Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Meziroční výrobní inflace překonala 26 %. Ceny v zemedělství rostly nejrychleji od roku 1992

Meziroční výrobní inflace překonala 26 %. Ceny v zemedělství rostly nejrychleji od roku 1992

16.05.2022 9:22, aktualizováno: 16.5. 14:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ceny průmyslových výrobců vzrostly v dubnu meziročně o 26,6 procenta  po březnovém růstu o 24,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšily o 2,3 procenta. Ceny zemědělských výrobců se meziměsíčně zvýšily o 8,0 procent a meziročně o 35,3 procent. I jejich meziroční růst tak zrychlil z březnových 27,2 procenta.

Ceny stavebních prací se zvýšily meziměsíčně o 1,3 procenta a meziročně o 12,9 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky vzrostly meziměsíčně o 0,5 procenta a meziročně o 5,5 procenta.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali meziměsíční PPI na +1,5 procenta a meziroční na 26,6 procenta.

Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

„Také v dubnu pokračoval meziměsíční i meziroční růst cen všech výrobců. Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily o více než 26 % a ceny v zemědělství o více než 35 %. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly dle odhadů téměř o 13 % a ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 5,5 %,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

10

V průmyslu zaznamenali statistici nejvýraznější zdražování v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny elektřiny, plynu a páry vzrostly meziročně o více než polovinu, chemické látky a výrobky zdražily o 43,8 procenta, obecné kovy a kovodělné výrobky o 34,5 procenta a dřevo, papír a tisk téměř o třetinu.

Nejvyšší za posledních 30 let byl meziroční růst cen zemědělských výrobců. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o polovinu, v živočišné výrobě o 17,8 procenta. Ceny olejnin stouply meziročně skoro o dvě třetiny, obiloviny podražily o 51,2 procenta, ceny skotu stouply o téměř 26 procent. Brambory zdražily o 15,2 procenta, zelenina o 13,6 procenta. Ceny ovoce byly naopak nižší o 13,8 procenta.

Ceny stavebních prací se podle odhadů ČSÚ meziročně zvýšily téměř o 13 procent. Materiály a výrobky spotřebovávaných ve stavebnictví zdražily meziročně o 25,2 procenta.

V oblasti tržních služeb pro podniky stouply ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 18,8 procenta. Skladovací a podpůrné služby v dopravě zdražily o 14,3 procenta a služby v oblasti zaměstnání o 13,3 procenta.

Ceny výrobců v dubnu rostly také v meziměsíčním srovnání. V průmyslu to bylo o 2,3 procenta, v zemědělství o osm procent, ve stavebnictví o 1,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti březnu o půl procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 15,5 procenta.

Zdroje: ČSÚ, ČTK, Reuters


Čtěte více:

Ceny výrobců stouply v lednu nejrychleji od 90. let. Meziročně rostly nejvíce v zemědělství
23.02.2022 10:17
Meziroční růst cen výrobců v lednu opět zrychlil. Nejvíce se ceny zvýš...
Výrobní ceny v únoru dál zrychlovaly růst. U cen průmyslových výrobců padla hranice 21 %
15.03.2022 10:58
Meziroční růst cen výrobců v únoru znovu zrychlil. V zemědělství se ce...
Rozbřesk: Co říkají ceny výrobců o spotřebitelské inflaci?
05.04.2022 9:15
Inflační náraz, jehož jsme v posledních měsících svědky, nemá v případ...
Ceny výrobců narůstaly v březnu opět rychleji, nejvíce v zemědělství. V Německu byla výrobní inflace na rekordu
20.04.2022 9:47
Meziroční růst cen výrobců zrychlil také v březnu. V zemědělství se ce...

