Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hodnota majetku pěti set nejbohatších lidí už letos klesla o 1,4 bilionu dolarů

Hodnota majetku pěti set nejbohatších lidí už letos klesla o 1,4 bilionu dolarů

14.06.2022 9:25
Autor: ČTK

Hodnota majetku pěti set nejbohatších lidí světa už se v letošním roce snížila o 1,4 bilionu dolarů (přes 33 bilionů Kč). Jen za pondělí, kdy akciové trhy ve Spojených státech zasáhl masivní výprodej, pokles hodnoty majetku činil 206 miliard dolarů. S odkazem na svůj žebříček, který sleduje hodnotu majetku nejbohatších lidí světa, to dnes uvedla agentura Bloomberg. Finanční trhy se letos dostaly pod značný tlak kvůli obavám z dopadů vyšších úrokových sazeb a inflace.

Letošní vývoj kontrastuje s loňským rokem, kdy se hodnota majetku bohatých lidí díky růstu na burzách zvyšovala. Podle dnes zveřejněné zprávy poradenské společnosti Capgemini se loni počet lidí s investovatelnými aktivy v hodnotě minimálně jednoho milionu dolarů zvýšil o 7,8 procenta na 22,5 milionu. Celková hodnota majetku těchto lidí vzrostla o osm procent na rekordních 86 bilionů dolarů, uvedla agentura DPA.

"Když se podíváme zpět na několik posledních let, stále to roste," uvedl Klaus-Georg Meyer ze společnosti Capgemini. "Naše prognóza na letošní rok je však mnohem opatrnější," dodal. Jedničkou v počtu dolarových milionářů v loňském roce podle údajů Capgemini byly Spojené státy, za kterými následovalo Japonsko a Německo.

Nejbohatším člověkem světa je nyní šéf automobilky Tesla Elon Musk. Hodnota jeho majetku podle Bloombergu na konci pondělního obchodování na newyorské burze činila 197 miliard dolarů (4,7 bilionu Kč). Oproti pátku se tak snížila téměř o 12 miliard dolarů a od začátku roku se propadla o více než 73 miliard dolarů.

Jedinou českou zástupkyní v žebříčku 500 nejbohatších lidí světa sestavovaném agenturou Bloomberg je nyní vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta Kellnerová. Hodnota jejího majetku letos podle žebříčku klesla o 1,15 miliardy na 12,1 miliardy dolarů.

Hodnota amerického akciového indexu Standard & Poor's 500 se v pondělí propadla téměř o čtyři procenta kvůli obavám z negativních hospodářských dopadů vyšších úrokových sazeb. Od začátku roku tak index ztrácí přes 21 procent.


Čtěte více:

Evropské ropné embargo nestačí
14.06.2022 6:09
Vladimir Putin potřebuje petrodolary a potřebuje je teď. Mnozí očekáva...
Černé pondělí na Wall Street. VIX +26 %
13.06.2022 22:02
„Černé pondělí na Wall Street“ Tato nechvalně známá formule vystihuje ...
Za chyby v zemědělských dotacích dostalo Česko od Evropské komise pokutu 85 milionů korun
14.06.2022 8:20
Evropská komise uložila Česku pokutu více než 85 milionů korun za chy...
Rozbřesk: Na potravinových komoditách nás čeká těžké období. Výhled se ale dále nezhoršuje
14.06.2022 9:10
Čerstvá měsíční prognóza produkce, spotřeby a zásob zemědělských komod...
Evropské akcie se po pondělním výplachu mohou snažit ráno nadechnout
14.06.2022 8:54
Zjitřená nálada na akciových trzích se po pondělních výprodejích troch...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  
6:01Švýcarská národní banka trestá přebytečné rezervy. Chce tak podpořit aktivitu na finančním trhu
19.06.2025
17:52Scénář Natixisu: Spojené státy ke stagflačnější ekonomice, Evropa na svém potenicálu a ČR u 2 % růstu
17:18Fed nepotěšil Trumpa, evropské akcie klesají a napětí na Blízkém východě roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu