Meziroční růst cen výrobců zrychlil také v březnu. V zemědělství se ceny zvýšily o 27,2 procenta po únorovém růstu o 22,9 procenta. V průmyslu zrychlil růst na 24,7 procenta z 21,3 procenta a ve stavebnictví na 10,4 procenta z 9,9 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly v březnu meziročně vyšší o 4,9 procenta, zatímco v únoru o 4,3 procenta. Vyplývá to z revidovaných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. V Německu se podle dnešních dat zvýšily výrobní ceny v březnu o rekordních 30,9 procenta.
Také v meziměsíčním srovnání se ceny výrobců v Česku zvyšovaly. V zemědělství to bylo o 5,4 procenta, v průmyslu o 4,2 procenta, ve stavebnictví o procento a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti letošnímu únoru o 1,4 procenta.
„V březnu pokračoval meziměsíční i meziroční růst cen všech výrobců. Ceny průmyslových výrobců se zvýšily téměř o 25 % a ceny v zemědělství o více než 27 %. Ceny stavebních prací vzrostly dle odhadů o více než 10 % a ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 4,9 %,“ uvedl v prohlášení Jiří Šulc, vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ.
Analytici oslovení Bloombergem čekali meziroční nárůst PPI o 23,3 procenta a meziměsíční o 1,9 procenta.
Index cen průmyslových výrobců (meziroční změny, změny proti bazickému roku 2015):

Výrobní inflace zrychlila také v Německu
Výrobní ceny v největší evropské ekonomice se v březnu meziročně zvýšily o rekordních 30,9 procenta. Německý statistický úřad dnes kromě toho upozornil, že březnová data už odrážejí první dopady války na Ukrajině. Za růstem výrobních cen stály především ceny energií, které se meziročně zvýšily o 83,8 procenta.
Meziroční růst výrobních cen byl v březnu nejprudší od roku 1949, kdy se tyto údaje začaly systematicky sledovat. Zrychlil z únorových 25,9 procenta a překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 28,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se výrobní ceny zvýšily o 4,9 procenta.
Za růstem cen energií stály především ceny zemního plynu, které se meziročně zvýšily téměř o 145 procent. Ceny elektřiny pak stouply zhruba o 85 procent. Bez zahrnutí cen energií by se výrobní ceny v březnu meziročně zvýšily o 14 procent, upozornil statistický úřad.
Spotřebitelské ceny, jejichž vývoj ty výrobní předznamenávají, se v Německu v březnu meziročně zvýšily o 7,3 procenta. Podobná míra inflace byla v zemi naposledy na podzim roku 1981. Předběžné údaje o dubnovém vývoji spotřebitelských cen zveřejní statistický úřad příští týden ve čtvrtek.
Zdroje: ČTK, ČSÚ, Bloomberg