Váš názor
 • Dusledky narativu "nizka srovnavaci zakladna"??
  16.05.2022 11:46

  Prave pred rokem za mesic 4/2021vydal CSU mesicni zpravu pod titulkem VYRAZNY(!!) MEZIROCNI RUST CEN PRUMYSLOVYCH VYROBCU POKRACOVAL - mezirocni hodnota byla +4,6%(!!), v tom skupiny 'energii' +9,6% a 'meziproduktu' +8,1%, 'kovy' +7,5%, jeste podrobneji 'chemikalie' +32,4% v tom hnojiva etc.+40,1%, a to zejmena v DUSLEDKU NIZKE SROVNAVACI ZAKLADNY 4/2020. /// Letos MEZIMESICNICH +2,3% oproti breznu predstavuji POLOVINU lonske MEZIROCNI 4,6%(!!). /// Letos MEZIROCNICH +26,6%(!!!!) podrobneji 'kovy' +34,5%, 'drevo-papir' +32,8%, 'energie' +55,2%, 'meziprodukty' +28%, v tom 'chemikalie' +43,8%. /// Narativ "duveryhodnost centralnich bank" je udrzovan UMĚLE, jeste pred pulrokem platil narativ "docasna zvysena inflace". Ze statistik je zretelne zvedani cenove hladiny jiz cele 2 roky, kdyz pred rokem byly pouzity komentare jako VYRAZNY MERIZOCNI RUST CEN PR.VYROBCU.... No a teprve mesic plati ze logisticke EU kapacity puvodne pro obchod s Ruskem jsou preorganizovavany pro odvoz SUROVIN z UA, 'jednosmerne' tj.prazdne tam a plne zpet. /// Kolik ze ceske populace nedosahne na prumernou mzdu? Pokud to babisova vlada "nevylepsila", byvalo to 60-65%... Suroviny stale jeste tecou... nicmene zakazy se svetem siri - Indie psenice, Indonesie palmovy olej, EU nechce ruske suroviny, obcane vsem temto EMBARGUM tleskaji... ZAKAZKY budou, ale nebude z ceho je udelat nebo za ty ceny nebude mozne vyrobene zbozi prodat?? Inflace roste 2 roky, a to se jeste pred 3 mesici vsichni snazili jak zbozi odnekud nekam jinam dopravit. Nyni kdyz se svet snazi jak dopravu zbozi NEUMOZNIT, filialkam hrozi PRIDELOVY SYSTEM? Se vsim co na to navazuje??
  Mudr.c
  • Re: Dusledky narativu "nizka srovnavaci zakladna"??
   16.05.2022 18:46

   … to zní hezky evropsky, čekají nás světle zítřky …, správně ještě tomu pleskáme.
   Český Čert
 • Abycho ty Turky nakonec ještě nepředstihli
  16.05.2022 11:15

  a s novým kašpárkem se nedívali na Řecko se závistí s kurzem 30 CZK za 1 Euro :o)
  Mike
 •  
  16.05.2022 9:39

  Hlavně, že vrchní loutka ČNB Michl, už nyní ví, že v srpnu je nutné stabilizovat sazby......
  abc1
  •  
   16.05.2022 11:16

   Michl s tim nic neudela. Muzeme dekovat vlade, ze se snazi o co nejdrazsi energie a porad chce prisnejsi saknce. Energie jsou hlavni motor inflace, to si jeste uzijeme
   Trade4fun
   • Trde4fun
    16.05.2022 13:31

    Proč pořád lžeš?? Už sem ti dvakrát vysvětloval, že obchodníci kupují na evropských burzách už 15 let a vláda s tím nemá nic společného. Těch 15 let to fungovalo, dokud Ivan nezačal dusit Evropu skrze spoty. Ten potřebuje lidi jako ty, co neustále rozšiřují bláboly. Ivan raději prodá s třicetiprocentním discontem z dlouhodobých cen Indii. aby Evropu rozvrátil. Jen hlupák může opakovaně tvrdit, že se česká vláda snaží o nejdražší energie. Nebezpečí je naopak Zemanův kůň Michl, kterého ty obhajuješ. Ekonomie tě bohužel nejde tak, jako pomluvy.
    Velkamedvědice
    • Re: Trde4fun
     16.05.2022 14:38

     Medvěde souhlasím, ale neshodnem se, kdo vydělá, v čí je zájem mít rozvrácenou Evropu, není to Putin, ale je to Čína a naši američtí přátelé....
     abc1
     • Topolánek popisujre příčiny zdražení energií objektivněji
      16.05.2022 22:54

      "V momentě, kdy přeorientovávám energetiku na zcela jinou zdrojovou základnu a plyn je jediný přechodný substitut, vyvolám po něm zvýšenou poptávku. Pokud se to sejde s útlumem těžby v Holandsku, problémy v Norsku, asertivní politikou Ruska v oblasti plynu (krácení dodávek na spotový trh) a obrovským růstem postcovidové poptávky v jihovýchodní Asii a Číně, znamená to obrovský cenový skok. Cena plynu narostla několikanásobně! Pokud k tomu připočteme ještě povolenky, které také stouply daleko více, než predikovala EU, i vlivem spekulativním nákupům a faktoru očekávání, vznikly tak na trhu takové tenze, že vylétly ceny všech energií. Neviditelná ruka trhu tak ukázala svou sílu. Fyzika a ekonomie porazily ideologii a nové náboženství."
      Špaček
      • Re: Topolánek popisujre příčiny zdražení energií objektivněji
       16.05.2022 23:09

       Ano souhlas. Ale.proc pan Topolanek, zaniceny propagator paroplynovych zdroju, ZAZDIL ten nejvyraznejsi lapsus = ukonceni cenove stabilnich predvidatelnych kalkulovatelnych dlouhodobych kontraktu??? Bylo tim duvodem EURO, v nemz se s Ruskem.uctovalo a letos to skonci, s posilujicim dolarem v zadech??? Ekonomicke souvztaznosti by meli resit spis EKONOMOVE a ne politik "s pionyrskym satkem na krku".
       Mudr.c
     • abc1
      16.05.2022 20:17

      Kolego, je v nejvyším americkém zájmu, aby její spojenec Evropa šlapala, protože i jí ty přináší nejen ty spojenecké výhody, tedy stabilní odbytiště produktů a spolutlak na východ..
      Velkamedvědice
      • Re: abc1
       16.05.2022 22:07

       obchodní bilance USA za loňský rok přesáhla 1 bilión dolarů!!! a letos se opět zvyšuje, k tomu enormní zadlužení......dosavadní odbytiště tedy zcela nedostatečné, pokud vezmeme v úvahu, že Evropa díky energiím ztratí určitou konkurenceschopnost tak dle mne pozitivní dopad pro USA ten konflikt má
       abc1
       •  
        16.05.2022 22:55

        Ano, zakladnim meritkem je TRZNI PODIL. Nejde o nic jineho nez o trzni podil. V exportu/importu surovin, v zuctovaci měně, apod. EKOKOMICKY neni totez co POLITICKY. Pokud se G7 politicky rozhodla soucasny svet ekonomicky PŘETVOŘIT k obrazu svemu, neexistuje proti tomu OPOZICE bo opozice tře bídu s nouzí, DOSLOVA. MMF a WB jsou instituce pod kuratelou jednoho statu. SDR je cerveny hadr vsech low-cost ekonomik, nynejsi rust US sazeb je jizdenka ke krachu statnich financ, UKACKA jsou nyni NADRŽOVÁNA proti válkám zbytku světa. /// Narodni bohatstvi (surovinove zdroje) jsou povazovany za MÉNĚCENNÉ. Naproti vyvozu surovin jako znamky podřadnosti existuje BRAIN DRAIN = aktivni nasavani chytrych mozku, z Ciny, Ruska, Etiopie. Brain drain NEVADI, jako priznani neschopnosti poradit si se svymi vlastnimi mozky je uplatnen režim STIPENDIA. Covid spustil sovinismus, kdy cinsky student NESMI studovat v Britanii ani za SVE VLASTNI PENIZE. Protoze je rizikem pro demokrarickou spolecnost. Ackoliv poslednich 30.let byl TECHNOLOGICKY ROZMACH zalozen na vsech mozcich celeho sveta bez ohledu na původ. Letos se dvere zavrely coz podpori SEDOU EKONOMIKU jak se via UPLATKY dostat ke vzdelani... Politika je RAKOVINA!
        Mudr.c
   •  
    16.05.2022 12:22

