobaři České sociální demokracie. Ne že by mi to vadilo, bez soudruhů bude líp. Ale dostávají do marastu celou Českou republiku, která se stává pro demokratické státy zcela nedůvěryhodnou. A vzhledem k tomu, že jsme si tyto lidi dobrovolně zvolili do svého čela, musí si v zahraničí myslet o zdejších obyvatelích, že jsou tak trochu méněcenní...
  qwer
  • Re: duo H & H
   05.05.2021 9:00

   Nezlobte se na mě, ale tohle obvinění celé smrdí a Pekarová Adamová definitivně u mě pohřbívá TOP 09 po té, co ještě předtím uzavřeli koalici s ODS. ČSSD nemusím, ale co je moc, to je moc. Místo toho, aby se vyslechli na zasedání PS čtyři nejdůležitejší lidi a ostatní drželi pusu je tu akorát cirkus.
   Riam
  • Re: duo H & H
   05.05.2021 8:44

   Když si přečteš vlákno KB, zjistíš, že méněcení jsme. Na rozdíl od Poláků milujeme své okupanty do posledního dechu. Dokonce i názor, že můžeme GRU děkovat za Vrbětice.
   Velkamedvědice
   •  
    05.05.2021 10:26

    Docela by mě zajímalo, co je podle tebe špatného na tom, když nějaký stát v sebeobraně vyhodí do vzduchu zbraně skladované v jiném státu, když tyto jsou určené proti němu. Kdyby nebyly, chybí zase motiv pro tak radikální akci. Sorry, ale já to vidím tak, že útočníkem v tomto případě jsme my a že pokud čeští politici nebo tajné služby neuhlídali zásoby nebo nezabránili těmto ilegálním obchodům, tak právě oni a ne Rusové nás ohrozili tím, že nás vystavili z hlediska Ruska nutné reakci. Izreal takhle v zahraničí likviduje cizí "zboží" běžně a všichni jsou s ním za dobře, u Ruska se hned volá po sankcích a vyhošťuje. A to ani nemluvím o tom, že tu mohli ti agenti jen sklady monitorovat (proto se ohlásit předem na návštěvu) a ty sklady mohl do vzduchu vyhodit i např. majitel, když mu to, že to GRU monitoruje došlo, aby zakryl stopy po rozkradení, pokud byli např. ilegálně prodávány ukrajinským nacistickým nebo syrským islamistickým teroristům.
    PetMa
    • Za schvalování teroristického útoku v internetovém komentáři soud vyměřil muži šest let vězení
     07.05.2021 9:50

     Za schvalování teroristického útoku v internetovém komentáři soud vyměřil muži šest let vězení 16. 3. 2021 Krajský soud v Brně odsoudil muže ze Znojemska za schvalování teroristického útoku na Novém Zélandu k nepodmíněnému šestiletému trestu. Muž na internetovém serveru v diskusi komentoval video z útoku na mešitu. Rozsudek není pravomocný. Soudy se už zabývaly několika podobnými případy, obžalovaní odešli s podmínkou.Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil v roce 2019 ve dvou mešitách 51 lidí a desítky jich zranil. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Video sdílel také server, na kterém ho komentoval i muž ze Znojemska slovy: „Jak jim chutná jejich medicína. Dobrá práce???!“Soud mu za to vyměřil šestiletý nepodmíněný trest. „Lidé si obecně myslí, že internet je veřejné fórum, kde se mohou vyjadřovat k čemukoliv jakkoliv, bez jakýchkoliv limitů, a ono to tak prostě není. Každý je odpovědný za to, co napíše na internet,“ řekla státní zástupkyně Petra Lastovecká.Za trestný čin podpory a propagace terorismu hrozí v případě, že jej někdo spáchá na veřejně přístupné počítačové síti, pěti- až patnáctiletý trest vězení. Soudy v Česku se už zabývaly několika podobnými případy, obžalovaným uložily podmíněné tresty.Samotný útočník z Nového Zélandu vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal. Soud ho loni poslal na doživotí do vězení bez možnosti podmínečného propuštění.
     oradapoisson
    • ty komunistický proruský trolle - hov@do stepilé!
     07.05.2021 8:52

     si úplně mimo. Ty normálně schvaluješ teroristický čin spáchaný rusákama ve vlastní zemi!!! Tobě je jedno, že tam zemřeli naši nevinní spoluobčané????? Ty si čistě a normálně vylízané p@ko wole!!! Všechny zbraně vyrobené na celém světě jsou proti někomu určené!!! Ale nevšiml jsem si, že by někdo rusákům nebo amikům vyhodil do vzduchu muničáky. Ale my jsme suverénní stát ty hov@do!!!! A nesrovnávej to s Izraelem, který je napadán z těch zemí, kde likviduje zbraně. My ale nejsme ve válce s rusákama a ani je nenapadáme!!!! My můžeme prodávat zbraně komu chceme, stejně tak jako rusáci prodávají zbraně do celého světa.
     oradapoisson
     • Re: ty komunistický proruský trolle - hov@do stepilé!
      07.05.2021 9:24

      Dekuji za vrela slova pro idiöta PetMa. Nemel bych trpelivost hledat vyrazivo tak, aby mi prosel prispevek. A takovy Gesindel ma ceske obcanstvi a volebni pravo.
      Yal
    • schvaluješ teroristický čin
     07.05.2021 8:20

     a to je trestný čin, kterého si se tady dopustil soudruhu!
     oradapoisson
    • Kolaborant Petma
     06.05.2021 23:10

     Odkdy patří Ukrajina Rusku
     Velkamedvědice
Aktuální komentáře
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus
8:11Víkendář: Inflace, čínské stárnutí a úvěrový impuls
15.05.2021
19:22Project Syndicate: Odboráři po covidu
14:04Víkendář: Reaktivní Fed a „radši dříve, než později“
14.05.2021
22:01Wall Street končí týden na pozitivní notě  
17:48Do třetí generace...
17:23Zelený závěr týdne. Strach poklesl a nižší ceny lákají  
16:35Cato: Vysokorychlostní tratě jsou drahou zbytečností
15:37Ochlazení na nulu. Maloobchod v zámoří v dubnu jen stagnoval
15:13Po Muskových tweetech se bitcoin ustálil na 50 000 dolarech, dogecoin naopak silně roste
13:50Disney+ získalo nečekaně málo diváků. Výhled vede k opatrnosti, profitabilita se ale zlepšila  
12:41Řetězec Pepco míří na varšavskou burzu, upisovací cena akcie je 40 zlotých
11:36Pokračující konsolidace za podpory Fedu. Americký maloobchod by měl být slušný  
11:22Perly týdne: Výprodej dolaru a první akciové rodeo
11:16Foxconn díky celosvětovým home office zvedl čistý zisk za první kvartál třináctkrát
10:25Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů
9:04Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
8:48V Evropě se rýsuje zelený začátek. Komodity spadly, O2 oznámila návrh divi  
8:44Globální zadlužení po dvou a půl letech kleslo, v rozvíjejícím se světě ale roste
6:09Ján Hladký k výsledkům Alibaby: Slabší kvartál, teze však zůstává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data