Francouzská vláda se chystá zaplatit více než osm miliard eur (197 miliard Kč) za opětovný návrat energetického gigantu pod plnou státní kontrolu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Cílem vlády je podle zdrojů dokončit transakci ve čtvrtém čtvrtletí. Akcie EDF po otevření trhu rostou o 6,9 %.
Podle jednoho ze zdrojů náklady na koupi podílu 16 procent, který stát nevlastní, mohou činit až téměř deset miliard eur. a ministerstvo hospodářství se ke zprávě odmítly vyjádřit.

Francouzská vláda minulý týden oznámila, že plánuje společnost znárodnit, což jí umožní získat větší kontrolu nad reorganizací zadlužené skupiny v době, kdy se Evropa potýká s energetickou krizí. Vláda nyní vlastní v 84 procent.
Podle zdrojů stát pravděpodobně učiní veřejnou nabídku na trhu s prémií k aktuální ceně akcií. Druhá možnost, kterou je zákon o znárodnění, by trvala příliš dlouho. Když premiérka Élisabeth Borneová minulý týden plány na znárodnění oznámila, měl podíl v držení menšinových akcionářů hodnotu přibližně pět miliard eur. Vláda ale bude muset odkoupit také konvertibilní dluhopisy za 2,4 miliardy eur a nabídnout menšinovým akcionářům výraznou přirážku, aby je nalákala k prodeji. Zdroje však upozornily, že konečné rozhodnutí zatím nepadlo.
Francie chce, aby se odkup uskutečnil v říjnu nebo v listopadu. Aby se tak stalo, musí postupovat rychle. Dalším krokem by mělo být oznámení nabídnuté ceny a oficiální žádost. Poté se bude muset vyjádřit sama a nezávislý odborník, který přezkoumá nabídnutou cenu. Vzhledem k dovoleným to bude nějakou dobu trvat. Podmínky nabídky tak bude možná muset země oznámit v příštích týdnech, ještě před srpnovými prázdninami.
EDF je jednou z největších energetických společností v Evropě. Je také centrem francouzské jaderné strategie, na kterou vláda spoléhá, že zmírní dopady prudkého růstu cen energií, který ještě zhoršila válka na Ukrajině. Vláda přišla s plánem na zestátnění téměř 20 let poté, co byla firma s velkou slávou uvedena na burzu. je silně zadlužená, bojuje s výpadky svých stárnoucích jaderných elektráren a stavba nových reaktorů má zpoždění a prodražuje se. Nese také hlavní tíhu vládních opatření, která mají chránit domácnosti před rostoucími náklady na energii.
EDF a francouzská vláda také nyní hledají nového šéfa . Současný ředitel, 67letý Jean-Bernard Lévy, stojí v čele firmy od roku 2014 a skončit má do března příštího roku. Úkolem nového šéfa bude reorganizace a modernizace firmy a výstavba nových jaderných reaktorů.