    ne Michl s tím nic neudělá....jenom nechá kačku padnout a budeme mít dovezenou inflaci navíc + 20%...a ten hlupáček bude blekotat že jde o nákladovou inflaci, kterou nelze ovlivnit......ještě k tomuto debíííííííííííííííííííííílkovi musí Zeman dosadit alespoň takové týdýty a budeme mít veselo
    abc1
    •  
     16.05.2022 13:16

     Michl tam je jediny pri smyslech, snad se mu podari to zbesile zvysovani sazeb zvolnit. Mi osobne by se libil dolar i za 40 kacek, jen to se mi bohuzel jen tak nesplni. CNB s inflaci ted moc neudela, ta je a bude diky drahym energiim. Mozna se letos podari inflace i 20% a pristi rok 15%, to by bylo pekne kratkodobe, ale ne kazdy se na ni pripravil jako ja. Jak uz jsem videl ze jde pri ocekavane inflaci 7% k moci Fialova petikolka, necekal jsem nic dobreho a zajistil jsem se
     Trade4fun
     • Tak pokud je Michl jediný
      16.05.2022 13:32

      při smyslech, seš totální ekonomický diletant...
      Velkamedvědice
     •  
      16.05.2022 13:20

      no potom už budou čekat pouze soudruzi a vše ti se slávou znárodní
      abc1
  •  
   16.05.2022 10:38

   Vůbec nejlepší žvásty vždy od ECB, World B., FED…
   Český Čert
Aktuální komentáře
28.06.2022
19:45SAB Finance a.s.: Dodatek k prospektu akcií
17:36Amerika znovu se slabým začátkem, důvěra spotřebitelů se propadá. Raketový růst maďarských sazeb  
17:22Změna ekonomického režimu a akciový fundament
16:41Celosvětová spotřeba energie se loni dostala na úroveň z doby před pandemií
16:36Jak dobře investovat do dluhopisů? WEBINÁŘ 29. 6. od 10:00 s makléřem Janem Cepákem
15:51Plán na případnou transformaci ČEZ se představí na valné hromadě v roce 2023
15:13Maďarská centrální banka nečekaně zvýšila základní úrok na 7,75 procenta
14:42Odhady amerických čistých marží jsou příliš růžové, varují stratégové Goldman Sachs
13:39Nike se do cílové čáry fiskálního roku sotva dobelhal, říká analytik Ján Hladký  
13:20Státy G7 chtějí rozšířit sankce vůči Rusku. Cílí na snižování příjmů ze zlata i na cenový strop za ruské energie
12:39WEBINÁŘ Vstup Coloseum na burzu: Dnes od 15:00 odpovídá majitel a CEO Jan Mužátko
12:34Evropa roste třetí den v řadě, pozitivní zprávy přichází z Číny  
11:49Rohlik.cz Finance a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokových výnosů ROHLIK FIN. 5,50/26
11:40Akciím se dál daří, zatímco z dluhopisů se peníze stahují  
10:55Během býčího trhu je chytrý každý. Pravidlo 40 % už podle expertky Columbia Business School nemusí být relevantní
9:55Rusko je v platební neschopnosti, potvrdila ratingová agentura Moody's
9:51GfK: Nálada německých spotřebitelů je na rekordním minimu
9:10Rozbřesk: Výrobní versus spotřebitelské ceny potravin
8:54Valná hromada ČEZ dnes schvaluje dividendu. Čína zkrátila karanténu a evropské futures jdou do plusu  
8:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jmenovité hodnoty dluhopisu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board